Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jiný povrch, světadíl i čas. Davis Cup, to je i souboj s únavou

BOJOVNÍK ZA VLAST. Španělský tenista Rafael Nadal je pro účast v Davis Cupu v barvách Španělska ochotný obětovat hodně. | foto: Reuters

12 2014
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Před rokem španělský tenista Rafael Nadal předvedl, co všechno je ochotný udělat pro svou zemi. V pondělí vyhrál finále US Open nad Novakem Djokovičem. Dva týdny fyzicky i psychicky brutálně náročného zápolení na grandslamu zakončil vyčerpávající bitvou s neunavitelným srbským rivalem. Ale čas na oslavy? Odpočinek? Ani omylem.

Nadal z New Yorku upaloval do Madridu, kde Španělé hráli zápas Davis Cupu o udržení ve Světové skupině. Z tvrdého povrchu se musel přeorientovat na antuku. A už v pátek hrál další zápas na tři vítězné sety s Ukrajincem Sergejem Stachovským. Práci si usnadnil: vyhrál rychle 6:0, 6:0, 6:4. „Je jako z jiné planety. Je skoro neuvěřitelné, co dokázal,“ rozplýval se kapitán týmu Alex Corretja.

„Pro mé tělo a kolena to není nic příjemného. Ale musím hrát. Je pro nás velmi důležité zůstat ve Světové skupině,“ říkal Nadal odhodlaně. Klíč na únavu? „Zůstat aktivní a dál makat.“

Podobné výzvy ukládá Davis Cup tenistům často. Přeletět půlku planety, bleskově si zvyknout na jiné časové pásmo, jiný povrch. To vše v době, kterou by jinak tenisté tak rádi využili k odpočinku. I proto řada hráčů světové špičky týmovou soutěž alespoň občas vynechává. Před pár dny se i tradičně obětavý Novak Djokovič omluvil z boje o záchranu Světové skupiny v Indii, neměl po US Open dost sil.

ČESKÝ LEV. Radek Štěpánek v utkání Davis Cupu proti Nizozemsku.

ČESKÝ LEV. Radek Štěpánek v utkání Davis Cupu.

Čeští hráči však patří k mimořádně věrným. Tomáš Berdych a Radek Štěpánek nehráli v uplynulých letech jen vzácně.

I oni si přitom kvůli náročnému programu zkusili své. Třeba před dvěma roky spěchal Štěpánek na čtvrtfinále se Srbskem do Prahy. Sotva dohrál v Miami vítězně finále čtyřhry a vyřídil nezbytné pozápasové povinnosti, spěchal do auta mířícího na letiště, kde na něj čekala manželka Nicole Vaidišová se sbalenými věcmi. „Trochu jsem se zpotil,“ přiznal se smíchem Štěpánek. V Praze zprvu bojoval s časovým posunem, na zápas se však připravil a pomohl Česku k postupu.

Při letošní cestě do Paříže zase trápilo odlišné časové pásmo českou jedničku, která se musela rychle aklimatizovat po přesunu z New Yorku. „Je dobré, když se člověk rychle dostane do rytmu a má program, kdy musí něco dělat. Kdybych jen ležel a nic nedělal, bylo by to horší,“ soudí Berdych. „Já se snažím únavě nevěnovat pozornost, pozitivností a aktivitou ji ignoruju,“ řekl Štěpánek.

Semifináloví soupeři Čechů z Francie zažili po příletu z Ameriky mimořádně důkladnou přípravu. Každého hráče čekalo důkladné vyšetření a všemožné testy, aby lékařský tým mohl vymyslet co nejlepší plán na regeneraci a srovnání s časovým posunem. „Taková opatření jsem kolem Davis Cupu ještě nezažil,“ divil se Victor Cognet z francouzského deníku L'Équipe.

DÍKY. Novak Djokovič zdraví srbské diváky ve finále Davis Cupu.

DÍKY. Novak Djokovič zdraví srbské diváky ve finále Davis Cupu.

Ne vždy se však obětavost tenistům vyplácí. Novak Djokovič spěchal po vítězném US Open 2011 do Bělehradu, aby podpořil domácí ve složité bitvě proti Argentině, vedené Del Potrem. Dorazil pouhých 24 hodin před začátkem zápasu, navíc s bolavými zády, která ho trápila už v New Yorku. Vynechal páteční dvouhry, nastoupil až v neděli za nepříznivého stavu 1:2 proti Del Potrovi. Tak moc chtěl hrát, tak moc toužil týmu pomoci. Nakonec však jeho šance definitivně potopil, jelikož ve druhém setu musel v slzách skrečovat.

Silné lákadlo Davis Cupu dokáže většinou únavu přemoci. Ale ne vždy.Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze