Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Debut jako sen. Novou hvězdou českého vodního slalomu je Jáně

Michal Jáně v akci. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

20 2010
Je mu 23 let, nikdy předtím se neprobojoval do dospělé reprezentace a v Praze debutoval ve Světovém poháru. A byl to debut z kategorie snů. Michal Jáně totiž vyhrál. Pobil na kanálu v Troji zbytek světa. "Tak tohle jsem vůbec nečekal. Mým cílem bylo skončit do 15. místa," přiznával.

Na stupně vítězů jej doprovodili Slovinec Savšek a Slovák Slafkovský, zatímco domácí favorit a spoluorganizátor Ježek skončil pátý, olympijský vítěz Martikán až osmý - a vítěz kvalifikace Brit Florence ani nepostoupil ze semifinále.

Zaběhlé zvyklosti byly v Troji tak trochu postaveny na hlavu. Nejúspěšnější zemí prvního finálového dne byla Čína! Její ženy ovládly novou kategorii C1 ženy, navíc na mužské deblkánoi činské duo Chu-Šu senzačně pokořilo trojnásobné olympijské vítěze, bratry Hochschornery. Stříbrní z her v Pekingu, česká loď Volf-Štěpánek, minuli ve finále dvě branky a obsadili až 10. místo.

Jáně naopak tvrdil: "Počítal jsem s tím, že už ze semifinále neprojdu. Pak jsem měl obrovskou radost, že jsem se dostal mezi nejlepších deset a že jsem v semifinále porazil Martikána."
Coby devátý muž semifinále startoval hned zkraje finále. Předvedl čistou jízdu, dosáhl skvělého času - a čekal. Nikdo však už nebyl rychlejší.

Kluk z Hradce Králové, který kdysi turisticky sjížděl Vltavu, se vodnímu slalomu věnuje od 11 let. Nyní o něj v Dukle Brandýs pečuje trenér Ondřej Mohout. "Ze všech mladých dře nejvíc," tvrdí o něm.

"Býval trošku nervák, proto mu nevycházela domácí nominace. Ale poslední dvě sezony se věnuje jen ježdění. Došlo mu, co tomu musí obětovat. Předtím dělal rehabilitaci na Lékařské fakultě a na nic neměl čas, skoro jsme ho neviděli. Teď už dělá jen dálkově trenérství na FTVS a vrhl se na vodu."

Češi byli zvyklí, že složení jejich vodácké reprezentace je takřka neměnné. V kategorii C1 muži tvořilo národní tým dlouhá léta trio Ježek, Indruch, Mašek. Jenže svého tréninkového kolegu Indrucha letos nahradil právě Jáně. "Byla tam pořád stejná jména, tak jsem do toho chtěl zasáhnout," pousmál se.

Jeho největším úspěchem bylo dosud 2. místo v Českém poháru a titul juniorského mistra světa v hlídkách. Nyní pronikl do zcela jiných dimenzí. Přesto, že ještě po jarní kvalifikační sérii měnil typ lodi a zvykal si na novou!

Na příštím Světovém poháru ve španělském Seu už nebude patřit mezi bezejmenné, soupeři jej budou pozorovat. "Ale nemyslím si, že to bude kdovíjak závratné. Spíš mi výhra dodá na sebevědomí a půjdu na start s větším klidem."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze