Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Děsivý extrém, říká běžkyně Sekyrová. Mistryni světa potěšila jen medaile

Ivana Sekyrová při novoročním běhu v Lokti | foto: Martin Stolař, MAFRA

2 2010
"Potěšila mě jen zlatá medaile, organizace byla šílená. Tak extrémní závod jsem ještě nezažila," říká čerstvá mistryně světa v běhu do vrchu veteránů Ivana Sekyrová.

Ani žádné oslavy, už naskočila do pracovního procesu, je učitelka. "Děti mají ještě plnou hlavu prázdnin, ale kolegové běžci přede mnou vyloženě smekali," prozrazuje.

Skutečnost je, že běh do vrchu je disciplínou nejen náročnou, ale především vrtkavou a nevyzpytatelnou. Originalita závodních tratí dělá z každého závodu v podstatě disciplínu jinou, takže i šance závodníků stoupají a klesají s profilem tratí a momentálním duchem osobnosti.

Ivana Sekyrová o tom ví své, před třemi týdny se stala absolutní mistryní ČR v běhu do vrchu v Jánských Lázních na trati dlouhé 8,6 km s převýšením 650 m. S notnými ambicemi čerstvé mistryně republiky se tak čtrnáct dní nato zúčastnila seniorské kvalifikace na MS v běhu do vrchu.

Tou byl výběh na Kralický sněžník. Na trati 13 km dlouhé s převýšením 968 čekalo na závodníky závěrečných 5 km stoupání po kamenitých schodech zalívaných horskými potůčky a po kořenech stromů chladících se v bahenních tůních.V kopcích dochází síly náhle, rychle a s konečnou platností.

Doběhnou pátý v kompletní české konkurenci není sice špatné, ale na účast na MS ve slovinském Kamniku to tentokrát nestačilo.

Pojedou mladší. "Byl to taky extrém a pro mě asi moc dlouhý," vzpomíná Sekyrová. Ovšem to netušila, co ji čeká na světovém šampionátu v polském Korbielówe. Teplota na startu klesla ke 12 stupňům. Běžci začali improvizovat s obuví i oblečením.

Někteří téměř nazí, jiní řádně nabalení, opláštěnkovaní a oigelitovaní.

Vlna po vlně, pěkně podle věku, se vydávala směr vrchol kopce Pilsko pyšnící se 1557 metrů nad mořem. Při trati dlouhé 8 km poměrně šílená porce pro běžce ve věku 35 až 90 let. Počasí tomu dodávalo další punc ukrutnosti. Když Sekyrová vyběhla nahoru jako první, netušila, že to nejhorší má teprve před sebou.

Běžkyně Ivana Sekyrová coby učitelka před tabulí

Běžkyně Ivana Sekyrová coby učitelka před tabulí

"Na vrcholu vám dali medaili, a když jste si chtěli odpočinout, šťouchli do vás, ať běžíte dolů," popisuje. Pořadatelé připravili pro veterány opravdu náročný bonbónek. Možná kdyby cíl byl u Hale Miziowej (chata Miziowa) 1330 m nad mořem, bylo by to hodno věku a úcty veteránů.

Závěrečných 1200 metrů s převýšením 220 m umocněným běsnícím počasím ženoucím prokřehlé závodníky vzhůru do mlhavého neznáma pod sprchou ledového deště s hrůzostrašnou představou "tudy musím zpátky", znamenalo pro mnohé exkurzi na samé dno vlastních sil a tělesné odolnosti.

"Všichni byli na pokraji umrznutí. Bylo to o extrému a přežití. Klepala jsem zuby, nemohla mluvit a dolů to jde ještě hůř," říká.

Ale Sekyrová je mistryně světa.

kdo je ivana Sekyrová

Ivana Sekyrová klenot sokolovské atletiky, za měsíc a devět dní devětatřicetiletý, stále více a pevněji patří mezi českou běžeckou elitu a neustále rozšiřuje svou sbírku mistrovských medailí.

Nejnovější veteránský titul mistryně světa v běhu do vrchu je špičkou ledovce. "Můj největší veteránský úspěch. Je to náplast na to, že jsem se nedostala na klasický šampionát, a zároveň povzbuzení do dalšího tréninku," uvedla Sekyrová.

Bývalou sprinterku přemluvili v Sokolově k vytrvalostním disciplínám až v roce 2006. V pětatřiceti letech a po mateřské.

Oblíbila si přespolní běhy, na dráze steeply, ale poslední dobou se zaměřuje na běhy do vrchu, které jí přinesly největší úspěch. Loni měla roční pauzu způsobenou operací.

Na jaře byla stříbrná na MČR v půlmaratonu, následně dvakrát stříbrná na dráze a mistryně republiky v běhu do vrchu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze