Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Náš Dominik. Boleslavský brankář Rytych dostal jméno po Haškovi

IDOL NA HELMĚ. Na masce brankáře české florbalové reprezentace Davida Rytycha je kromě českých státních symbolů také podobizna hokejového gólmana Dominika Haška. | foto: ČFBU

7 2015
Florbalisté Mladé Boleslavi poprvé v historii budou hrát o titul. Za postup do superfinále vděčí i gólmanovi Davidu Rytychovi, kterého trenér překřtil po Haškovsku na Dominika.

Mohlo to vyznít jen jako přeřeknutí po vítězném opojení, ale trenér boleslavských florbalistů Jan Zahalka naopak přesně věděl, co chce vyjádřit.

Po nedělním čtvrtém semifinálovém vítězství nad Brnem a postupu do superfinále pravil: „Měli jsme v bráně Dominika Rytycha.“

Boleslavský gólman David Rytych si vysloužil překřtění podle naganského hokejového hrdiny Dominika Haška.

Osmadvacetiletý brankář je v play-off obrovskou oporou týmu. Už v zahřívacím čtvrtfinále proti Spartě se blýsknul dvěma vychytanými nulami a šňůrou téměř 160 minut bez inkasovaného gólu. V očekávaném semifinále proti Brnu navázal skvělou formou, třeba při posledním zápase měl 24 zákroků, dvakrát víc než jeho brněnský protějšek. Pak zářil v závěrečných nájezdech, dostal jediný gól z pěti.

Semifinále

Osm boleslavských pokusů

2005/06 vs. Ostrava 0:3
2006/07 vs. Střešovice 0:3
2007/08 vs. Vítkovice 0:3
2008/09 vs. Vítkovice 1:3
2009/10 vs. Vítkovice 1:3
2012/13 vs. Vítkovice 2:4
2013/14 vs. Vítkovice 2:4
2014/15 vs. Brno 4:0

Boleslav postoupila nejrychlejším možným způsobem, doma vyhrála v prodloužení a o gól, v Brně o víkendu dvakrát po nájezdech: 4:3 a 6:5.

Rytych mínil: „Rozhodovaly detaily. A individuality.“ Mezi ně mohl započítat i sám sebe. V play-off nikdo nemá lepší brankářské statistiky.

Mimochodem, není to poprvé, co se jeho kariéra propojuje se slavným hokejovým gólmanem. Rytych v jedenácti letech začal chytat florbal, protože ho oslovila kniha o Haškovi. Před třemi roky v jeho dresu šel do brány na reprezentačním turnaji ve Švýcarsku i akademickém mistrovství světa, z čehož byl později průšvih kvůli nedodržení sponzorských smluv. Teď – díky překřtění od trenéra – znovu platí spojení Rytych + Hašek v tom nejpochvalnějším slova smyslu.

Pro Mladou Boleslav je víkendový postup historickým momentem, předchozích sedm semifinálových pokusů jí nevyšlo. „Hodně jsme si to usnadnili tím, že jsme vyhráli základní část a nešli jsme na ty nejsilnější soupeře,“ cítí Rytych.

K titulu zbývá poslední krok. Superfinále se hraje na jediný zápas 18. dubna v pražské O2 areně. Soupeř vzejde z druhé semifinálové dvojice Střešovice – Vítkovice, v sérii vede Tatran 3:1 na zápasy.

Boleslavská opora nespekuluje: „Musíme porazit kohokoliv, kdo proti nám bude stát.“

S Dominikem – pardon Davidem – Rytychem nic není nemožné.Najdete na iDNES.czmobilní verze