Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalový klan Pekárků má proslavit střelec, jenž ohromil Francii

David Pekárek v dresu české mládežnické reprezentace v duelu s Bosnou a Hercegovinou. | foto: FIBA Europe / Castoria / De Massis

18 2015
V pražské Get Better Academy basketbalově roste nový Pekárek. David Pekárek, mladší syn někdejšího ligového hráče a nyní trenéra Michala Pekárka. A jedná se o nástupce zdatného. Český mládežnický reprezentant si na nedávném turnaji ve Francii vysloužil dvojkorunu nejlepšího střelce i nejužitečnějšího hráče. Jeho cesta z Olomouce a Prostějova by už brzy mohla z Prahy pokročit ještě dál na západ.

Davide, s GBA se vám podařilo vyhrát prestižní turnaj Cholet Mondial, kterého se účastnily i týmy kvalifikované do finále juniorské Euroligy. Přibližte, koho se vám podařilo porazit.
Na turnaji jsme se utkali celkem s pěti týmy, z pěti různých zemí. Postupně jsme porazili francouzský Antibes, španělský Torrejon, CBA Amsterdam, v semifinále jsme narazili na římský tým Stella Azzurra a ve finále se nám podařilo porazit VEF Riga. Hlavně poslední dvě výhry pro nás byly opravdu cenné, jelikož se jedná o euroligové týmy.

David Pekárek

křídlo, 199 cm

David Pekárek z GBA o oceněním z mládežnického turnaje v Cholet.

Narodil se 26. ledna 1996 v Olomouci, basketbalově však vyrostl v nedalekém Prostějově. Do pražské Get Better Academy zamířil před necelými dvěma lety - a získal s ní stříbro z loňského MČR do 19 let. Medailové umístění může zopakovat na letošním republikovém Final Four.

Reprezentační dres oblékl na evropských šampionátech do 16 i 18 let. Letos je v širší nominaci na ME do 20 let.

David Pekárek je synem Michala Pekárka, někdejšího předního ligového hráče, který působil například v Opavě, Kuníně či Prostějově. V posledním z jmenovaných klubů po skončení aktivní kariéry pracoval jako funkcionář. Nyní je trenérem a manažerem v prvoligovém Basketbalu Olomouc.

Za olomoucký klub momentálně hraje i Davidův sedmadvacetiletý bratr Filip.

Byl jste nejlepší střelec a MVP turnaje, ve finále jste zaznamenal double-double. Byli na turnaji přítomni agenti? Už víte, že jste někoho zaujal?
Na turnaji určitě několik agentů bylo, ale jestli jsem někoho oslovil to si netroufám říct. Každopádně doufám, že ano.

Jedním z cílů hráčů působících v GBA bývá odchod na americkou univerzitu. Je to i váš případ?
Ano, i mé kroky by měly příští rok směřovat na univerzitu. Ta příprava trvá víceméně od počátku mého působení v Praze. Ať už je to změna mentality a chování na hřišti, nebo studium angličtiny, ale hlavně zlepšení individuálních dovedností. Na tom všem jsme s trenéry v GBA pracovali a doufám, že úspěšně.

Takže cítíte, že naplňujete cíle, kvůli kterým jste před dvěma lety přicházel do Prahy?
Když jsem přicházel do Prahy, tak jsem vlastně ani žádné velké plány neměl. Ty jsem si stanovil až zde a myslím, že zatím jde vše podle plánu.

Jak vám osobně vyhovuje mix, kdy hrajete dlouhodobou soutěže, ale zároveň se během sezony zúčastňujete takovýchto turnajů?
To vidím jako veliké plus. Jsem si jistý, že konfrontace s ostatními hráči ze zahraničí je v tomto věku potřeba. Za tu šanci jsem rozhodně vděčný.

Jméno Pekárek není pro basketbalisty neznámým. Jak často jste s otcem v kontaktu? Snaží se vám radit?
S tátou jsme v kontaktu prakticky denně. Rozebíráme spolu hlavně nepovedené zápasy a jeho rady si beru k srdci. Podporovat se mě snaží ale i máma a oběma rodičům jsem vděčný.

David Pekárek z GBA střílí trestný hod během zápasu na mládežnickém turnaji v...

David Pekárek z GBA střílí trestný hod během zápasu na mládežnickém turnaji v Cholet.

Kam až sahají v budoucnu vaše basketbalové sny?
Mým snem je hrát basketbal na profesionální úrovni, dobře se tím uživit a hlavně zůstat co nejdéle bez vážného zranění. Takovým vzdáleným snem od dětství byla vždycky NBA.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze