Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Našemu sportu kazí pověst jen pár lidí, tvrdí šéf tenisové federace

David Haggerty, šéf ITF | foto: Ivana RoháčkováProfimedia.cz

18 2016
Lucern (Od našeho zpravodaje) - Zvláštní chlapík, tenhle David Haggerty. Už několikrát zásadně pohnul tenisovým světem. A zřejmě to coby prezident ITF ještě několikrát udělá. Přitom působí jako zdvořilý strýček s jemným smyslem pro humor.

„Nestyďte se. Ale žádné ostré otázky!“ uvedl s úsměvem sobotní setkání s reportéry v Lucernu, kam přijel na semifinále Fed Cupu.

Devětapadesátiletý Američan s knírkem vyprávěl o tom, jak se po přestěhování zabydluje v Londýně a snaží se přizpůsobit svou angličtinu té britské, tedy „správné“ verzi.

Líčil, jak propadl evropskému fotbalu a v Premier League zavile fandí týmu Tottenham Hotspur v závodech o titul s Leicesterem.

Když jedna ze švýcarských kolegyň kýchla, pohotově reagoval: „Bless you!“

Novináře pochválil, že do Lucernu vůbec dorazili. V žertu se omluvil, že z města nad Temží přivezl typické deštivé počasí. „Díky za vše, co děláte,“ pronesl bývalý univerzitní hráč a později manažer ve firmách Prince, Dunlop či Head.

V roli bosse amerického svazu se nedávno zasloužil o zásadní změny v US Open – zrušení „Supersoboty“ v turnajovém programu, výrazné zvýšení dotací a především postavení střechy nad Asheovým stadionem.

Za jeho vedení vznikalo na Floridě gigantické národní centrum se stovkou dvorců. Mají na nich vyrůst noví američtí šampioni a jako vrchní „vychovatel“ tu bude působit Ivan Lendl.

Teď však Haggerty vládne ještě většímu kolosu. A hned na počátku svého působení musí řešit vznětlivé záležitosti. Sázkařský skandál, který při Australian Open rozpoutala BBC, a dopingový případ Marie Šarapovové, nejlépe vydělávající sportovkyně světa.

„Beru to tak, že z problémů někdy vznikají příležitosti,“ pravil. „Potřebujeme, aby byl tenis věrohodný. Proto se k vyšetřování afér stavíme čelem. Nemáme co schovávat. Nechceme působit arogantně. Hodláme se zlepšovat jako hráči v tréninku. Podle mě je 99,9 procenta hráčů čistých. Jen malinká část kazí jméno ostatním. Ale už jeden člověk je moc, s tím se nesmíříme.“

Nad dvorci se jako jedovatými látkami nasycená mlha vznáší podezření z manipulací s výsledky. Podobné je to se zakázanými podpůrnými prostředky, jak čerstvě odtajňuje skotský bojovník Andy Murray. Po příletu na turnaj do Monte Carla podstoupil teprve třetí letošní dopingovou zkoušku. „A to je málo!“ tvrdí.

V rozhovoru pro Sunday Mail pak přiznal, že některé soupeře v minulosti podezíral z podvodů. „Koukám přes síť a říkám si: Ten snad nikdy neodpadne! Jakto že se pořád neunavil?“

Murray vyzývá generály, aby nekryli ani ty největší hvězdy, což se v minulosti stávalo. „Zařiďme, aby se to neopakovalo!“ naléhá.

Vlídně vystupující Haggerty se dušuje, že se v jeho branži semkly všechny hlavy pomazané. Mužská a ženská asociace (ATP a WTA) i velitelé grandslamových podniků. Že nikdo nehodlá hájit hříšníky.

Tvrdí, že kauzu Šarapovová komentovat nesmí, neb její proces podléhá utajení. Rozsudek lze očekávat na přelomu května a června.

Kromě žehlení průšvihů se přívrženec Tottenhamu dál zasazuje ozměny v kolektivních soutěžích.

Jeho snem jsou finálové turnaje čtyř nejlepších v Davis Cupu i Fed Cupu, jehož Světovou skupinu by rád posílil na 16 družstev. Novinky by mohly být zavedeny v roce 2018.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze