Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Houšku v Děčíně „doorali“ do reprezentace, kam to dotáhne obr Hendrych?

Matej Venta (v bílém) a Daniel Hendrych při tréninkovém fotbálku děčínských basketbalistů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

3 2014
Déja vu v basketbalovém Děčíně: příběh kapitána Jakuba Houšky jako by naklonoval jiný pivot, Daniel Hendrych. S jediným rozdílem. Houška válel hokejbal, letní objev Hendrych hokej.

"Hodně to lidi srovnávají. Přitom já o tom nevěděl. Až když jsem dostal z Děčína nabídku, začal jsem se Koubův příběh dozvídat," vykresluje 207 centimetrů vysoký čahoun Hendrych.

K basketbalu tíhl už od dětství, jenže rodiče mu nalinkovali jinou kariéru. "Přáli si, abych hrál hokej. Ale to je logické, když v Klášterci nic jiného nemáme," neremcal. Časem však zjistil, že do špičky nepronikne, ztratil motivaci, přestal trénovat a vyhodili ho. V 17 letech.

"Do té doby jsem basket hrál jen za barákem. Ale vždycky jsem o něm snil." V osmnácti už v kláštereckém klubu šprtal basketbalovou abecedu, brzy zaujal Thermii Karlovy Vary. A loni coby vysokoškolák hrával Severočeskou ligu, tedy čtvrtou nejvyšší soutěž, za USK Slavii Ústí. Všiml si ho důležitý protihráč z juniorky Děčína. Jakub Důra, sportovní manažer Válečníků.

"Dan basket hltal. Tvrdil, že se díval na YouTube, studoval videa, sám si pohazoval na koš. Když jsem se dozvěděl, že někdo takový existuje, už pro tu zábavu jsem se rozhodl ho v létě vyzkoušet," přibližuje děčínský trenér Pavel Budínský.

Hendrycha, kterého zajímají i fitness, box a cyklistika, kouč hodinu a půl "mučil", pak se rozhodl: Bereme tě!

"Hodně na sobě pracuje, je slušný a intelektuálně zdatný chlapík. Liga je pro něj divoká řeka. On zatím podle mě nebyl schopen plavat ani v rybníce, teď se pere se silným proudem. Věřím ale, že v něm něco je," tuší Budínský. "Jako hokejista má v sobě ty atributy, které se hodí do našeho konceptu; je tvrdý, fyzický. Ještě mu dělá problémy rychlost, čtení hry a analogické uvažování, co se na hřišti děje, ale to vůbec nevadí."

Dvaadvacetiletý Hendrych vulgo Hokejka na webu spoluhráče Houšky tvrdí, že o tvrdosti soubojů pod košem se hokejistům může jen zdát. Sám se řídí heslem ze zimáku v Klášterci: Nejlepším tě dělá to, co děláš, když trenér není opodál!

Zatím z ligy ochutnává jen drobky, v průměru 4,4 minuty na zápas, a rozruch vzbudil hlavně hecováním před derby v Ústí. Atmosféru v hale rivala nazval knihovnou a pak to od Pand slízl. Nyní se kaje: "To si nemůžu dovolit říct do novin, i kdybych si to myslel. Ale když jsem tam minulý rok chodil koukat, přišlo mi to takové. Teď už je to v Ústí lepší, snaží se."

Snaží se i Hendrych. Budínský ho chválí za maximální přístup. "Nemá návyky z dětství, ale tím pádem ani zlozvyky. Je pole neorané. My do něj ořeme a čekáme, jestli to pole něco vyplodí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze