Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevím, kdo by chodil na druhou divizi, oddychl si Navrátil po udržení

Jaroslav Navrátil | foto: ČTK

20 2015
Dillí (Od našeho zpravodaje) - Ve zlatých časech daviscupového týmu míval jednodušší roli. Většinu zápasů odtáhli tahouni Tomáš Berdych a Radek Štěpánek - a dilema ohledně složení sestavy tak kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi odpadala. Ne tak v Indii. Nakonec měl ale ruku pokaždé šťastnou; i proto se čeští tenisté udrželi ve Světové skupině Davis Cupu.

V pátek se rozhodl, že vedle Radka Štěpánka postaví do sobotní čtyřhry Adama Pavláska, nikoliv rozjetého Lukáše Rosola, který toužil hrát.

„To bylo tady asi nejdůležitější rozhodnutí. Nedovedu si představit, že bychom prohrávali 1:2 na zápasy a Jirka Veselý nastupoval ke dvouhře,“ říkal Navrátil.

Tah s Pavláskem vyšel. Češi odskočili do vedení a stačilo jim vyhrát aspoň jeden nedělní singl. Kapitán se rozhodl dát druhou šanci Veselému, který tak mohl napravit svou páteční prohru.

„S Radkem jsem měl dohodu, že bude hrát čtyřhru. Důležitý bod udělal. Musel jsem se rozhodnout mezi Pavláskem a Veselým. Adam nebyl stoprocentně v pořádku. S loktem má problém dva měsíce. Řekl, že stoprocentní není, což je u tak těžkého zápasu důležité. Proto jsem se rozhodl pro Jirku,“ popisoval Navrátil.

Veselý za kapitánem sám přišel, že do utkání rád nastoupí. Že si věří na zisk postupového třetího bodu. „Bojoval jako lev. Byl nalomený, ale šel tam jako jednička odčinit páteční výkon. Udělal to, já mu za to děkuju,“ těšilo kapitána.

Po zápase přiznal, že při zápase s Indií zažil jedno z těžších dilemat z posledních let. „Nominace není nikdy jednoduchá. Nemám tolik hráčů jako Petr Pála (fedcupový kapitán), který má deset tenistek a vybírá si. Jsou ostřílenější, kvalitnější a já těch možností tolik nemám.“

Když byli k dispozici Berdych a Štěpánek, složité volby ho obvykle nečekaly. Dlouholetí lídři odehráli většinu zápasů, brali na sebe odpovědnost ve dvouhře i čtyřhře. Logicky: byli tím nejlepším, co měl český výběr k dispozici.

Tentokrát byla situace složitější. Berdych se z účasti omluvil. Štěpánek se po sérii zdravotních trablů teprve dostává do ideální pohody.

Veselého páteční prohra Navrátilovi ještě více zamotala hlavu. „Po pátku neměl Jirka důvěru skoro u nikoho. Sám si nevěřil a nechtěl jsem ho tam jenom předhodit. Ale řekl jsem, že mu věřím. A on bojoval za celý tým, to bylo nejdůležitější.“

Po Veselého nedělním triumfu si tenisté zajistili příslušnost ke Světové skupině i v příštím roce. „A to je strašně důležité nejen pro nás jako tým, ale i pro tenisový svaz a veřejnost. Nevím, kdo by chodil na druhou divizi,“ řekl Navrátil.

Místo toho bude moci po středečním losu spřádat plány na další tažení mezi elitou.Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze