Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dejte mi čas, prosí jezdec, který „zostudil Ferrari“

Badoer, Ferrari - Luca Badoer s Ferrari při jízdě tréninkem Velké ceny Evropy ve Valencii. | foto: AP

22 2009
Vypadalo to jako naprostý propadák. Luca Badoer, který ve Valencii nahradil zraněného Massu, zostudil Ferrari, tvrdí fanoušci. V kvalifikaci skončil na chvostu celého pole, vteřinu a půl za předposledním, o téměř dvacet let mladším Alquersuarim. "Takový scénář jsme očekávali. Pro mě to byl test. Dejte mi čas," prosí italský pilot.

Badoer naposledy závodil před deseti lety. Ve formuli 1 odstartoval do 48 závodů, ani jednou však nebodoval. Jenže to bylo s tragickými vozy Lola, Minardi nebo Forti.

V sobotu ve Valencii seděl v monopostu nejlepšího týmu historie formule 1. Přesto opět propadl.

Osmatřicetiletý Ital zatím prý jen hledal přilnavost trati a seznamoval se s autem. Žádá o trpělivost.

"Už mě unavuje opakovat pořád dokola ten samý fakt: formuli 1 jsem řídil naposledy před deseti měsíci. Navíc jsem tady nikdy nejezdil, všechno je pro mě nové, nejdříve musím získat jistotu," vysvětloval Badoer.

"Před rokem jsem byl mnohem rychlejší. A vrátím se. Ale musím si zvyknout na spoustu věcí... Potřebuji jen čas."

Stále trval na tom, že Velká ceny Evropy je pro něj pouze testem. Prý se musí nejdříve naučit pracovat správně s autem i s týmem.

"Samozřejmě, že poslední nechce být nikdo. Neprošel jsem první částí kvalifikace. Ale sbírám zkušenosti a chci jich využít na okruzích, které znám mnohem lépe," pokračoval v obhajobě jezdec, který snad ani sám neočekává, že by v neděli konečně získal nějaký ten bod.

Badoer je přesvědčen, že hned za týden, při velké ceně Belgie, předvede zcela jiné představení.

"Okruh ve Spa dobře znám. Po víkendu tady budu znát i auto. Takže jsem si jist, že budu někde úplně jinde," dodal Badoer.

Snad má na výkon svého dlouholetého testovacího jezdce stejný názor i vedení Ferrari a dá mu další příležitost.

Luca Badoer

Porovnání s dalšími nováčky Badoera usvědčuje
Ale stačí se podívat na výkony mladíka Alquersuariho, který jel před měsícem v Maďarsku s formulí 1 po mnohem delší době a celkově má v kokpitu F1 najeto minimálně stokrát méně kilometrů než Badoer.

Nebo na Francouze Grosjeana, jenž naposledy jezdil v F1 přibližně ve stejné době jako Badoer, ale v pomalejším autě Renaultu postoupil do druhé části kvalifikace. Badoer by namítl, že ve Valencii jezdil loni s vozem GP2, ale to je přibližně rovnocenná zkušenost, jakou mohl získal italský pilot v pátečních trénincích.

Ani jeden z nich neměl ani poloviční ztrátu na týmového kolegu, nebo na soupeře z jiných stájí...

Výsledky kvalifikace najdete ZDE

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze