Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dámské hole bývají barevné a s ornamenty, důležitější je ale délka a váha

Dámské golfové hole. | foto: Martin Kabát

21 2010
Jsou kratší, lehčí, mají měkčí shafty a tenčí gripy. Mohou být i barevné nebo ozdobené nejrůznějšími stylovými motivy. Dámské hole patří na golfový trh už dávno, až v poslední době si ale golfistky mají opravdu z čeho vybírat.

Hole speciálně upravené pro ženy se vyráběly už začátkem dvacátého století. Sice byly o něco málo kratší, lehčí a většinou měly i tenčí grip, ale od těch pánských se tenkrát příliš nelišily. Hráčky se tak trápily s holemi zbytečně dlouhými a těžkými.

Dámské golfové hole.Některé se takhle zbytečně trápily ještě nedávno a zcela dobrovolně. "Když jsem s golfem začínal, golfistky často hrály se starými holemi svých partnerů.

Dámské golfové hole.

Nejen že jim takové hole nijak nepomohly, ale při své váze mohly naopak do švihu vnést chyby," vzpomíná profesionální trenér Martin Kovařík.

Dámské golfové hole.

Dnes hraje většina golfistek holemi pro ně určenými. Na první pohled vypadají stejně jako pánské, pokud je ovšem neprozradí barevný grip nebo třeba shaft s kytičkami. Dámské hole jsou ale hlavně kratší a lehčí, hodí se tak k drobnější postavě ženy.

Dámské golfové hole.

Ženy mají zpravidla i pomalejší švih, proto je pro dámské hole typický měkčí shaft. "Měkčí shafty totiž při nižší švihové rychlosti dopomůžou k lepšímu letu míčku," vysvětluje Kovařík.

Dámské golfové hole.

I z tohoto důvodu se dámské hole vyrábějí většinou na grafitovém shaftu. Je lehčí než shaft ocelový a pro tuto vlastnost ho preferují právě hráči, kteří mají problém vyvinout větší rychlost ve švihu. Nejen ženy, ale i děti a senioři.

Dámské golfové hole.

Také tenčí grip je charakteristický pro dámské hole. Správná tloušťka gripu je hodně důležitá. Měl by padnout do ruky, u žen obvykle menší, s kratšími prsty.

Pánské hole nezavrhovat

Dámské golfové hole.

Jsou ale dámské hole ideální pro všechny golfistky? Hole by se měly doplňovat s postavou a švihem. Není důvod, aby vysoká golfistka s razantním švihem hrála dámskými holemi. Stejně jako někteří muži vyhledávají dámské hole, jsou ženy, které hrají holemi pánskými.

Dámské golfové hole.

Když si golfistka neví s výběrem holí rady, určitě jí pomůže profesionální trenér. Rozhodující je ale vždycky její pocit, s holemi se jí musí dobře hrát. I kdyby to měly být pánské hole na ocelovém shaftu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze