Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deštivé Brno svědčilo Lackovi

Octavia Cup - Úvodní závody desátého ročníku Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu provázel na Masarykově okruhu v Brně vytrvalý déšť. | foto: Petr Frýba

2 2006
Brno - Adam Lacko umí závodit na suchu i na vodě a je mu jedno, zda sedí v trucku nebo v cestovním autě. Jak to umí za deště s pohárovou octavií, ukázal na trati Masarykova okruhu. Vyhrál s přehledem oba úvodní závody desátého ročníku Česká pojišťovna Škoda Octavia Cupu. Ovšem o překvapení se postarala jediná ženská účastníce seriálu Michaela Pešková. Upozornila na sebe třetím tréninkovým časem.

Deštivé počasí na tribuny Masarykova okruhu příliš mnoho fanoušků nepřivábilo. Ale ti, co dali přednost domovu, mohli jen litovat. Oba závody pohárových vozů byly totiž plné vzájemných kontaktů i výletů z trati.

V úvodním závodním dnu seriálu se představila řada nováčků. Ovšem nejvíce o sobě dala vědět Michaela Pešková, která prokázala neuvěřitelně bojovné srdce a soupeřům nedarovala ani metr trati. Že bude hodně rychlá na vodě, ukázala už v tréninku třetím časem.

"Do poháru jsem se přišla hlavně učit. V mistrovství republiky cestovních vozů je to hodně o samotných autech. V tomto seriálu jde o jezdecké umění. Strach ze startu uprostřed pole určitě nemám, cítím spíš očekávání a těším se na adrenalin,“ říkala den před závodem Michaela Pešková. Na trati pak předvedla, že to skutečně myslela vážně.

Velcí favorité Lacko s Matějovským celkem s přehledem poodjeli v prvním závodě soupeřům. Také Marhoul si jistil svou třetí pozici, čtvrtý nakonec skončil Dostál, pátý Vorba, šestý Brejla, sedmý Navrátil a osmý Paasonen. Závod nedokončil Albrecht, který na vodě vyletěl z trati a zle pocuchal záď vozu o svodidla.

Ještě více soubojů a pomuchlaných plechů přineslo druhé klání. Lacko startoval ze šesté a Matějovský z páté pozice. Ovšem během prvního kola se opět usadili na čele. Chvíli dokonce bojovali o první místo, ale velice brzy se na něm usadil Lacko už jej nepustil.

Stíhací jízdu předvedl z deváté pozice Janiš. Mířil stále kupředu předváděl přitom neuvěřitelné kousky. Poradil si s Dostálem a pak i s Marhoulem a Brejlou. Posledních několik kol jezdil přilepený na Matějovského a snažil se dostat na druhé místo. Matějovský jeho útokům na konci cílové rovinky i v dalších zatáčkách odolával.

V posledním kole nasadil janiš k finiši, ale na výjezdu ze stadionu chyboval, proletěl několika desítkami metrů kačírku a jen tak tak se stihl vrátit na trať před čtvrtého Brejlu.

"Byla to jasně chyba, ale dopadlo to dobře. Důležité bylo, že oproti dopolednímu nastavení, se kterým auto moc nefungovalo, jsme udělali několik změn a jelo to skutečně perfektně," řekl Erik Janiš po závodě, v němž zajel nejrychlejší kolo.

Pešková se odvážně pouštěla do soubojů, ale v klesání před nájezdem na stadion šla v polovině závodu pozdě na brzdy a skončila mimo trať. Zařadila se až na samý chvost a bojovala s jezdci, kteří byli dokonce o kolo napřed. Ve stejném místě, kde předtím chybovala, pak došlo ke kontaktu s Milošem Kárným a sportovní komisaři osmnáctiletou bojovnici potrestali průjezdem boxy.

Záludná pravotočivá zatáčka se stala dějištěm i dalších kolizí. Nejhůř vypadal moment, když vyletěl do kačírku Hynek Charous a vůz převrátil na bok. Naštěstí se mu nic nestalo, traťoví komisaři jej převrátili zpět na kola a mohl odjet.

Dodejme, že pátý dojel Marhoul, šestý Vorba a sedmý Dostál. Neuvěřitelné finále předvedli ještě Hájek a Pál, kteří cílovou čáru proťali současně. Teprve elektronika časomíry vyhodnotila, že Hájek byl v cíli o čtrnáct tisícin sekundy dřív a skončil tedy osmý.
 
Seriál Česká pojišťovna Škoda Octavia Cup má na pořadu druhé pokračování poslední květnový víkend, a to opět v Brně. Druhé klání se odehraje v rámci  mistrovství světa vozů GT.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze