Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Djokovič nemá slabiny, ví kouč Berdycha a radí: Riskovat a být agresivní

BERDYCHŮV KOUČ. Dani Vallverdu spolupracuje s českým tenistou už skoro rok. | foto: AP

19 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Třikrát byl letos blízko, ale ani jednou to nevyšlo. Dokáže Tomáš Berdych porazit Novaka Djokoviče napočtvrté? Musí, pokud chce postoupit na tenisovém Turnaji mistrů do semifinále; a navíc ve dvou setech. "Snad se mu zápas povede a dokáže to," říká jeho venezuelský kouč Dani Vallverdu.

Ve středu Berdych trénoval s místním sparingpartnerem, ve čtvrtek se v podvečer šel rozehrát s Andym Murraym. Ve 21 hodin SEČ (budeme sledovat on-line) se na kurtu potká s ještě zvučnějším jménem: Novakem Djokovičem.

Světová jednička v úterý překvapivě prohrála s Rogerem Federerem a proti Berdychovi musí uhrát alespoň set, aby postoupila do semifinále. Jistě však bude chtít zvítězit; a bude favoritem, dvě prohry za sebou ji naposledy potkaly na olympiádě v Londýně 2012.

„Tomáš s ním však letos hrál nejvyrovnaněji z hráčů absolutní špičky,“ tuší Vallverdu.

Čím se dá překvapit Djokovič, muž, který zažívá prakticky dokonalou sezonu?
Tomáš s ním hrál tento rok dobře. Všechny zápasy, ať už v Dubaji, Monte Carlu nebo naposledy v Paříži byly vyrovnané. Tomáš vyhrál set v Dubaji i v Monte Carlu, v Paříži měl setboly v obou setech, byl docela blízko. Pochopil, co musí udělat, aby ho porazil. Když se mu něco nedaří, tak už ví, co dělá špatně. Bude to zajímavý zápas. Tomáš pracoval celý rok na tom, aby byl připravený na tyto zápasy.

Srbský tenista Novak Djokovič v duelu s Rogerem Federerem.
Tomáš Berdych v duelu s Keiem Nišikorim.

RIVALOVÉ PRO DNEŠNÍ VEČER. Novak Djokovič (vlevo) vede ve vzájemné bilanci nad Tomášem Berdychem 20-2. Dnes je čeká 23. vzájemný zápas.

Dodá mu vyrovnanost letošních bitev sebevědomí pro tento zápas?
Myslím, že může. Uvědomil si, co proti Novakovi nefunguje. Ale bavíme se o nejlepším hráči současnosti, takže to záleží i na tom, jak bude hrát Novak. Ale pro Tomáše je to skvělá výzva. Je v pozici, kdy musí vyhrát ve dvou setech, aby se dostal do semifinále. Už byl výhře docela blízko, s Novakem měl nejlepší zápasy proti hráčům ze špičky.

Čím je Djokovič tak nebezpečný?
Hraje na extrémně vysoké úrovni. Vyhrál hodně zápasů, což mu dodalo obrovské sebevědomí. A to samozřejmě pomáhá. Tomáš letos vyhrál hodně zápasů, takže si taky věří. Ale Novak má samozřejmě ještě lepší výsledky, hraje extrémně solidně ze základní čáry a těžko ho ve výměně přetlačíte vzhledem k jeho výtečnému pohybu.

Co tedy musí Berdych udělat?
Musí odehrát takřka perfektní zápas. Aby ho porazil, bude si muset chodit pro údery, hrát agresivně a tím pádem i trochu riskovat. Jinak proti Novakovi hrát nejde. On sám hodně aspektů zlepšil. Třeba servis, je velmi těžké ho brejknout. Má dobré podání a dobrý první úder po servisu. Nemá žádné zjevné slabiny.Najdete na iDNES.czmobilní verze