Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský vítěz Svoboda se po 15 měsících vrátí k závodění. A hned na MS

David Svoboda právě probíhá cílem a ví, že se stal olympijským vítězem | foto:  Dan Materna, MAFRA

26 2014
Přinejmenším ve štafetě mužů se na nadcházejícím mistrovství světa v moderním pětiboji ve Varšavě vrátí k závodům David Svoboda. Olympijský vítěz z Londýna tak posílí českou reprezentaci, která je oslabena i kvůli zdravotním problémům dalších závodníků. Na světový šampionát, který začíná v pondělí, tudíž pojedou nejmladší týmy žen i mužů v historii.

„Tři základní členové reprezentace chybějí nebo nejsou plně využitelní. To musí výsledky ovlivnit. Absenci závodníků úrovně Davida Svobody, Ondřeje Polívky nebo Natálie Dianové by nebyl schopen plnohodnotně nahradit žádný světový tým,“ pravil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Program MS ve Varšavě

Pondělí 1. září:
štafeta žen (Kodedová, Grolichová)
Úterý 2. září:
štafeta mužů (Svoboda, Kuf)
Středa 3. září:
kvalifikace žen (Kodedová, Bilková, Přibylová)
Čtvrtek 4. září:
kvalifikace mužů (Kuf, Bilko, Svěchota, Sedlecký)
Pátek 5. září:
finále žen
Sobota 6. září:
finále mužů
Neděle 7. září:
smíšená štafeta (tým bude určen později)

David Svoboda se pustí do ostrého souboje poprvé od loňského finále Světového poháru v Rusku. „Patnáct měsíců jsem nezávodil, za tu dobu jsem měl různě závažné potíže s nohou. Někdy to bylo hodně špatné, pak se situace zlepšovala. Posledních dva měsíce už jsem optimista a ten pocit mi vydržel, což mi umožňuje startovat na mistrovství světa. Je to mnohem veselejší, po dlouhé době se těším na závody,“ přiznal devětadvacetiletý Svoboda, vicemistr světa z let 2008 a 2009.

Kvůli dlouhodobým potížím s levou nohou nemůže naplno trénovat běh, což by jej omezovalo zejména v individuální soutěži.

„Když jsem byl hodně dobře připravený, býval jsem před soutěží nervózní z toho, aby se mi povedlo formu prodat. Teď jsem nejlépe připravený, jak můžu být vzhledem k omezením. Ve štafetovém závodě by hlavně běžecký výpadek nemusel být tolik znát v případě, že se mi podaří střelba a všechny ostatní disciplíny,“ dodal Svoboda s tím, že ve štafetě ho čeká jen poloviční běh, tedy dvě osmistovky.

Do úvodního mužského závodu by měl nastoupit s Janem Kufem, který byl letos třetí v závodě Světového poháru a na ME získal bronz v soutěži družstev. Tato dvojice bude mít šanci na dobré umístění, zároveň to však pro Kufa bude pravděpodobně znamenat zátěž tří závodů v pěti dnech. ¨

Reprezentační trenér Jakub Kučera si proto dlouho ponechával otevřenou možnost ještě nominaci změnit.

„Je to trochu složitější, protože štafety mužů a žen předcházejí individuální soutěži. Musíme zvážit, v jaké sestavě bude tým nejsilnější, ale také to, jak jsou závodníci schopni potom zvládnout individuální soutěž. Honza je sice největší českou nadějí, na druhou stranu s Davidem trénuje a vidí, jak v tréninku vypadá. A chtít po něm, aby se vzdal možnosti startu ve dvojici s olympijským vítězem? To jde dost těžko,“ řekl kouč.

České medaile z MS za 10 let

2004: 2. místo družstvo Capalini, Michalík, Sedlecký
3. místo Capalini
2005: 2. místo družstvo Capalini, Michalík, Sedlecký
3. místo štafeta Capalini, Michalík, Svoboda
2006: 3. místo družstvo Capalini, Michalík, Sedlecký
2007: 2. místo družstvo Svoboda, Michalík, Capalini
3. místo štafeta Svoboda, Michalík, Polívka
2008: 2. místo Svoboda
2009: 1. místo štafeta Svoboda, Polívka
1. místo štafeta Grolichová, Dianová
2. místo Svoboda
2. místo družstvo Svoboda, Michalík, Polívka
2010: 2. místo družstvo Polívka, Sedlecký, Svoboda

Krátký bazén nevadí

Do individuální soutěže nominoval vedle Jana Kufa také juniory Martina Bilka a Ondřeje Svěchotu, všichni budou tvořit družstvo. Jako čtvrtý bude startovat Michal Sedlecký, mistr světa z roku 2002.

Do ženského finále se pokusí probít Barbora Kodedová, Lenka Bilková a Eliška Přibylová.„Pokud se Davidův stav nezmění, stoprocentně naskočí do štafety mužů. Podle toho, jak jsem ho viděl trénovat v Paříži, by byla škoda ho nevyužít. Podle jeho zdravotního stavu po startu se rozhodneme, zda půjde také smíšenou štafetu na závěr programu. Její složení určíme až v průběhu šampionátu,“ vysvětlil Kučera.

V Paříži absolvovali reprezentanti v průběhu srpna šermířskou přípravu s domácími specialisty i s pětibojaři z Německa, Rakouska, Brazílie a samozřejmě Francie. „Jeli jsme tam kvůli kvalitnímu šermířskému sparingu, ale samozřejmě jsme trénovali i další disciplíny,“ přiblížil Kučera.

Do Varšavy se závodníci vydají až těsně před závody. Na mistrovství světa tam v roce 2005 získal David Svoboda první medaili ve štafetě ještě jako junior.

„Bylo to jediné mistrovství světa, kde z kvalifikace postoupila kompletní čtveřice mužů. Plave se tam v krátkém bazénu, což na mistrovství světa nebo olympiádě nebývá, ale pro naše závodníky to není hendikep, v pětadvacítce trénujeme celý rok,“ doplnil Kučera.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze