Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Den na golfu se švindlířem

Golf - ilustrační. | foto: Profimedia.cz

24 2010
Golf a sport naprostých gentlemanů? Kdepak, švindlířů je na hřištích víc, než by kdekdo čekal. Stačí během turnajů pozorovat hru některých kolegů ve flightu. Nevědomky pochybí skoro každý, když se ale podezřelé praktiky povážlivě opakují, je něco špatně.

Pojďme se podívat do hlavy golfisty, jenž jde do hry snad i s dobrým předsevzetím, ale okolnosti a pokušení jsou silnější než on...

Předsevzetí v luftu

Vyrážím na turnaj a v hlavě mi šrotuje startovní listina, jejíž podobu jsem si dopředu zjistil. Ve flightu mám být se třemi spoluhráči, kteří mají nízké handicapy. Jsem vyděšen a moje obavy rostou, jak se blíží cíl.

Řešení se nabídne samo - po cestě zastavuji a volám na recepci hřiště, že mám bohužel zpoždění a jestli bych nemohl být posunut do některého z pozdějších flightů. Dobře vím, že do nich jsou nasazováni méně zkušení hráči, jež mohu ošálit. A hlavně, většinou mi ochotně vyhoví.

Snůška omluv a poděkování na místě je skoro samozřejmostí. Vida, můj fígl vyšel.

Golf - ilustrační.

Získal jsem čas. Využívám ho k přípravě. Znalecky se projdu kolem fairwaye první jamky. Nápad se dostaví a není proč otálet. Někam k překážce dopadové zóny drivu pohodím mnou označený míček. Teď už jen nesmím hrát první ránu někam k dámskému odpališti, nebo jej nesmí někdo přede mnou objevit.

Co kdyby to nevyšlo? Raději si to stejně pojistím i na osmnáctce někde kolem greenu pro případ, že by se jedna z posledních ran nepovedla.

Jdu do hry a mám radost. Na první jamce to klaplo. Neudržím se a potutelně se usmívám, jak mi spoluhráči skočili hned na špek. Spadl jsem do toho, předsevzetí jsou pryč, před švindlem není úniku.

Kreativní myšlení

Musím ovšem nechat partnery chvilku vydechnout. Proto se za moment přiznávám k vymyšlenému dvojáku, nebo dotyku míčku před odpalem, čímž si okamžitě získávám jejich důvěru. Do konce kola mou hru snad sledovat detailně nebudou.

A tak mám prostor popřemýšlet, co dál. Jak nahlásit o úder méně? Systém "hrát 6, hlásit 5, napsat si 4 a pak se při kontrole hádat, to je překonané. Zkusím hlášku, o níž jsem slýchával mluvit jako o osvědčené: "Mně tam to birdie snad dneska nespadne." Použiju ji ve chvíli, kdy patuju do paru.

Zajímá vás, co mám na sobě? Jako z udělání jsem si vzal dlouhé kalhoty s dírou v kapse. Teď se mi hodí pro případ, že bych hledal míček. To by bylo, abych ho nenašel jen kousek od pořádně vysokého roughu.

Golf - ilustrační.

Moje myšlení získává na kreativitě. Během hry mě napadají "povolené" úlevy podle místních pravidel. Spoluhráče jsem odhadl jako nezkušené, však ona se nějaká ta moje novinka bude hodit i jim. Free drop přece potom mohou zahrát skoro kdekoliv se mnou.

Cestou k osmnáctce moje zvědavost stoupá. Bude tam? Měl jsem kliku, byl. Vydržel ty hodiny na mě čekat, balonek můj správně označený. Je to až k neuvěření, že další z mých ďábelských a neuvěřitelných plánů vyšel.

Příště už budu zase hrát férově. Jen jestli mě nenalosují k někomu s nízkým handicapem...

Golfová výbava - ilustrační.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze