Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


David Rytych není David Rittich. A klečí ve florbalovém brankovišti

DAVID RYTYCH. Florbalový brankář Mladé Boleslavi. | foto: Štěpán Tomš

2 2015
David Rittich seděl za stolem a na klubové autogramiádě podepisoval kartičky, když se u něj zastavila starší dáma, letitá fanynka klubu. Přísně se na něj podívala a řekla: „Ty se tady teď musíš rozhodnout, jestli budeš chytat ten florbal, anebo u nás hokej. Je ti to jasné?“

Rittich nejdřív nechápavě zíral, pak mu vše došlo a začalo dlouhé vysvětlování ve stylu filmového Marečka, „že se jedná o úplně jiného studenta z jiné třídy“.

Muž, jenž má stejné jméno, jen příjmení se píše trochu jinak (Rytych), v Mladé Boleslavi rovněž chytá ligu, jen tu florbalovou. A že si je někdo spletl, se nestalo poprvé.

Na hokejistu Ritticha před pár lety podivně hleděl jeho jihlavský soused, když ho viděl před domem, a zároveň v televizi slyšel, že Rytych je zrovna v brance na florbalovém mistrovství světa.

Toho florbalového si zase kamarádi dobírali, že si ještě našel „melouch“ v hokeji.

Dlouho se znali jen podle jmen, ale před necelým rokem se potkali při jednom televizním natáčení a prohodili si brankářské role. Svým způsobem si je prohodí i nyní.

Hokejová Boleslav sice hraje v Litvínově, jenže stejně se v pět odpoledne na boleslavském zimáku objeví - jak je v poslední době zvykem - Rytych v brance. Florbalový klub tam pořádá finálový turnaj Poháru mistrů a místní v pátek hrají čtvrtfinále proti švýcarskému Wileru. „Čekám obrovsky těžký zápas,“ říká David Rytych.

Bude to pro něj hodně zajímavý návrat. Na zimním stadionu totiž florbalisté obvykle nehrají, ale Rytych tu už jednu životní výhru zažil. Před čtyřmi lety. A taky při Poháru mistrů.

Gólman byl tenkrát v angažmá ve finském SSV, které ve finále porazilo střešovický Tatran. A Rytych je dodnes jediným Čechem, který florbalový Pohár mistrů vyhrál.

„Jestli mám vzpomínky? Ani moc ne. Vyhráli jsme, ale teď je jiná situace. S Boleslaví jsme v jiné pozici, protože tenkrát jsme byli s SSV favorité, zato teď můžeme jenom překvapit,“ říká 28letý brankář. „Ale všichni načasovali správnou formu. Mohlo by to vyjít.“

Kromě Boleslavi se turnaje účastní i Tatran Střešovice, český mistr, a ženská družstva Chodova a Herbadentu Praha.Najdete na iDNES.czmobilní verze