Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Davis Cup po americku: box, cirkus a drobný omyl

10 2000
L o s A n g e l e s (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Dva dny před vypuknutím čtvrtfinále Davisova poháru policie v Los Angeles uzavřela Hollywood Boulevard. Ne kvůli tenistům. Ti by po zdejším Chodníku slávy asi prošli bez povšimnutí. Amerika zahleděná do svého footbalu, baseballu a basketbalu je ani pořádně nezná. Důvodem, proč byl Hollywood vzhůru nohama, se stala premiéra filmu Ready to Rumble, Připraveni se bít.
Podobnou výzvou otevírají konferenciéři boxerské zápasy. Mnohé z řeže mezi provazy převzal i tenis v Great Western Forum. Hala na předměstí v Inglewoodu viděla Novákovo brutální k. o. Samprasovi, Agassiho vítězství na body nad Dosedělem i další knock out, který Novák za pomoci Rikla uštědřil americkému deblu. A prožila show, kterou kolem sportu dokáží udělat jenom Američané.

OHŇOSTROJ I KOUŘ
Aréna, stylově navnaděná Springsteenovým hitem Born in the USA, Narozen v USA, čtvrt hodiny před pátečním polednem náhle potemní. V záři těkajících reflektorů, v kouři dýmovnic, představováni řvoucím hlasatelem a provázeni jekotem jedenácti tisíců diváků, vcházejí na plochu kurtu všichni aktéři čtvrtfinále. Tak jako při boxu vedou špalírem ze šatny Tysona s Holyfieldem, kráčí ležérně do tenisového ringu vyzývatel Jiří Novák a po něm, s typicky skloněnou hlavou a nepřítomným pohledem, šampion všech tenisových vah Pete Sampras. K dokonalé iluzi jim chybějí jen boxerské pláště s kapucou. "Byl jsem pěkně nervózní, bál jsem se, abych nedostal nakládačku," přiznává později Novák. Chybí však Andre Agassi. Moderátor sice vyvolá jeho jméno a davy šílí, avšak americkou jedničku spatří jen díky archivním záběrům z obří obrazovky nad kurtem. Agassi totiž po dopoledním rozehrání zmizel pryč ve svém bílém lincolnu. Než by bloumal po šatně, čekání na zápasovou chvíli si krátí v hotelu u televizního přenosu golfového Masters. Řidičku mu dělá přítelkyně Steffi Grafová. Do haly s ním ale nikdy nejde. Jen si dají letmou pusu v garážích a Grafová uhání zase pryč.

NEPOVEDENÁ HYMNA
Pompézní nástup vrcholí krátkým, ale působivým ohňostrojem, odpalovaným pod střechou haly. A pak nastane něco, co málem vyvolá mezinárodní konflikt. Orchestrálního provedení české hymny by se František Škroup zhrozil. Unylé tempo, nesprávné nástupy nástrojů, podivně hrané party. Ale to horší teprve přijde. Po sedmi letech zvykání si, že za "Kde domov můj" následuje ticho, najednou zazní "Nad Tatrou sa blýska." A hned dvakrát. Tenisté i pár desítek českých fanoušků si vyměňují pohledy, v nichž se mísí pobavení s údivem. Ctislav Doseděl píská. "Kvůli zkažené hymně podáváme protest. Kdybychom mlčeli, budeme za hlupáky," rozhořčí se prezident tenisového svazu Ivo Kaderka. Novákovým senzačním vítězstvím nad Samprasem se však zloba otupí. Trapas náhle slouží spíše jako příležitost si z Američanů utahovat. "To byla katastrofa. Vtipkovali jsme, že budeme rádi, když nám zahrají ruskou hymnu, ale nebyli jsme daleko od pravdy," vypráví Novák před desítkami amerických novinářů, kteří se nemohou vzpamatovat ze Samprasova debaklu. "Pochopte, nemáme nic proti Slovákům, jsou to naši přátelé, ale když nám zahrajete starou hymnu, je to výraz neúcty," dodává kapitán Jan Kukal, podle něhož ovšem špatná skladba nabudila Nováka na Samprase. "Pokud nám ji zítra před čtyřhrou zahrajete znovu, pak lituju vaše deblisty," přisazuje si Kukal. Největší šťouch vytahuje Doseděl, když Američany s vážnou tváří varuje: "Počkejte, až budete příště hrát u nás. Místo americké hymny vám zahrajeme mexickou."

TANČĺ SE V PRAZE?
Hrdina daviscupového roku Novák, který téměř sám porazil v únorovém prvním kole tým Velké Británie, je po triumfu nad Samprasem na roztrhání. Hned u kurtu mu nasazuje sluchátka s mikrofonem televize ESPN, pro kterou komentuje také bratr amerického kapitána Patrick McEnroe. Velká tisková konference pak nebere konce. Novák trpělivě popisuje zápas, své pocity i reakce spoluhráčů. Zatímco v týdnu působil poněkud odměřeně, nyní mu koutky úst hrají v rozverných úsměvech. Někdo chce vědět, zda se v ulicích Prahy kvůli jeho vítězství tančí. "Těžko. Teď je tam půlnoc," odvětí Novák. "Jsem ale rád, že jsme ukázali Johnu McEnroeovi, že měl být opatrnější v předpovědích. Od začátku nám spíš dával najevo, že jsme sem ani neměli jezdit, ale spletl se," vzkazuje Samprasův přemožitel. "Jirka hrál skvěle, je to pro mě ohromné překvapení, ale v takové formě jsem ho už párkrát viděl," tvrdí v chodbě před šatnami Novákův deblový partner David Rikl. "Rozhodně má na to, aby se dostal do první světové dvacítky. K tomu jenom potřebuje, aby se tak jako dneska soustředil i při velkých zápasech na turnajích." "Tak, a jdu fandit Slávovi Dosedělovi," vydechne si Novák, když má dlouhé promluvy za sebou. "Dáte si na oslavu aspoň jedno pivo?" vyletí ještě jedna otázka. "Dám. Musím na dopingovou kontrolu a špatně by se mi odevzdával vzorek." Tenistovo štěstí obvykle netrvá dlouho. Sotva dosáhl životního vítězství, už se musí koncentrovat na příští den, kdy ho čeká další těžký zápas. "Já si to vychutnám až někdy později a někde jinde. S rodinou a přáteli," těší se Novák. "Je to krásné, ale teď už dávám Samprase stranou. Zajímá mě jen debl."

CO SI MYSLĺ LENDL?
Na oficiálním plakátu k utkání je zobrazena ruka nadhazující si míček při podání. V nastalé situaci ale vypadá spíše jako zdvižená paže tonoucího Samprase. Bývalá světová jednička ovšem přijímá prohru s pokorou. Na tiskovou konferenci přichází včas, neodsekává odpovědi a občas se pokusí křečovitě usmát. Moc mu záleželo na tom, aby se předvedl zrovna v Los Angeles. Vyrůstal deset mil odsud v Palos Verdes a v Great Western Forum sehrál jako šestnáctiletý exhibici s dnešním kapitánem McEnroem. Na zápas mu přišlo hodně známých. "Mrzí mě, že jsem je zklamal," přiznává Sampras. Za nenadálého stavu 0:1 se tenčí bezbřehé sebevědomí Američanů. McEnroe se zamyšleně drbe na hlavě, kdežto Kukal se raduje, že bude o co hrát ještě v neděli, i když domácí se viděli jako vítězové už po sobotě. Podle počtu obyvatel jste historicky nejúspěšnější tenisovou zemí, podotkne americký reportér a chce na Kukalovi vědět, v čem to vězí. A tak kapitán vypráví o silné tradici, o průkopnících Žemlovi, Koželuhovi a Drobném, o tom, že tenis je stále třetí nejpopulárnější sport a že také existuje spousta rekreačních hráčů. "Určitě se na zápas Sampras - Novák díval v televizi Ivan Lendl," rozjímá Kukal o svém bývalém sběrači míčků z Ostravy a zamyšleně dodá: "Nevím, nevím, co si o tom jako americký občan myslí."

CHVÁLA Z NBA
"Tak jsem klukům přivezl štěstí a vypletl vítězné rakety," raduje se nestor daviscupového týmu Petr Jurosz, který z úsporných důvodů původně neměl v týmu být. Až v úterý si ho vyžádali hráči. Jurosz po devatenácti letech od posledního pobytu ve Spojených státech sháněl narychlo víza a letenku. Dorazil ve čtvrtek a hned první noc strávil vyplétáním pěti rámů. "Dobrý zápas," utrousí k manažerovi tenisového svazu Vladimíru Šafaříkovi trenér Los Angeles Lakers, basketbalová kapacita Phil Jackson, a slibuje, že přijde také v neděli. Po Samprasově debaklu na tribuně zůstávají nevěřícně sedět tenisové legendy Pancho Segura, jenž nakrátko trénoval Agassiho, a Jack Kramer, který ve čtvrtek obstaral losování a v jehož klubu kdysi Sampras hrával. Dlouho se naopak v hledišti nezdržuje herečka Julia Robertsová, jejíž Pretty Woman se točila kde jinde než v Los Angeles.

HOLKY MÁME LEPŠĺ
Davis Cup po americku, to je patriotismus na každém sedadle. Divák drží v jedné ruce kbelík s praženou kukuřicí a ve druhé vlaječku. Těch se v Great Western Forum třepetalo málem jako na sjezdu politické strany. Řekněme republikánské, protože Agassi i Sampras zrovna necítí sympatie k demokratům, kteří jejich milionové příjmy tvrdě zdaňují. Americkou hymnu v pátek zpívá McEnroeova žena, rockerka Patti Smythová. V přestávkách mezi sety vybíhají natřásat se na kurt děvy, které se jinak živí jako křepčící povzbuzovačky týmu Lakers. Po dvou ztracených setech Doseděla proti Agassimu zaujmou i českého kapitána. U kurtu sedící Kukal si k tomu pohodlně natáhne nohy jako při sledování televize. "Američané za námi přišli, jestli by nám ty holky při zápase nevadily. Zpočátku se mi to nezdálo a byl jsem zvědavý, co na to řekne hlavní rozhodčí Alan Mills, ale když jsme se dověděli, že to bude jenom při velkých pauzách, neměli jsme důvod být proti," vysvětluje Kukal. "Ano, ty vaše girls byly zajímavé," lichotí soupeřům Doseděl, ale na otázku, jestli zná takové dívky i z domova, opáčí: "U nás máme mnohem hezčí."

BUBNOVÁNĺ PO ESU
Do tenisových přestávek se vkládá také hlasitá hudba. Z reproduktoru znějí Americká žena od Lennyho Kravitze i instrumentálka Frankie Goes To Hollywood. Z tribuny to zpestřuje živý orchestr se žesťovými nástroji, kytarami a bubny, udávajícími dunivý rytmus pro povzbuzování. Bicí a varhany se ozývají také uprostřed gamů, to když padne eso nebo hromový return. Prostě tenisový cirkus. "Na hudbu v přestávkách nejsme zvyklí, ale nevadilo mi to. Dokonce se mi to zdálo lepší, než kdyby bylo ticho. Dělalo to dobrou atmosféru. Hudební doprovod po esech byl ale divný," komentuje novoty Doseděl. Publikum neposedí, pořád se někdo hýbe, chodí si pro jídlo a pití. Rozhodčí pochopí, že diváckou anarchii nezvládne, a tak okřikuje jen evidentní případy, které mohou narušit tenistovo soustředění. Američané se po celý víkend také nemohou naučit, že je nesportovní tleskat při dvojchybě soupeřova hráče.

OBJEVENÝ NOVÁK
Na obrazovce pod stropem běží v přestávkách šoty z tenisových zápasů a také divácké kvízy. Kolik tenistů nastoupilo v historii Davisova poháru za Spojené státy? Za pár vteřin se zjeví odpověď: 125. Většina diváků by však zřejmě měla problémy s mnohem jednoduššími otázkami. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak: v polovině druhého setu úvodní dvouhry poklepal jeden Američan na rameno autora tohoto článku a ptal se, jak že se jmenuje "támhleten hráč". Koho myslel? Někoho, kdo sedí na lavičce? "Ne," odvětil divák. "Toho, co právě hraje se Samprasem." "Mimochodem, věděli jste, že se tenhle víkend hraje nějaký Davis Cup v Los Angeles?" Tak se tázal komentátor deníku USA Today ve svém pátečním sloupku a sám si nadřazeně odpověděl: "Pché. Jiní to také nevědí."

ZAČĺNÁ TO ČEPICĺ
McEnroe byl loni jmenován kapitánem také proto, aby svým charismatem pomohl zpopularizovat Davisův pohár, ve Spojených státech skomírající. Je otázka, nakolik bude úspěšný, když sám dělá všechno pro to, aby Davis Cup ztratil nynější jedinečnou tvář. "Soutěž by se neměla hrát každý rok, ale pouze jednou za dva roky, jako golfový Ryder Cup. Nikdo pořádně neví, jaký je hrací systém, jaké jsou termíny a jací účastníci. Těžko si vzpomenout, kdo vyhrál loni a kdo zbyl letos. Málokdo prostě Davis Cup chápe," myslí si McEnroe, ale zdá se, že je to pouze americký problém. "Hrát se tenhle zápas v Praze, tak se o tom píše na první stránce novin, kdežto pro Los Angeles je to nějaká šestá sportovní událost týdne," konstatuje McEnroe a producíruje se v čepici Lakers. Dotaz, zda by tenisu sám neprospěl, kdyby si raději vzal čepici s emblémem Davis Cupu, ho rozčilí: "To není fér. Na to nebudu odpovídat!"

DEBL SATISFAKCĺ
Prezidentka Americké tenisové asociace Judy Leveringová, podobající se šéfce "M" z filmů o Jamesi Bondovi, se před čtyřhrou veřejně "hluboce omlouvá" za páteční nedopatření. Při slavnostním nástupu týmů Doseděl ukazuje tribunám s výmluvným úsměvem českou vlajku. Kukalovu radu, aby si přes noc natrénovali správnou verzi české hymny, Američané vyslyší, ale znovu pouštějí uondanou nahrávku. Nováka s Riklem to opět zdravě naštve, takže americký pár poprvé v kariéře porážejí. Ani po mečbolu ale nemají vítězové klid. Druhý den tenisu, druhá dopingová zkouška. Českou dvojici doprovází dva strážci na tiskovou konferenci a odtud je rovnou táhnou na kontrolu. "Proč myslíte, že tam hráči musí tak často?" ptá se Kukal a s odpovědí neotálí: "McEnroe na kapitánské schůzce naznačoval, že kvůli Kordově aféře je potřeba dát si na Čechy pozor..."

Americké tenisty přišlo povzbudit i hodně starších lidí

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze