Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Delší driver je trend, ale je zároveň i výhrou?

Shafty golfových holí - jen si vybrat délku. | foto: Profimedia.cz

26 2010
Jak zdokonalit driver, aby s ním hrál golfista co nejdelší rány a přitom neztratil přesnost? Otázka, která vrtá hlavou výrobcům golfových holí odjakživa. V poslední době experimentují s délkou shaftů.

Výsledky nejnovějších výzkumů mluví jasně. S delší holí dokáže dát golfista míči větší rychlost než s holí kratší, proto by s ní měl hrát i delší rány. A to je přece sen mnoha hráčů! Povedený drive často potěší daleko víc než nejpřesnější příhra.

Bude hrát golfista s delší holí opravdu dál? "Fyzika je v tomto případě neoblomná, delší shaft rovná se delší dráha, také vyšší rychlost hlavy hole a tím pádem i delší úder. V praxi to však až tak jednoznačné není," říká profesionální trenér Martin Kovařík.

Najděte si hole na počítači aneb custom-fitting trochu jinak.

Příliš dlouhá hůl může způsobit problémy s timingem a přesností. Možná proto hrají profesionálové často "kratším" driverem než amatéři, rizika delšího shaftu si totiž uvědomují. "Získáme sice několik metrů na délce, ale také horší kontrolu směru," vysvětluje Martin Kovařík.

Čím delší má golfista hůl, tím těžší je míček správně trefit. Jen pokud zvládne odpálit míček středem úderové plochy a neztratí přitom energii, bude hrát delší rány. V opačném případě mu bude dlouhý shaft spíš škodit.

Golfové hole- ilustrační.

Nové drivery mají shafty dlouhé téměř 117 centimetrů, jsou skoro o tři centimetry delší než průměrný shaft před dvěma roky. Aby byla zachována celková hmotnost driveru, delší shafty jsou zároveň lehčí.

Někteří výrobci vidí v delších driverech revoluci, výzkumy totiž ukazují, že s nimi hráči zrychlení pohybu míče opravdu dosahují. Jiní zůstávají skeptičtí.

K čemu je driver, který většina hráčů nedokáže ovládat?

Jedno je ale jisté, rozhodující je pocit hráče. "Volba delšího driveru je individuální záležitost. Pokud dobrý hráč ví, že i s delším driverem bude míč zasahovat přesně, zcela jistě se zvýší průměrná délka jeho odpalu," shrnuje Kovařík.Témata: Hole, Výsledky Golf
Najdete na iDNES.czmobilní verze