Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dělové rány? Zapomeňte! Golf se zabývá záhadou mrňavé Japonky

Pouhý pohled na švih Ai Mijazatové odhalí, že nejde o nijak vysokou golfistku, ba naopak. | foto: AP

22 2010
Ženský profesionální golf má novou světovou jedničku. A zároveň záhadu, jak je možné, že se jí stala právě ona! Pětadvacetiletá Japonska Ai Mijazatová na turnaji ShopRite LPGA Classic oslavila nejen narozeniny, ale i čtvrtý titul v letošní sezoně.

Ženská série LPGA má za sebou devět letošních turnajů. Vyhrát čtyři, to je dominance, jaká se hned tak nevidí. Jak je ale možné, že současnému čím dál atletičtějšímu golfu vládne takovým způsobem někdo, kdo je na 105. místě statistiky v délce drivů?

Ano, Mijazatová v délce ran zaostává o desítky metrů za ostatními a na mnoha jamkách má problém dostat se na green správným počtem ran. V zasahování greenů v regulaci je až na 106. místě.

Chybí jí ale úspěch na velkém turnaji. Nadešel čas LPGA Championship a druhý major sezony bude dobrým testem.

Vrácená sebedůvěra

V Japonsku byla Mijazatová už od roku 2003 velkou senzací. Ještě jako teenagerka vyhrála doma ve dvou sezonách jedenáct turnajů a v kvalifikačním turnaji na LPGA v roce 2005 "zdemolovala" soupeřky rozdílem dvanácti ran. Jenže po vstupu na zámořský okruh přišlo vystřízlivění.

Až do léta 2009 se žádného turnajového titulu nedočkala. "Bylo to těžké. Konkurence byla obrovská, téměř všechny soupeřky měly mnohem delší rány než já a tak jsem postupně ztratila sebedůvěru," vzpomíná rodačka z města Higaši poblíž Okinawy, vysoká 157 centimetrů.

Ai Mijazatová, vítězka ShopRite Classic 2010.

Ai Mijazatová, vítězka ShopRite Classic 2010.

Ona sebedůvěra se jí vrátila na konci loňského července. Na nejlépe dotovaném turnaji sezony Evian Masters porazila v play-off Sophii Gustafsonovou. Od té chvíle jako by se něco zlomilo.

Do letošní sezony už vstupovala jako desítka světového žebříčku Rolex Rankings a rychle se vydala vzhůru. Hned v prvním turnaji dokázala v Thajsku zahrát v posledním kole 63 ran (-9) a vyfoukla titul Norce Suzann Pettersenové, jíž nakonec nebylo nic platné, že ji při každém drivu přepaluje v průměru o 25 metrů.

ženský světový žebříček

1. Mijazatová Jap.

2. Sin Či-jaj Kor.

3. Pettersenová Nor.

4. Tsengová Tchajw.

5. Kerrová USA

6. Nordqvistová Švéd.

7. Wieová USA

8. Webbová Austr.

9. Stanfordová USA

10. Čche Na-jon Kor.

Hned o týden později triumfovala v Šanghaji, na přelomu dubna a května vyhrála turnaj v Mexiku. Tam se loučila s kariérou bývalá světová jednička Lorena Ochoaová.

Když Mijazatová v neděli zvedla nad hlavu pohár i na hřišti Bay Course poblíž Atlantic City v New Jersey, stal se z ní nová následnice slavné Mexičanky. "Když jsem začínala hrát ve Státech a sledovala Anniku (Sörenstamovou) a Lorenu, samozřejmě jsem snila o tom, že budu světovou jedničkou. Teď se to stalo a já tomu stále nemůžu uvěřit," kroutila hlavou.

Kritických šest kilometrů

Jaký je její recept na úspěch? Přesnost a patování. Tím dohání, že třeba na americkou hvězdu Michelle Wieovou ztrácí při každém drivu 35 metrů a tam, kde dvacetiletá ranařka hraje sedmičkou železem, musí Japonka používat hybrid.

Když je od jamky vzdálená do hranice sta metrů, obvykle hraje jednu rána a jeden putt. A navíc prokazuje úžasnou psychickou odolnost v těch nejvypjatějších chvílích.

Giulia Sergasová z Itálie, ShopRite Classic 2010.Katherine Hullová z Austrálie, ShopRite Classic 2010.Karine Icherová z Francie, ShopRite Classic 2010.

"Hitterky" ženského golfu, protiklad Mijazatové: Giulia Sergasová z Itálie, Katherine Hullová z Austrálie, Karine Icherová z Francie.

Jen na nejdelších hřištích má Mijazatová značné problémy. Když se hrál v dubnu první major Kraft Nabisco Championship, neprošla cutem. Hřiště měřilo 6130 metrů. Totéž se jí stalo týden před triumfem v New Jersey na State Farm Classic.

Když se hraje na hřišti do šesti kilometrů délky, nemůže ji nic zastavit. "Grandslamové" turnaje se hrají většinou na delších. Ale v newyorském Pittsfordu připravili pořadatelé na tento víkend pro LPGA Championship délku těsně pod touto hranicí.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze