Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dějiště Davis Cupu je Samprasovým domovem

5 2000
L o s A n g e l e s - Nevšední příchuť bude mít pro Peta Samprase čtvrtfinálový duel amerických tenistů v Davisově poháru proti českému týmu. Hrát se totiž bude v Los Angeles, kam se vítěz dvanácti turnajů Grand Slamu loni přestěhoval z Floridy a v hledišti Great Western Forum se objeví mnoho jeho přátel. Přímo do haly se by měli po dlouhé době na svého syna přijít podívat také rodiče Georgia a Sam Samprasovi. "Koupil jsem padesát lístků," svěřoval se Sampras po prvním tréninku v Inglewoodu.

Předem ovšem nevěděl, komu je rozdá, proto vtipkoval o své strategii, jak je rozdělí. "Musím se ubytovat někde v hotelu a vypnout telefon, abych nebyl k dostižení, protože žádostí bude více než vstupenek," smál se Američan.

Svátkem se stane přítomnost jeho rodičů. "Měli by přijít," hlásil Sampras. Řečtí emigranti zásadně na zápasy Peta nechodí, ale toto je zvláštní příležitost. Přesto si Sampras není jistý, že otec v hledišti vydrží. "On je strašně nervózní. Mám dojem, že táta bude stát v tunelu pod tribunami," odhadoval tenista.

Jisté je, že se bude dívat sestra Stella, učitelka tenisu na místní univerzitě UCLA, chybět pravděpodobně nebude starší bratr Gus. Sampras minulý týden vyhrál turnaj Super 9 v Miami, jeho letošní první, celkově již 62 v kariéře. Vyrovnal tak v dlouhodobém žebříčku Guilerma Vilase a Björna Borga. Nyní už má za sebou první trénink pod novým americkým kapitánem Johnem McEnroem.

"Zatím je brzy hodnotit, jak to funguje. Nepotřebuji mnoho mluvit, stačí hrát. Jsem si jistý, že mi John v krizové situaci něco poradí," přemýšlel Sampras. Okolo jdoucí McEnroe prohodil, že hrát pod ním "je neuvěřitelné." Sampras se držel slov kapitána a ihned reagoval: "Je neuvěřitelné hrát pod takovou legendou. Udělal mnoho pro rozvoj tenisu."

Únavu z náročného programu v Miami Sampras rychle zahnal denní pauzou a v Great Western Forum si zvykal na nové podmínky. "Je to hala, což mi vyhovuje, žádné vnější vlivy. Středně rychlý povrch je ideální, jen míče jsou trochu měkčí," shrnul osmadvacetiletý Sampras své poznatky po prvním tréninku.

Proti českým hráčům si Sampras věří, Ctislava Doseděla porazil dvakrát, Jiřího Nováka v pěti setech v roce 1996 na US Open. "Oba hrají výborně a důrazně od základní čáry, solidně podávají a mají nebezpečný return. Produkují typický celodvorcový tenis, vždyť vyrostli na antuce," popsal Sampras své soupeře.

V Davisově poháru Sampras poprvé nastoupil v roce 1991 ve finále proti Francii a prohrál obě dvouhry. "Tenkrát jsem byl strašně nervózní. Srdce mi bušilo, měl jsem ho až v krku," vzpomínal Sampras. Od té doby ovšem psychicky vyzrál a ve dvouhře zvítězil třináctkrát, prohrál už jen ve čtyřech případech.

Člen Daviscupového týmu Spojených Států Pete Sampras se směje na tréninku spolu s kapitánem Johnem McEnroem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze