Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká jednička Veselý: Naše herní tempo i úroveň by měly být vyšší

Jiří Veselý pří tréninku v Dillí. | foto: Česká sportovní / Karel Tejkal

17 2015
Dillí (Od našeho zpravodaje) - Podruhé v životě zasáhne do "ostré" daviscupové dvouhry. A rovnou jako jednička, na kterou bude český tým spoléhat. Jiří Veselý vyzve v pátek v Indii domácího Somdeva Devvarmana, s nímž se dosud neutkal. "Musíme se zakousnout a klidně tam nějakou chvilku na kurtu strávit," vyhlásil 22letý Veselý.

V tenisovém komplexu Rádže Kumára Khánny se třicetiletému Devvarmanovi daří. Neprohrál tam od roku 2010. V posledních dvou letech ovládl challenger, který se v Dillí koná. Vyhrál tam zlato na Hrách Commonwealthu. „Je to solidní hráč od základní čáry, velmi dobře se hýbe,“ popisoval ho Veselý, jeho páteční soupeř.

Co ještě o něm víte?
Odzadu se snaží držet míč v kurtu. Určitě se bude snažit hrát dlouhé výměny, aby mě unavil. To je cesta, kterou můžou oni trošičku využít ve svůj prospěch. Věřím, že budeme zítra připraveni. Musíme se zakousnout a holt tam nějakou chvilku na kurtu strávit a ty dva, respektive celkem tři body vybojovat.

Nevadí vám, že budete na svou dvouhru čekat?
Nevadí, aspoň se trochu déle prospím. Pravda je, že ještě nejsem úplně přeorientovaný na indický čas, pořád ještě mám problémy vstávat bez budíku, spoléhám na to, že zazvoní. Dneska to bylo ještě trochu těžší, že jsme vstávali před losem. V Čechách by to asi problém nebyl, tady jo.

Může hrát velkou roli, že jsou indičtí hráči na místní podmínky lépe zvyklí?
Možná jsou trošičku lépe zvyklí. Ale myslím si, že v tomhle počasí je strašně těžké hrát pro kohokoliv. Natož pak tři, čtyři nebo pět hodin v kuse. Objíždíme stejné turnaje a myslím, že ani oni nebudou nějakým způsobem stoprocentně připraveni s námi hrát tři až čtyři hodiny. Navíc naše herní úroveň i tempo by měly být vyšší než jejich.

Jak létají míče v tomto horku?
Míče tolik nelétají. A jak je kurt rozpálený a je vysoká vlhkost, tak když to člověk pořádně „nezavře“ a není poctivě na nohách, tak se může stát, že mu míče začnou ulétávat, ztratí trochu kontrolu. Snažíme se zvyknout na všechny detaily, abychom na to byli připravení. A zkoumat, jak máme hru k tomu počasí a podmínkám přizpůsobit.

Hrál jste někdy v Indii?
Hrál jsem v Čennaí dva roky po sobě, letos a loni, takže na prostředí jsem už trošičku zvyklý. Věděl jsem přiblížně, do čeho letíme. Kluci teprve poznávali kurt, dělali si spoustu fotek. Je to mimořádná destinace.

Ochutnával jste už místní jídlo?
Ani ne. Snažíme se navštěvovat hotelové restaurace, aby kuchyň byla na úrovni, abychom se nemuseli bát, že nás něco přepadne. Jen si musíme dát velký pozor, abychom nesnědli nebo nevypili něco špatného, abychom to tady přežili a na víkend byli připravení. To je důvod, proč jsme tady.Najdete na iDNES.czmobilní verze