Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Orli mají můj respekt. Ale na hřišti je sežeru, varuje děčínský Landa

Prostějovského Romana Marka (vpravo) brání děčínští Robert Landa a Jakub Houška. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

29 2015
Všechny žíly mu naběhly, všechny šlachy se napružily, všechny chlupy naježily. Děčínský basketbalista Robert Landa se dostal do transu - a pomohl semlít Prostějov díky senzačnímu obratu.

„Když nás žene dvanáct set lidí, je to znát. Potom když dáváte koše, je to oheň na hřišti. A krásný pocit!“ zářil Landa po domácí výhře 67:63, která v semifinále dala Děčínu do ruky meč(bol). Využít ho může už ve čtvrtek, vede v sérii 2:1 na zápasy.

Válečníci pokulhávali za soupeřem až o 15 bodů a dlouho jim skoro nic nešlo. Měli na kahánku, ale ve čtvrté čtvrtině předvedli heroický výkon. „I když jsme byli chvilku dole, já z lavičky křičel, že to prostě dáme. Věřil jsem!“ líčil rozčepýřený a rozžhavený Landa. A skutečně, převrat přišel a byl strhující.

„Dobrý, že jo?“ řehnil se pivot řečený Bobo. „I mně se to líbilo. Ale Prostějovští jsou hustý, dobrý. I když jsme se po prvním zápase poštěkali, vím, že jsou slušní hráči.“ Ale po pondělním kolapsu Orli rychle zaletěli do své kabiny. „Kluci nepřijímají dobře porážky. Hrávali v silných týmech a nejsou na to zvyklí. V tomhle k nim máme trošku větší úctu. Minule se nám schovali téměř bez pozdravu,“ líčí Landa.

Fotogalerie

„My se snažíme udržet, abychom byli slušní. Na hřišti je sežeru, ale pak to končí, mají můj respekt všichni. Prošli si evropskými soutěžemi, mají Nečase, Švrdlíka, který se vrátil z ciziny, Marko je borec, Slezák hrál v Nymburku. Zato u nás je vidět, že někteří jsou poprvé v semifinále. A projevilo se to v tom našem útlumu.“

Jenže byl dočasný, jak se ukázalo. „Máme dobrou kondici, můžu druhý den hrát znovu. To je naše výhoda. Kouba (kapitán Jakub Houška) mi sice říkal, že je mrtvej, ale já vím, že zase bude ready. Hrajeme rychle, fakt rychle. Je to dobrý!“

Landa je stejně jako Houška ztělesněním děčínského Válečníka. Zápalem dokáží ostatní strhnout. „Já to musím hecovat. A pod košem vyplňovat prostor. Když se mi podaří míč doskočit, mám radost - a chci to ještě trošku oroštovat. Dát správné emoce sobě, týmu i divákům. Když se tahle energie fanoušků a hráčů propojí, udělá to ty čtyři body rozdílu ve skóre,“ mrknul dříč Landa na tabuli.

Aby pondělní výhra měla punc památné, potřebuje Děčín postoupit poprvé v historii do finále. Zkusí to už ve čtvrtek v Prostějově. „Vedeme 2:1, jsme blíž než oni. Ale doma jsou silní stejně jako my. V základní části jsme tam vyhráli jen my a Opava,“ připomněl Landa.

V semifinále v Prostějově však Děčín vyhořel 54:87. „Porveme se. My vždycky na palubovce necháme všechno. Tady není žádný pitomec, který by to odflákl. I když to někdy tak může vypadat.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze