Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jelínek nepolevil a je v Polsku za hvězdu. Neslitoval se ani nad krajany

David Jelínek na ramenou spoluhráčů z Anwilu Wloclawek, svému týmu právě zařídil výhru. | foto: Facebook / Polska Liga Koszykówki

4 2016
David Jelínek nadále pálí ostrými. Od začátku sezony se drží na výsluní střelecké tabulky polské Tauron Basket Ligy, když v průměru vsítí v každém utkání skoro 19,5 bodu. Aktuálně nešetřil ani své krajany hájící barvy Koszalinu a rovnými 20 body dovedl své spoluhráče k už 17. výhře.

Jelínkův Wloclawek šlape na paty nejlepším celkům v kvalitní polské soutěži. Na čtvrtém místě má na dohled třetí i druhý top celek TBL, jen euroligová Zielona Góra svým pronásledovatelům lehce odskočila. Český ostrostřelec přitom potvrzuje formu, která ho provází už téměř celý letošní ročník.

Být nejlepším střelcem soutěže však s sebou přináší i zvýšenou pozornost při taktických plánech soupeřů: „Je po půlce sezony a všichni ví, že se mi daří. Cítím, že při zápasech je těžší se prosadit a obrany soupeře se na mě soustředí. Zatím se mi ale i tak daří.“

O celkovém prvenství však zatím nepřemýšlí. Prioritu mají týmové cíle. Brněnský rodák si tak zatím nezjišťoval nic o tom, zda top skórerovi TBL náleží nějaká odměna. „To opravdu vůbec nevím. Zatím to neřeším. Chci se koncentrovat na své výkony. Pokud se mi podaří být na čele i na konci sezony, pozeptám se,“ směje se.

Vyhlášený střelec však dokazuje, že umí být užitečný nejen skórováním do soupeřova koše, ale také často zabrání soupeři v dobytí koše vlastního. A to navíc efektně i efektivně. To dokazuje i hitparáda polských highlightů, které čím dál více plní Jelínkovy bloky.

„Na obraně také pracuji, ale bloky vyplynou spíše ze situace v zápase, než abych se na ně speciálně zaměřoval,“ odmítá speciální blokařský trénink.

Především svůj ofenzivní potenciál nechal opět naplno rozvinout při zápase proti AZS Koszalin. Z českého pohledu to byl unikátní zápas, vždyť proti sobě nastoupili všichni tři Češi, kteří u severních sousedů působí. K loni osamocenému Patriku Audovi se před pár týdny připojil jedenadvacetiletý Adam Pecháček. Oba ale museli skousnout porážku na palubovce týmu Davida Jelínka.

„Věděli jsme, že Paťa je silný na svoji levou ruku. Hodně dobře hraje zvenku bez míče, ale spíše najíždí. Nechali jsme ho proto střílet, než aby šel do nájezdu. Neměl zrovna dobrý střelecký den zpoza trojky a možná i kvůli tomu dal míň bodů,“ poodhalil Jelínek taktiku, se kterou jeho tým vyrukoval na spoluhráče z české reprezentace a dalšího brněnského rodáka.

Auda totiž patří k hlavním pilířům Koszalinu. Šesti body si ale přerušil šestizápasovou sérii s dvouciferným střeleckým zápisem.

„S oběma jsem mluvil. Potkali jsme se na tréninku a bavili se spolu. Byla to docela zábava. V zápase je ale každý soupeř. Člověk to sice v takových případech cítí trochu jinak, ale proti nim naplno jako proti komukoliv jinému,“ přiznává Jelínek, že během utkání muselo jít přátelství s Audou a známost s Pecháčkem stranou.

Jelínek se díky svým výkonům a příspěvkům k co nejlepším výsledkům místního týmu stal ve Wloclawku sportovní celebritou.

„Je to malé město. Lidé tu mají basket rádi a hodně se o něj zajímají, takže na ulici už mě poznávají,“ usmívá se. To nezůstalo bez povšimnutí managementu místního celku, který svůj střelecký klenot používá i při komunikaci mimo basketbalové palubovky: „V rámci klubu si všichni plníme marketingové povinnosti podobně, ale je pravda, že občas mám něco navíc. Klub se toho snaží využít.“

Základní část polské ligy vstoupila do své poslední třetiny. Před Davidem Jelínkem a jeho spoluhráči je tak nyní zajistit si co nejlepší místo pro play-off, které by už klubu nyní nemělo utéct.

Po loňském výsledkovém zklamání by se tak natěšení fanoušci Anwilu mohli dočkat příjemného závěru sezony. K tomu ale budou potřebovat přesnou ruku českého basketbalisty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze