Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Derby basketbalistek: Přeruší Trutnov vítěznou sérii rivalek z Hradce?

MOMENTKA Z LOŇSKÉHO DERBY. Tereza Kuthanová (vpravo) z Hradce Králové zakončuje na trutnovský koš přes ruce Mileny Prokešové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

29 2014
Pro příznivce obou družstev jedno z nejočekávanějších utkání sezony je letos poprvé tady. V Trutnově se v rámci Ženské basketbalové ligy utkají domácí Trutnov a Hradec Králové, zápas začne v 17.30 hodin.

Návrat k ještě nedávné tradici, že derby východních Čech většinou ovládaly basketbalistky Trutnova a vítězství hradeckého Sokola přicházelo spíše zřídka? Nebo potvrzení toho, že v posledních dvou sezonách se poměr sil
přesypal na stranu Hradce, který včetně únorového pohárového duelu ovládl už pět zápasů za sebou, což je už nyní jeho jasně nejdelší série výher?

Fakta

Derby basketbalistek

  • Dnes v 17.30 v Trutnově domácí Kara přivítá hradecký Sokol.
  • Zápasy se v posledních letech staly jedněmi z nejprestižnějších v celé soutěži, tradičně bývá plné hlediště
    s výbornou atmosférou.
  • Několik hráček derby poznalo v dresech obou týmů: z kádru Sokola Křížová a Hartigová, z kádru Kary Prokešová a Ovsíková.
  • Pro cizinky v obou týmech to bude první tuto zkušenost, na straně Hradce ji získá Běloruska Lichtarovičová, na straně Kary trojice Američanek Mannová, Ostarellová a Pettawaová.

Na tyto dvě otázky dá odpověď dnešní podvečerní střetnutí obou rivalských družstev, které se odehraje v Trutnově.

Obě družstva do něj půjdou se solidní formou z posledních týdnů. Výsledky ale znovu spíše favorizují hradecký Sokol, který s Karou naposledy prohrál před rokem a půl, letos obhajuje bronzové medaile z dvou předchozích ligových ročníků a současně na tom je bodově zatím lépe než soupeřky.

„Herně se nám daří, nemusíme z utkání mít obavy a můžeme si ho užít se vším všudy,“ nechala se slyšet trenérka hradeckého družstva Romana Ptáčková.

Ke svému vyjádření má pádný důvod, Hradec totiž v lize všechny soupeřky s výjimkou mistrovského USK zatím porazil, zatímco Kara už posbírala tři porážky. Avšak o víkendu doma vysoko zdolala Slavii, formu tedy má dobrou, navíc hraje na domácí palubovce. „Hrajeme doma, budeme mít určitě velkou podporu fanoušků a proti takto kvalitnímu soupeři se budeme chtít vypnout k co nejlepšímu výkonu,“ uvedl trutnovský trenér Jozef Rešetár.

Právě on vedl trutnovské družstvo v zatím posledním vzájemném soutěžním utkání, na konci února se rovněž jako dnes v Trutnově oba týmy utkaly na finálovém turnaji Českého poháru, v sázce bylo třetí místo. Základní hrací doba tehdy nerozhodla, v prodloužení byly šťastnější Hradečanky, které vyhrály 87:80.

Byl to třetí a zároveň poslední vzájemný duel, všechny vyhrál Hradec. V sezoně předtím se oba celky střetly dokonce devětkrát a bilance byla mnohem vyrovnanější, pět utkání vyhrál Hradec, čtyři Trutnov. Posledními dvěma z nich vyvrcholila série o ligový bronz, který tehdy poprvé v historii pro sebe získal hradecký Sokol.

Výjimečný zápas? Cizinky to ještě nepoznaly

Před několika týdny možná ještě nevěděly, kde Hradec Králové a Trutnov, za jejichž družstva nyní hrají, vůbec leží, jak jsou od sebe vzdáleny a co tato skutečnost v ženském basketbale znamená.

A vysvětlovat jim, že dnes je čeká zápas, na který se tady fanoušci těší celý rok, a že půjde o něco výjimečného? To je sice v případě posledních zahraničních posil Kary a Sokola před jejich prvním vzájemným ligovým zápasem této sezony chvályhodný čin, ale možná se mine účinkem.

Vždyť zatím poslední z trojice Američanek Pettaweyovou Kara angažovala před necelými dvěma týdny a podobně na tom je i Sokol, jenž se s Běloruskou Lichtarovičovou dohodl jen o pár dnů dříve.

„Moc zahraničních hráček jsme v minulosti neměly. Když jsme jedné vysvětlovaly, jaký je to zápas a že jde o derby, tak nám řekla, že jí to je jedno a že to pro ni je utkání jako každé jiné,“ vysvětluje manažer hradeckého klubu Miroslav Volejník, proč se v případě Lichtarovičové příliš nenamáhá, aby ji upozornil, co ji dnes čeká.

Podobnou zkušenost mají i v Trutnově. „Že nás čeká derby, to vědí. Pro nás je to tradiční a výjimečný zápas, na který se zodpovědně připravujeme, ale zahraniční hráčky, které navíc přišly jen před několika týdny, to ještě zažité nemají," říká trutnovský manažer Jan Braun, „derby je sice výjimečné, ale při přípravě na něj neděláme rozdíly, s plnou vážností bereme všechny ligové zápasy.“

Na rozdíl od nově příchozích zahraničních hráček ty, které v Trutnově či v Hradci působí delší čas, vědí, že je především čeká na české poměry parádní sportovní atmosféra. „Takových zápasů v Česku moc není a doufám, že bude výjimečný i tentokrát,“ uvedl Braun. „Je to svátek basketbalu a jistě nás v Trutnově čeká tradičně skvělá atmosféra,“ je přesvědčená hradecká trenérka Romana Ptáčková.

Právě ona je jednou z pěti přímých účastnic dnešního zápasu, které si vyzkoušely, jaké je to v tomto derby stát na obou stranách barikády. Před lety dokonce Karu jako trenérka přivedla k bronzovým medailím. V hráčských kádrech mají podobnou zkušenost Prokešová s Ovsíkovou na straně Trutnova a Hartigová s Křížovou na straně Sokola.

Jenomže posledně jmenovaná otvírá seznam možných absentujících hráček. V posledních zápasech nejlepší hradecká střelkyně totiž v týdnu onemocněla a zůstává otázkou, zda bude moci nastoupit. Podobně na tom jsou vinou zranění její spoluhráčky Rosenbaumová a Zavázalová.

„Navíc Matušková si zlomila ruku, moc nás už není,“ uvedl Volejník. Na druhé straně není jisté, zda se dá dohromady nejčerstvější posila Kary Pattewayová, o kterou se pokouší nemoc.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze