Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč se trenér Vydra bojí hecovat Kvitovou? Ženská je mimozemšťan

Petra Kvitová se svými trenéry Davidem Kotyzou (vlevo) a Davidem Vydrou. | foto: Twitter Petry Kvitové

29 2015
Připomíná to grotesku, když se Petra Kvitová před tréninkem rozklusává s kondičním koučem Davidem Vydrou. Komediant „Dáfa“ bez ustání vymýšlí nějaké vylomeniny, Kvitová se směje. Tenisový šéf David Kotyza jenom kroutí hlavou. Od reportérů slyší otázky: Co blbne? Stalo se mu něco? „Bohužel nic. To je normální,“ konstatuje Kotyza.

Když Vydra nad parťáky na kurtu vyhraje v čáře, oslavuje, jako by právě dobyl titul z grandslamu. A okázale kyne dětem čekajícím za zábradlím na podpis od Kvitové.

Od června zkouší udržet českou jedničku v provozu v pekelné sezoně, při níž si duševně vyčerpaná hráčka vzala volno v zimě. A šetřit se musela též v létě, když u ní lékaři objevili mononukleózu. Přesto to dotáhla na Turnaj mistryň do Singapuru, kde bude v pátek bojovat o místenku do semifinále.

„Nálada výborná, užíváme si nákupy i bazén na hotelové střeše,“ vykládal nezmar Vydra po triumfu Kvitové nad Lucií Šafářovou.

Jakou radost vám udělalo vítězství vaší svěřenky na Masters?
Úplně stejnou jako výhry na chlapském Turnaji mistrů. Byl jsem na něm jednou s Martinem Dammem a pětkrát s Tomášem Berdychem. Na Masters je hrozně důležité, když tenista žije až do posledního zápasu ve skupině. Když od půlky týdne víte, že nemáte o co hrát, nestojí to za nic. Je prima, že se Petra v pátek může porvat o postup.

Znamená pro ni triumf velkou úlevu?
To neumím posoudit. Derby pro ni bylo těžké. Ale žije. Jinak by zítra šla na snídani a věděla by, že ji čeká prázdno.

Jak jste bitvu prožívali v lóži?
Když proti sobě jdou dvě Češky, které se znají, je to jinačí. S Luckou jsem pracoval já i David Kotyza. Máme ji rádi. Tak jsme to fandění nepřeháněli. Nechtěli jsme ji naštvat. Bylo by to nefér.

Je citově náročnější sledovat při zápase tenistku než tenistu?
Pro mě ne. Ale je jednodušší hecovat chlapa. Vím, že mu to pomůže. Ženské by to mohlo ublížit. V tomhle je holka pro mě něco jako mimozemšťan.

Petře povzbuzování pomáhá?
Mně se líbí Petřin herní styl, připomíná jím chlapa. Ale musel jsem se v porovnání s Tomášem umírnit. Mám strach, abych něco nepokazil. Nevím, jak ten řev na ni zapůsobí. Vždyť jsme spolu jen pět měsíců.

V jakém stavu je teď její tělo?
Až doktoři řeknou, že může makat naplno, tak se ještě hodně zlepší. Po všem, co si letos prožila, má velké rezervy.

Jak vás její stav omezuje v práci?
Můžeme makat na síle, aniž by zahlcovala tělo laktátem. Ale není to ono. V té skládance něco chybí. Musím dávat pozor, aby se nezatavila.

Hodně dáváte na její pocit?
Reagujeme ze dne na den. Nemůžu si udělat nějaký plán. Po dvou dnech volna se třeba ráno vzbudí a je unavená. Pak nemá cenu se do něčeho nutit.

Nezkoušíte ji vyhecovat, aby se překonala?
Já ji ještě tolik neznám. Snažím se ji poslouchat. Když vidím, že je jí dobře, trochu přitlačíme. Ale až na konci tréninku.

Tomáše jste mohl drtit víc, že?
Berďa investoval do svého těla. Zkoušel novinky, vozil s sebou fyzioterapeuta, nechával si dělat krevní testy. Vydržel strašně moc. Třeba to vidí jinak, když má teď nový tým. Ale se mnou zvládl velkou zátěž a přitom se vyhýbal zraněním.

Petra se čerstvě snaží držet bezlepkovou dietu. Zabírá to?
Petra je zásadová. Když se nastaví model, dodržuje ho. Zatím jí to asi pomáhá, cítí se líp. Ale uvidíme, co nám testy ukážou časem.

Málokdo si dovede představit, s jakým vyčerpáním válčí, že?
Podle mě je úplně nejhorší rytmus trénink-výpadek, trénink-výpadek. Takhle to letos měla. Metabolismus dostává takové rány! I pro rekreačního sportovce je vhodná plynulá příprava, ve které se lehce přidává a ubírá. Pro ni je to fakt strašně náročné.

Nezvažovali jste předčasné ukončení sezony?
David Kotyza o tom hodně přemýšlel. Doktoři nám řekli, že si Petra jenom těžko může budovat fyzičku a že bude mít zpomalenou regeneraci. Zároveň ale neriskuje nějakou vážnou zdravotní újmu. A především Peťa strašně chtěla nastoupit na Masters i ve finále Fed Cupu. Tak jsme tady.

Co ve své roli zmůžete na Turnaji mistryň?
Je konec roku, už je to spíš údržba, kondici nenaženete. Když vidíte, že má tenista mrtvé nohy, můžete je oživit. Je to ale jen kosmetika.

Kosmetika?
Třeba rychlé úseky na běhátku do deseti vteřin. Za tu dobu se v těle netvoří a nehromadí laktát. Necítíte pak únavu. Nebo dáte nějaké poskoky na bednu, přes gumu.

Zjistili jste, proč se Petra před úvodní partií s Kerberovou cítila tak nesvá?
Ona mi říkala: „Neřeš to, nebudem se o tom bavit.“ Teď se asi nemá smysl v tom pitvat.

Myslíte, že před mačem se Šafářovou jí bylo líp?
Myslím, že toho má plné kecky a těší se na odpočinek.

Dohodli jste se na prodloužení spolupráce? Už jste plánovali zimní přípravu?
Ano, jsme domluveni. Máme nějaký nástřel přípravy. Ještě to není natuty. Hlavně aby to Petře sedělo zdravotně. V podmínkách, které jí budou vyhovovat. Ať to bude v Prostějově, nebo někde jinde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze