Daniela Bedáňová. Vyhraje Wimbledon?

  6:00
Praha - Český tenis je jako lyžování v Rakousku, říká jeden z uznávaných expertů a bývalých hráčů Jan Kukal. Tradice táhnoucí se od dob Koželuha a Drobného přes éru Kodeše, Navrátilové a Lendla až po poslední roky ve znamení Novotné či Kordy nedá tenisu zahynout. I když to s českou hráčskou kvalitou může občas vypadat špatně, nakonec se někdo výjimečný vždy objeví. Naděje, že bude příští velkou šampionkou v tenisovém světě, jemuž už vládlo několik jmen s koncovkou -ová, teď živí Daniela Bedáňová. Mimochodem, také lyžuje, ale kvůli tenisu se na svahy nedostala už dva roky. Prohlédněte si fotogalerii Daniely Bedáňové

Sotva osmnáctiletá útlá blondýnka s rychlou pravačkou se oné tradiční české cesty ke špičce drží zatím pečlivě. Tak jako většina jejích předchůdkyň, s výjimkou wimbledonské vítězky Jany Novotné, má rodiče z ranku bývalých tenistů. Stejně jako u Martiny Navrátilové či Hany Mandlíkové plánuje a řídí její kroky otec, který však svou trenérskou pozici neopustil ani po dceřině vletu do profesionálního tenisu. Bedáňová podobně jako třeba Ivan Lendl vyrostla mimo všechny projekty tenisového svazu shánějícího talenty. A spolu s otcem pochopila, že když chce za českými hranicemi prorazit, musí tam také trénovat a žít.

Výsledky? Hned při své první sezoně mezi profesionálkami vyhrála Daniela Bedáňová turnaj ve dvouhře, což se třeba zbožňované Anně Kurnikovové dosud nepovedlo. Druhý, tedy letošní rok postoupila mezi posledních šestnáct na Australian Open a posledních osm na US Open, kde vyřadila i někdejší světovou jedničku Moniku Selešovou. Nebýt dvouměsíčního zranění achilovky, mohla se Bedáňová zřejmě dostat ještě dál. Nikam však nespěchá. Ví, že tenisu dala s otcem, co mohla, a že její čas musí přijít.

Pojďme se na život Bedáňové podívat optikou skóre jedné hry tenisového zápasu.

DANIELA BEDÁŇOVÁ

*
Nejlepší česká tenistka současnosti.

*
Narodila se 9. března 1983 v Ostravě, žije s rodiči a sestrou v Leonbergu u Stuttgartu.

*
Vítězka Pardubické juniorky, vyhlášena dvakrát Talentem roku a jednou Hráčkou roku v anketě tenisových odborníků Zlatý kanár.

*
První turnaj WTA Tour: 1999 Filadelfie, postup do 2. kola.

*
První profesionální turnajové vítězství: okruh ITF - Rockford (USA) 2000, okruh WTA Tour - Bratislava 2000.

*
Na WTA Tour vyhlášena Nováčkem roku 2000.

*
Nejlepší letošní výsledky: čtvrtfinále US Open, osmifinále Australian Open.

*
Reprezentovala na olympijských hrách v Sydney a ve Fed Cupu.

*
Letos v létě třikrát během tří týdnů porazila hráčku z Top 25.
Loňskou sezonu končila na 54. místě světového žebříčku, letos září byla v první třicítce.

Rodina - 15:0
Jestliže si matka světové jedničky českého původu Martiny Hingisové řekla, že vychová šampionku, i když její dcera ještě nebyla na světě, pak něco podobného zřejmě cítil také Jan Bedáň. Jako sedmnáctiletý hrál smíšenou čtyřhru na mistrovství republiky s Martinou Navrátilovou. Pochází z Lendlova rodiště v Ostravě, kde se narodila i Daniela. A její rodiče se dobře znají právě s maminkou Hingisové. Na rozdíl od Martiny, která zkoušela tenis od dvou let, vzala Daniela raketu poprvé do ruky v šesti.

"To bylo na dnešní poměry dost pozdě," tvrdí Jan Bedáň, bývalý ligový tenista, jehož kariéru v roce 1983 ukončilo zranění zad. Ten rok se také narodila starší z dcer, které nikdo už neřekne jinak než Dája. Vyslovit jméno Daniela bylo pro ni jako malou těžší než bušit hodiny do míčků, a tak se z ní stala Dája. Pod tímto jménem dnes vystupuje na světových turnajích.

Když bylo Bedáňové sedm, rodina se rozhodla, že její tenisové výchově podřídí vše. Z koníčku se stala práce. Bez záruky, že to dobře dopadne."Od začátku jsme šli za nejvyššími cíli a nikdy jsme z nich neslevili. Bez rodinného zázemí se nikdo šampionem nestane, ale když chybí cílevědomost, je všechna snaha zbytečná. Důležité bylo, že Dája chtěla pracovat. Odmalička tvrdí, že chce vyhrát Wimbledon," řekl Jan Bedáň časopisu Tenis.

Doma však sny plnit nešlo. Chyběly podmínky, a především peníze. Proto Jan Bedáň odešel vydělávat trénováním tenistů do Finska a pak do Německa, kde se rodina usadila a žije dodnes. "Šlo vyloženě o peníze. Platit doma halu na pět měsíců představovalo víc, než na co stačil můj roční příjem vedoucího malého oddělení s mikropočítači," vypráví Bedáň.

Sebrat se s manželkou i dvěma dcerami a určit jim osud vypadá hodně kurážně, ale Bedáň o svém činu nepochyboval. "Vybrali jsme si dobrovolně. Věnovali jsme tomu všechno, udělali jsme spoustu kompromisů, ale nikdy to nenazývám obětí," říká otec a dcera Daniela, při jiném rozhovoru o samotě, mluví podobně: "Je to samozřejmě něco, za co jsem nesmírně vděčná, ale nemyslím, že by nás to jako rodinu moc omezovalo. Šli jsme do Finska a pak do Německa pohromadě a myslím, že jsme vedli dobrý život."

Trénink - 30:0
První Bedáňové zápas? Prý někdy v šesti letech proti o hodně staršímu klukovi. "Máme to doma na videu. Dostala jsem napráskáno 0:6 a 1:6 a s tím klukem jsem vzteky dlouho nemluvila," vzpomíná Bedáňová. Dříve mluvila většinou v jednoslovných větách, ostýchavě a tak tiše, že jí skoro nebylo rozumět. Teď, po nejlepší sezoně své krátké kariéry, se už rozpovídá a ráda se usměje.

Už od devíti patřila k evropské špičce, v Německu vyhrávala žákovské turnaje a v patnácti se v Česku stala nejmladší vítězkou proslulé Pardubické juniorky, mistrovství republiky, jehož tradice sahá až k roku 1926. Už tady trumfla rodiče. Otec Jan prohrál ve finále Pardubic v roce 1969 a matka Alena se tehdy dostala ve dvouhře mezi nejlepších osm a ve čtyřhře také až do finále.

"S tenisovým vývojem Dáji to bylo stejné jako s výchovou u jiných dětí. Do nějakých dvanácti třinácti let musíte jako rodič a kouč všechno řídit, potom přichází období trpělivého vysvětlování a komunikace a od šestnácti už rodič nezmůže nic. Může jen doufat. A můžete také dělat všechno na sto procent, ale stejně k úspěchu ještě potřebujete štěstí," připomíná Jan Bedáň, který si každý míč každého zápasu své dcery zaznamenává do kapesního počítače a pak vyhodnocuje.

"Je to život na hraně. Stačí zaspat, udělat pár chyb a už se nevzpamatujeme. Něco se dá odhadnout, ale někde se musí zariskovat," dodává otec, který žije tenisem bez přestávky. Tam, kam se s dcerou pustil, není možné vysadit.

Negativa vztahu trénujícího otce a potomka, kdy se občas musí projevit únava, nevraživost či vzpoura, si Bedáň nepřipouští. "To, že jsme neustále spolu, je výhoda. Trenér, který by byl u Dáji tři hodiny denně, by jí nedal tolik co já. Můžeme spolu tenis neustále rozebírat a oba se tím můžeme zlepšovat."

Ani Bedáňové se to zatím nepříčí. "Jen jednou, když mi bylo jedenáct, jsem byla na turnaji sama. Jak mě taťka hlídá? Asi jako každý jiný otec své dítě. Na kurtě mu neunikne nic, ale mimo něj mi neříká, v kolik mám jít spát a co nesmím dělat. A kluci? To zatím není téma." Pokud nastane konflikt názorů, nebývá prý dramatický. "Já spíš poslouchám, než bych mluvila, někdy taky vybuchnu, ale říct tátovi 'tak si to pojď zkusit místo mě', to bych si netroufla," tvrdí dcera.

Peníze - 30:15
Mnozí tenisoví rodiče mají před očima jen dolarové šeky, jimiž je bude jejich dítě pokud možno co nejdříve zasypávat. Motivací Bedáňových však peníze nikdy nebyly. "Naší motivací je úspěch," opakuje otec. K dosažení úspěchu jsou však peníze nezbytné. Aby je získal do začátků, Jan Bedáň se domluvil s několika mecenáši v Německu. Dohoda je podobná jako u mnoha jiných tenistů. My sponzoři vám půjčíme peníze, a až vy - tedy dítě - začnete vydělávat, tak nám je budete splácet.

"Teď jsem si postupem do čtvrtfinále US Open docela pomohla," říká Daniela Bedáňová. "Suma, kterou máme splácet, je pořád ještě vysoká a potřebovala bych US Open několikrát zopakovat, abychom se dluhů zbavili. Ale sponzoři na mě nikdy netlačili. Když jsem třeba čtyřikrát za sebou prohrála v prvním kole, tak mě ještě povzbuzovali. Tenisu rozumějí, vědí, že sama moc chci, ale že to prostě někdy nejde."

Také kvůli penězům nemůže rodina být pohromadě. Zatímco otec s Danielou cestují po světových turnajích, matka a mladší dcera Lucie zůstávají většinou v Německu. "Samozřejmě, že mi chybějí. Rodina tím trpí, že jsme neustále někde pryč, ale nemůžu mít všechno," říká Daniela. "Člověk si musí vybrat, jako když jde studovat do Stuttgartu a doma v Mnichově nechá rodinu."

Cestování Daniele nevadí. Je zvyklá, první větší výlet absolvovala v patnácti na měsíc do Jižní Ameriky. A na většině míst, kde se hrají turnaje, bývá poprvé. "Lepší být každý týden někde jinde než pořád trčet na jednom místě," prohlašuje. Snaží se ze světa vidět víc než jenom hotel a kurty.

V New Yorku se šla podívat na muzikál Aida, s tátou si jednou udělala výlet do Velkého kaňonu. To je její škola. Dokončila základní vzdělání a přerušila gymnázium. Na neurčito. Studuje však jazyky, umí anglicky, německy, trochu i francouzsky a španělsky.

"Nevím nevím, jak bych se vracela do školy. Spolužáky sice nemám, ale kamarádské vztahy udržuji na turnajích, cestuje po nich pořád stejná parta lidí," vysvětluje Daniela. "Vztahy nejsou tak strašné, jak se někdy píše, dají se tam najít dobří přátelé."

Pokud odpočívá, častěji než u čtení je to u televize. Na videu a DVD zhltne cokoli a když má dost, pustí si něco ze sbírky kompaktních disků. Za ně a za šaty prý utratí nejvíc, ale stadolarové částky to nejsou. Skromnost stále vítězí. Drahé hodinky, které se jí blyští na levém zápěstí, dostala od manažera svého domovského klubu v Prostějově.

Zranění - 30:30
Pokud Bedáňová něco nemá ráda, jsou to prohry. Když se řeč stočí na její letošní zranění nohy, kvůli kterému nemohla hrát dva měsíce, nebere to zdaleka tak zle jako porážky. "Ty můžu ovlivnit, ale zranění ne," vysvětluje.

Trable se zdravím poznala rodina nejprve u mladší dcery. Lucie se musela vzdát myšlenek na tenisovou kariéru, protože se jí neprokrvovala část nohy a měla i další problémy. Letos poznala svízele zdraví také Daniela. Od podvrtnutého kotníku se jí zánět přestěhoval na achilovku a léčba nepomáhala.
Zoufalý otec strávil noci u internetu, kde jako laik hledal informace o hloubkách lékařské vědy. Obešel vyhlášené německé ortopedy, ale každý říkal něco jiného a pomohl až ten, který pracuje tři minuty chůze od domu Bedáňových. Danielu dal dohromady natolik, že koncem května mohla hrát French Open. Výsledek nerozhodoval, podstatné bylo, že zase běhala po kurtě.

"To zranění nebylo zase tak strašné. Ani na chvíli jsem nepomyslela, že by s tenisem mohl být konec," řekla Bedáňová, u které je handicapem křehčí tělesná konstituce. V ročence turnajového okruhu WTA Tour uvádí váhu 54 kilogramů. Pokud z něčeho prýští síla Bedáňové, není to z tenkých rukou, ale z vůle a odhodlání.


US Open - 40:30
Touhu vyhrát turnaj turnajů - Wimbledon - si Bedáňová splnila částečně vítězstvím v juniorské čtyřhře. Ve Wimbledonu hrála loni i svůj první turnaj "velké čtyřky", takzvaného Grand Slamu, ale mezi ženami zatím prorazila jinde. V tenisové džungli jménem US Open. A to se počítá, protože - jak říká Ivan Lendl - velké turnaje jsou jenom čtyři, všechno ostatní je dobře placený trénink.

"Bedáňové postup do čtvrtého kola zůstal pod newyorským nebem plným tenisových hvězd téměř nepovšimnut. Ale pak Bedáňová vletěla do čtvrtfinále ve Flushing Meadows, jako kdyby vesmírný raketoplán neplánovaně přistál na nedalekém letišti LaGuardia," napsal uznávaný americký časopis Tennis Week, když česká jednička porazila zdejší trojnásobnou šampionku Selešovou.

S ní Bedáňová párkrát trénovala na Floridě v proslulé akademii, kde je dal dohromady sám majitel Nick Bollettieri, mág, který objevil třeba Agassiho. A také Selešovou, bývalý idol Bedáňové.

V neděli 2. září se ze vzoru stala oběť. Bývalá tenistka Andrea Leandová, spolupracovnice USA Today, zase napsala: "Česká teenagerka vypadala v obřím křesle hráčské šatny tak nepatrně, ale svým smrtícím servisem udělala ze Selešové přestárlou a pomalou tenistku."

Bedáňová porazila poprvé na grandslamu hráčku z první světové desítky a prošla do čtvrtfinále jako jediná nenasazená tenistka. Tak daleko na US Open byla naposledy Novotná před třemi lety. "Strach a respekt ze soupeřek už nemám," říká. "Tenistky teď už vědí, že když se utkají se mnou, nebudou si moci jen tak něco zkoušet, ale musí hrát naplno."

Následoval kolotoč rozhovorů pro televizi a velká tisková konference. "To byla už jen taková šlehačka na dortu," vyprávěla Bedáňová.

O to krutěji vypadal po dvou dnech návrat do reality. Ve čtvrtfinále s Hingisovou, další někdejší tréninkovou partnerkou, uhrála Bedáňová jen dva gamy. "Byla jsem nervózní a dostala za to lekci. Tvrdou, ale cennou," řekla, zatímco Hingisová ocenila, že proti ní výjimečně nestála tenistka, která jen mlátí do balonů, ale přemýšlivá hráčka, jejíž styl je založen na strategii.

První hra - Bedáňová
Otec Bedáň odmítá obecné mínění, že vychoval velký talent. "Dája žádný velký talent není. Za vším, co umí, je jenom práce. Talent rozhodoval před čtyřiceti lety, kdy bylo dobrých hráčů málo, ale ne dnes. Všichni trénují šest hodin denně a konkurence je obrovská."

Už loni, když vyhrála první turnaj v Bratislavě, byť jí zrovna zemřela babička, upoutala Bedáňová nejen bojovností, s níž zvrátila nepříznivý stav finále, ale i herní inteligencí. Nehraje stereotypně, umí přitvrdit na podání, ale následující úder zase takticky změkčí. A nebojí se chodit k síti, což je ve věku obránkyň základní čáry téměř rarita.

Pokud se nedaří, protáhne obličej, ale že by házela raketou, nadávala nebo povykovala, to u Bedáňové neuvidíte. Rozčílit se snad ani neumí. "Tvrdí se, že tenista potřebuje mít v sobě zabijácký instinkt, ale přece se na kurtě nevraždíme, ne?"

Daniela Bedáňová při jednom z obtížných úderů v zápase proti třetí nasazené Amelii Mauresmové.

Daniela Bedáňová zvedá nad hlavu pohár, který získala za své první vítězství v turnaji na okruhu WTA.

Daniela Bedáňová přemýšlí nad zkaženým míčem v prohraném zápase proti Španělce Sanchezové-Vicariové

Tenistka Daniela Bedáňová v zápase turnaje Australian Open

Daniela Bedáňová oslavuje postup do 4. kola US Open

Bedáňové bekhend obouruč v zápase se Selešovou

Obojručný bekhend Bedáňové

Blízko tenisových kurtů, blízko žlutého míčku - tam se Daniele Bedáňové daří dobře

Daniela Bedáňová se umí krásně usmívat

S tenisovou raketou si Daniela Bedáňová tyká

Autoři:

Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

ONLINE: Třinec - Budějovice 0:0. Zápas o vše, první přesilovku hrají i hosté

28. března 2024  16:45,  aktualizováno  17:12

Sledujeme online Českým Budějovicím se jako čtvrtému týmu v historii play off české extraligy podařilo odvrátit tři...

Dynamo může odtáhnout kdokoliv, v semifinále to snad bude naše lajna, věří Pánik

28. března 2024  16:52

Ve čtvrtek večer se definitivně utvoří dvojice pro extraligové semifinále. Pardubické Dynamo vyzve...

Úvodní zkoušku Keňské rallye vyhrál Neuville, o desetinu porazil Tänaka

28. března 2024  16:16

Zahajovací rychlostní zkoušku Keňské rallye vyhrál lídr mistrovství světa Thierry Neuville, o...

Skončím, až mě fotbal přestane bavit nebo až mi to nepůjde, říká Messi

28. března 2024  15:50

Fotbal na nejvyšší úrovní hraje dvacátým rokem, za necelé tři měsíce mu bude sedmatřicet. Tak jak...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...