Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Den po operaci Formanová probrečela

8 2000
P r a h a - Týden po operaci šlachy v kotníku levé nohy může půlkařka Ludmila Formanová obstarávat to nejnutnější za pomoci holí 'po svých'. Nemocnici v Praze-Motole, kde ji minulý čtvrtek operoval Václav Smetana, ale opustí nejspíš až v pátek, a to pouze v případě, že jí lékaři budou moci odstranit stehy. Pobyt v nemocnici se Formanové zdá nekonečný. Když totiž šla před týdnem na příjem, počítala s jednoduchým zákrokem, po kterém se do dvou dnů ocitne doma.

 "Druhý den po operaci jsem probrečela celé dopoledne," netajila se Formanová reakcí na Smetanovo sdělení, že šlacha byla ve výrazně horším stavu, než se očekávalo, a doba léčení možná překročí půl roku.

Těžké degenerativní změny, způsobené chronickým přetěžováním šlachy, řešil Smetana plastikou, která minimálně tři měsíce vylučuje pohyb. Nelze ovšem zaručit, že se doba léčení neprodlouží na půl roku či déle.

"Dochází za mnou i doktor Kolář, který je malinko optimističtější. Snad budou ty tři měsíce stačit. Každopádně vím, že doktory poslechnu, a pokud šlacha nebude ve stoprocentním pořádku, vynechám raději celou příští sezónu," tvrdí Formanová, jež po zákroku pozoruje každodenní změny k lepšímu.

Dvojnásobná mistryně světa je s tříměsíčním nuceným odpočinkem od atletiky smířená, jak jen to ale bude možné, nehodlá zahálet.

"Dostanu na tři týdny sádru, ale chci se sebou začít něco dělat. Snad se nechám do posilovny i vozit," přemítá svěřenkyně Jarmily Kratochvílové. "Jsem si jistá, že trenérka má v zásobě spoustu jiných možností, jak se udržovat v kondici. Vždyť sama podobným obdobím prošla, když aktivně závodila."

Formanová již dopředu odepsala také starty v lukrativním seriálu Golden League, do něhož byla pro příští rok zařazena její disciplína.

"Na to se určitě nestihnu připravit, i kdyby se noha zázračně zahojila. Ale vidím před sebou srpen. Je to sice ještě strašně daleko, ale už teď propočítávám, jestli bych mohla mistrovství světa stihnout," doufá v možnost obhajovat titul ze Sevilly.

V pevné víře jí pomáhají některé příklady z atletického světa minulých let. "Vzpomínám třeba na Deversovou, kterou učili chodit, a dneska je z ní hvězda," jmenovala šestadvacetiletá atletka svoji americkou kolegyni. Ta od roku 1989 trpěla Gravesovou chorobou (zvýšená činnost štítné žlázy) a později jí hrozila dokonce amputace dolních končetin. Přesto se potom stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou v běhu na 100 metrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze