Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Základní pravidlo freedivingu: Nemyslet pod vodou na­ svou tchyni!

Freediver David Vencl (vlevo) učil novináře Petra Bílka základy svého sportu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

1 2018
Proslavila ho videa, jak se noří pod led teplické Barbory a chabařovické Milady, ale potápěč David Vencl je i českým mistrem ve freedivingu. Zadržet dech ve statické apnoi umí přes sedm minut, byť je astmatik, a tuhle disciplínu učí také veřejnost. „Ať vezmu kohokoli, za dvě hodiny tréninku ty tři minuty dá.“

Jaké jsou vaše rekordy?
Na gauči 8:02, ve vodě 7:06. Závodní ponor je pro mě jinak stresující. Neměl by být, někteří freediveři dají víc než na gauči, mně se to nedaří.

Začínáte dlouhou teorií. Proč?
Aby lidi pochopili, jak tělo bez kyslíku funguje. Když to víte, nevynoříte se čtyři metry před koncem bazénu kvůli nepříjemným pocitům v panice, že nepřežijete. Naopak už budete vědět, že jste schopný ještě plavat nazpátek. A ty dvě tři hodiny povídání jsou důležité i pro získání důvěry, že se vám se mnou nic nestane.

Fotogalerie

Je těžké uvolnit tělo v poloze takzvané mrtvoly?
Jak pro koho. Kluk uplaval sto metrů pod vodou, tedy kolem dvou minut, ale na statice tři minuty nedal. Zůstal jako prkno. Je atlet a cyklista, ale byl zaťatý, křečovitý.

Máte při výkonu otevřené oči?
Já ano. A když mě můj buddy otočí na dlaždičky nakřivo, jsem na prášky. Vadí mi, že nejsem podle nich srovnaný. U nás v Teplicích jsou nakřivo všechny, tam mě to neruší.

Na co myslíte těch sedm minut?
Nejlepší je nemyslet na nic. Ale myšlenky vám stejně sklouzávají. Na soustředění v Egyptě jsme dělali blbosti. A říkali jsme si, že nejhorší je, když si vzpomeneš na svoji tchyni. To tě rozhodí. Ještěže moje tchyně je hodná, ale máme kamaráda, který při vzpomínce na tu svoji málem vylezl z vody. (smích) Já si na mistrovství republiky vybavil dcerku Natálku, jak se s ní chodím potápět. Když už myšlenky jedou, musíte je nasměrovat na příjemné věci.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze