Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Desetibojař Helcelet vládne juniorům. Kdy překoná svého mentora Dvořáka?

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet. | foto: Český atletický svaz

2 2010
Jednou může překonat svého velkého učitele Tomáše Dvořáka. Turnovský desetibojař Adam Sebastian Helcelet vládne českým juniorům, o víkendu se stal mistrem republiky. Výkonem 7 579 bodů si vytvořil osobní rekord a s více než třísetbodovým náskokem před druhým v pořadí zvítězil.

Suverénně tím splnil limit na juniorské mistrovství světa, které se koná koncem července v Kanadě.

"Na začátek sezony je tenhle výkon dobrý, ale forma teprve přijde a mohl bych vylítnout ještě výš," plánuje mladý atlet.

Na šampionátu ve Staré Boleslavi vyhrál čtyři disciplíny z deseti – stovku, čtvrtku, 110 m překážek a vrh koulí. "Ale pořád mám rezervy, třeba se mi nepovedla výška, kde jsem skočil jen 190 centimetrů." Helceletovi je teprve osmnáct, ale už několik let je jednou z hlavních postav turnovského klubu.

Před třemi roky byl kapitánem týmu, který vyhrál Pohár Českého rozhlasu. Předloni získal dorostenecký titul v desetiboji, vloni se mu totéž podařilo zopakovat mezi juniory. Už téměř dva roky se připravuje v Praze ve skupině trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka.

"Beru to jako obrovský přínos. Tomáš Dvořák prošel velkými akcemi, žije s námi a ví, jak poradit přesně tam, kde my to potřebujeme," říká nejlepší juniorský desetibojař v Česku.

"Je to velký talent a hlavně má profesionální přístup, což nebývá v tomto věku běžné," říká o něm šéftrenér turnovských atletů Aleš Drahoňovský. "Navíc má štěstí na trenéra. Tomáš Dvořák ho může vytáhnout nahoru. Věřím, že za šest let bude závodit na olympiádě."

Helcelet je každopádně nadějný atlet, který má na to, aby se dostal v desetiboji mezi světovou elitu. Je turnovským odchovancem, v oddílu působí od nejmladších žáků, chodil i do zdejší sportovní třídy.

Typický produkt zdejší atletické líhně, dalo by se říct. Není jediným úspěšným turnovským desetibojařem. Ve skupině Tomáše Dvořáka se připravují ještě další tři místní atleti. A na víkendovém republikovém šampionátu ve vícebojích skončil Michal Brož na bronzové příčce a Pavel Nykl byl pátý.

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet.

"Říkáme dětem, že v desetiboji je větší šance proniknout ve světě. Je to taková speciální česká disciplína, která se u nás navíc umí trénovat," tvrdí Drahoňovský. Adam Sebastian studuje třetí ročník zdravotnického lycea v Praze.

Jeho běžný den vypadá následovně: škola, pak trénink a po něm rychle domů učit se. "Musím se šprtat, protože máme ve škole hodně latiny a tu si člověk musí natlouct do hlavy." Takhle to jde pětkrát v týdnu a o víkendu závody.

Ale turnovský atlet musí zatnout zuby. Má před sebou velký cíl. "Chci, aby mě to pořád táhlo výš a výš. Teď myslím na červencové mistrovství světa juniorů, pak přejdu do mužů a to bude hrozný skok. A potom se chci dostat na světovou scénu, na olympiádu a mistrovství světa. Nebojím se toho."

Už letos by chtěl Adam Sebastian Helcelet zlepšit český juniorský rekord svého trenéra Dvořáka, který má hodnotu 7 748 bodů. "Pokud by se mi ho podařilo překonat na mistrovství světa v Kanadě, mohl bych sahat po medaili," zasní se.

Helcelet závodí i za družstvo Turnova v extralize. "Ale nesmíme zapomenout, že atletika je individuální sport. Nemůžeme ho proto strhat na extralize, například ve druhém kole teď poběží jen štafety," říká turnovský trenér Aleš Drahoňovský.

Za dva roky by měl překonat zisk 8000 bodů, což je hranice extratřídy. Bude to ovšem ještě dlouhá cesta, protože oproti mužům mají junioři nižší překážky, o čtvrt kila lehčí disk a o kilo lehčí kouli.Najdete na iDNES.czmobilní verze