Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Darsalam se vrací do Karlových Varů

15 2006
Karlovy Vary - Darsalam. Na karlovarské závodiště se v neděli po roční odmlce vrací zaklínadlo českého turfu. "Je to jeden z nejlepších koní Evropy," ví Ivan Janatka, vedoucí sboru pořadatelů na závodišti ve Dvorech. Pro pětiletého hřebce trenéra Šavujeva bude Lázeňská míle první dostih letošní sezony.

"Loni v říjnu měl startovat v Paříži. V tréninku na největší dostih starého kontinentu na 2400 metrů se ale zranil," vysvětluje Janatka.

Darsalamovi, kterému všichni prorokovali velkolepou kariéru, hrozil neodvratný konec závodění. A začátek chovu. "Naštěstí ho vyléčili," říká Janatka. Jestli se českému koni roku návrat podaří, to se uvidí v nedělní Lázeňské míli. "Bude to mít těžké," ví Janatka.

Vytrvalce se pokusí udolat šestice soupeřů. Ty zřejmě povede čtyřletý valach Le Vent trenéra Koplíka. Bez šancí nebude ani stejně starý valach Del Sole, svěřenec trenéra Josefa Váni z Bohuslavi a Mlýnců na Karlovarsku. "Měl by se vejít do třetího místa," upozorňuje Janatka.

Pořadím podle něj může zamíchat i polský ryzák Dab. Tříletý hřebec trenéra Zaharieva vyhrál začátkemčervence v rakouském Ebreichsdorfu.

Překvapit mohou i další. "Start ve velkých dostizích je poměrně nákladný. Pokud se do nich někdo přihlásí, už si pořádně rozmýšlí, jestli má vůbec nějaké šance," říká Janatka.

Proto se také zpravidla nikdo ze zúčastněných před dostihem neškrtá.

Vybrané společnosti koní odpovídají i jezdci. Úřadující šampion jezdeckého mistrovství na rovině Jan Rája osedlá Del Sole, největšího favorita Darsalama povede mistr na překážkách Josef Bartoš.

Hlavnímu dostihu nedělního mítinku se kvalitou podle Janatky přiblíží šestý dostih na 2400 metrů, Cena společnosti Kalibra Nova. "Dostih druhé kategorie se běží na derby trati. Proto v něm také startují koně, kteří mají s derby čerstvé zkušenosti," upozorňuje.

Na rozdíl od hlavního dostihu se dvojkový dostih poběží v maximálním počtu dvanácti koní. "Na startovní listině jsem měl 109 koní. Třicet z nich, kvůli limitu propustnosti dráhy, se do dostihu vůbec nedostanou," ví Janatka.

Jeden dostih museli pořadatelé kvůli zájmu dokonce rozdělit. "První oddělení poběží ve třetím dostihu, druhá část v pátém," upřesňuje Janatka.

STARTOVNÍ LISTINA 
1. DOSTIH, rovina V. kategorie na 1400 metrů: Valunka (Rája), Muddi (Klepetková), Normon (Miličková), Golden Meadow (Fedorowiczová), Apanella (Gahlertová), Zimola (Vokálková), Pulnecca (Pavlíček), Lisboa (Šafář), Ajanka (Lukášek), Gigo (Janáček), Alcapon (Kovařík), Cosmia (Rosenfeld),
2. DOSTIH, rov. III. kat. na 1200 m: Learjet (Šafář), Colledaro (Minařík), Malina (Lukášek), Management (Pulpánová), Gaján (Děmidov), Švarná (Andrés), Americká Hvězda (Hronová), Bouquet (Miličková), Bocatcho Winerau (Rája), Natík (Janáček), Nazgůl (Neslerová), Agrippina Colonia (Zatloukal),
3. DOSTIH, rov. III. kat. na 1600 m: Carnation (Neslerová), Oklahoma (Hronová), Indigo Blue (Váňa ml.), Mlody Belenus (Miličková), Aronde (Janáček), Falzakapa (Pišl), Commander Sharp (Pulpánová), Silnar (Donoval), Velios (Maršíček), Last Apple (Dítková), Whisky Jack (Kovařík), Hyphen (Lukášek),
4. DOSTIH, rov. NL kat. na 1600 m: Le Vent (Andrés), Del Sole (Rája), Taggs Shadow (Miličková), Dab (Zahariev), Natty Dancer (Janáček), Darsalam (Bartoš), Gotyk (Děmidov),
5. DOSTIH, rov. III. kat. na 1600 m: Dzialon (Váňa ml.), Wildfire (Lukášek), Latenic (Pavlíček), Macumba (Koplíková), Corpuna (Miličková), Bonte (Klepetková), Sharana (Bezděková), Mystic Mover (Hronová), Acheron (Velek), Hort (Peťulová), Vltavan (Vokálková), VAZON (Korpas),
6. DOSTIH, rov. II. kat. na 2400 m: Whisper (Janáček), Vabecar (Korpas), Fiftynine (Vodehnalová), Evron (Miličková), Arcum (Andrés), Aronjo (Donoval), Shalimix (Lukášek), Black Diamond (Rája), Vodnice (Koplíková), El Duro (Novák), Gold Gott (Šafář), Baccarat (Minařík), . dostih, rov. IV. kat. na 2000 m: Ideailst (Andrés), Andulka Šafářova (Pišl), Renesh (Janáček), Bella Tornada (Gahlertová), Nessa z Valimaru (Arendsen), Crisba (Lukášek), Irsay Oliver (Rája), Beau Gersois (Koplíková), Lucky Luciano (Šafář), Bariana (Kovařík), Disó (Pavlíček), Aljaška (Hronová).Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze