Radost děčínského kapitána Jakuba Krakoviče a jeho spoluhráčů

Radost děčínského kapitána Jakuba Krakoviče a jeho spoluhráčů | foto: Armex Děčín

Z pekelné série do ráje. Jak se Děčín probil do semifinále

• 2
Basketbalový Děčín se dostal v sedmém zápase čtvrtfinále do sedmého nebe. Opavu ve čtvrtek doma Válečníci rozprášili jasně o 17 bodů, nejvyrovnanější sérii zvládli 4:3 a po dvou letech si před bouřícím děčínským koloseem proklestili cestu do semifinále ligy.

„Pekelná série. Je vzrušující, že v play off pokračujeme. Dneska jsme předvedli nejlepší obranu v celém čtvrtfinále,“ zářil muž zápasu, domácí skórer Lamb Autrey, po triumfu 79:62 (nejvíce bodů: 22:15, 38:39, 53:47, Autrey 22, Krakovič 13, Carlsson a Šiška 11 - Bujnoch 14, Gniadek, Zbránek a Šiřina 10).

Semifinále rozehraje Děčín v pondělí a v úterý ve Svitavách, které vyřadily Ústí a skončily v základní části o příčku nad Válečníky, tedy druhé.

Armex Sportcentrum bude burácet příští pátek a sobotu. „Do Svitav chci jet s vítěznou mentalitou a ukořistit finále pro nás,“ vyhlásil kapitán Jakub Krakovič.

Už ve čtvrtek se Děčín opájel úspěchem. Hráči řvali nadšením, na palubovce s nimi křepčily jejich děti, děčínské publikum týmu připravilo ovace ve stoje už od předposlední minuty. Přišlo 1 100 lidí.

„Ze čtyř pokusů dobývání děčínské tvrze jsme dneska měli asi nejmenší šanci,“ uznal Petr Czudek, trenér Opavy. „Bolí to. Sezona pro nás končí neúspěchem. Bavili jsme se, že daň Ligy mistrů nějaká bude, ale přesto jsme pořád pokukovali, že se pobijeme o medaile.“

Pobije se o ně Děčín, trojnásobný vicemistr, který vyřadil vicemistra úřadujícího. V zápase číslo 7 zamkl ve druhém poločase svůj koš, obrana Válečníků hosty zdeptala. Povolila jim po přestávce jen 23 bodů. „Naše střelecká impotence rozhodla,“ smutnil opavský kapitán Jakub Šiřina.

Zápas měl velké emoce, publikum bučelo na hostujícího Martina Gniadka, který se o děčínských fanoušcích vyjádřil nelichotivě. „K play off to patří,“ nestresoval se Krakovič.

Zato se stresoval před zápasem děčínský trenér Tomáš Grepl. „Myslel jsem, že jednou doma musí někdo prohrát, měl jsem obavy, že to budeme my. Ale kluci odpracovali celých 40 minut, postup si zasloužili,“ řekl Grepl, který v závěru nadstavby nahradil Pavla Budínského. „Ve druhé půli to byl obrovský boj ne o každý centimetr, ale snad každý milimetr hřiště. Pak nám spadly šťastné trojky, trošku jsme se odpoutali a mohli jsme mít klidnější závěr. Ale Opava se dokáže vrátit i do zdánlivě neuhratelného zápasu. Dokud do konce nebylo 30 vteřin, nevěřil jsem.“

Druhou semifinálovou dvojici tvoří velmistr Nymburk a Olomoucko. Poražení semifinalisté budou hrát sérii o bronz na dvě výhry.

Landa: Opavě došel kyslík

Extáze v basketbalovém Děčíně. Zase po dvou letech se Válečníci probili do semifinále ligy! „Teď to vypadá, jako kdybychom už postoupili do finále, ale oslavíme to a hned budeme myslet na Svitavy,“ zavelel děčínský pivot Robert Landa po čtvrteční euforické čtvrtfinálové výhře nad Opavou 79:62.

Co čtvrtfinále rozhodlo?
Domácí prostředí. Strašně nás žene, je nádhera hrát před plnou halou, která fandí, podpoří. Uhájili jsme naší pevnost. Byl to sedmý zápas, plno nervů, my ho zvládli.

A nakonec docela v klidu.
Přišlo mi, že jsme živější, měli jsme víc energie, chutě. Ve druhé půli soupeři došel kyslík, možná se to projevilo na úspěšnosti střelby, na které to měli postavené. Už se tolik netrefili, ale to je jen můj pocit.

Napadlo vás, když jste v lize a poháru prohráli 11 zápasů v řadě, že sezona skončí v euforii?
Zůstávali jsme klidní, pořád jsme si věřili. V té sérii jsme měli doma jen Nymburk a Svitavy, nejlepší dva týmy. Jsem rád, že jsme teď potvrdili třetí místo po základní části. Být dlouhodobě úspěšný je jedna věc, ale prokázat to pak v soubojích o medaile je cennější.