Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pabiška změnil tým a chystá se na svůj desátý Dakar

David Pabiška na Rallye Dakar | foto: Facebook SP MOTO

23 2015
Liberecký motocyklový závodník David Pabiška už se začíná chystat na svou jubilejní desátou Rallye Dakar. K úspěchu by mu měla pomoci i změna týmu - rozloučil se se stájí MRG a ohlásil přestup do Barth Racing.

„Za mým rozhodnutím rozhodně nebyly žádné neshody v bývalém týmu. Beru to jako pokračování ve své sportovní kariéře směrem kupředu,“ říká dakarská legenda a držitel řady ocenění fair play.

Takže je to něco jako fotbalový přestup? Dostal jste lákavou nabídku z jiného klubu?
Přesně tak by se to dalo charakterizovat. Kdyby mi dávali stejné nebo horší podmínky, tak bych samozřejmě neodešel. Prostě jsem dostal novou seriózní nabídku, která mě může posunout ještě dál. Tak jsem přijal.

David Pabiška

Motocyklový závodník, 39 let

Rallye Dakar jel už devětkrát a vždy dojel, nejlépe jako 18. Letos ho čeká již 26. sezona v enduru a cross country.

V roce 2000 získal světovou cenu Fair Play UNESCO za záchranu života, další dvě dostal od Českého olympijského výboru.

Minulé dva ročníky Dakaru jel pod hlavičkou MRG SP Moto, nyní přestoupil do Barth Racing Teamu, jehož bude hlavní hvězdou.

Bylo to pro vás těžké rozhodování?
Docela ano. Tým, ze kterého odcházím, jsem před časem sám postavil. Nebylo to jednoduché zvažování a trochu jsem se s tím trápil, ale po sečtení všech pro a proti jsem ten krok učinil. Kluci ze starého týmu beze mě nekončí a já se můžu dál sportovně posunout.

V čem?
Nová stáj mi umožní celý rok jezdit závody v zahraničí. V plánu mám navigační etapové podniky v Řecku, Albánii nebo Maroku, které by mě měly líp připravit na vrchol sezony, kterým bude zase Dakar.

Měnil jste i motorku?
Ne ne. Zůstávám věrný KTM, v tom se nic nemění. Na stroji téhle značky budu jezdit celou sezonu.

Na Dakaru znáte snad každý kámen. Jel jste ho devětkrát - v Africe i Jižní Americe. Co vás tam pořád táhne?
Asi zlepšení výsledků a láska ke sportu. Nechci se srovnávat s Jardou Jágrem, ale jeho se taky spousta lidí ptá, proč pořád hraje hokej. Já jsem na motorkách postavil celý svůj život, takže dokud na to budu fyzicky a zdravotně stačit, pořád mě to bude na Dakar lákat.

Další díl slavné rallye se koná až začátkem příštího roku. Zahájil jste už přípravy?
Samozřejmě. Změna týmu je jejich součástí. Už teď tvrdě makám na fyzičce a chystám se na evropské závody, které by mě měly v tréninku posunout zase výš. Cítil jsem rezervy a vím o svých nedostatcích.

Vaším dakarským maximem je 18. místo z loňska. Myslíte i výš?
Je to můj sen. Minimálně bych se chtěl držet ve druhé desítce. Samozřejmě do patnáctého místa by to bylo nejlepší, ale k tomu kromě jezdeckého umění potřebujete i obrovské štěstí.

***

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký krajNajdete na iDNES.czmobilní verze