Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další zmařené finále. Už to může být komplex, přiznává ředitel Liberce

Smečuje Jan Svoboda z Kladna, blokují ho liberečtí volejbalisté Pešl, Čermák a Vencovský (zleva) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

10 2010
V sezoně sehráli volejbalisté liberecké Dukly 57 soutěžních zápasů a v průměru tři ze čtyř vyhráli. Postupně se probili do finále Českého poháru, do Final Four evropského Challenge Cupu a na závěr bojovali o mistrovský titul v extralize s Kladnem. Jenže ani jednou nezvedli nad hlavu vítěznou trofej...

"Byla to skvělá sezona se smutným koncem," litoval 41letý Pavel Šimoníček, ředitel VK Dukla. "Hlavně to sedmileté čekání na titul je už moc dlouhé. Jediné, kde jsme letos byli nejlepší, byla dlouhodobá část extraligy, což je sice to nejobjektivnější, ale vlastně k ničemu."

Od zisku posledního titulu v roce 2003 Dukla počtvrté nezvládla finálovou sérii. Není to už komplex?
Už může být. Přehrál nás kvalitní soupeř, který už nebude příští rok v tak silné sestavě. Kladno nás porazilo zaslouženě, nicméně jsme věřili, že po těch vynikajících výkonech v celé sezoně na to máme a budeme zase mistři. Bohužel, nevyšlo to. Měli jsme formu, relativně drželo zdraví, ale ve finále někdy hraje velkou roli prvek štěstí.

V podstatě celou sezonu odehrál tým v základní sestavě sedmi hráčů. Byla to správná taktika?
Postavili jsme v létě vlastně úplně nový mančaft. Odešli Polák, Repák a Dittrich. A věřili jsme, že máme silnou lavičku. Nový trenér Nekola měl za úkol zakomponovat ty mladé kluky do hry co nejčastěji. Jenže na jednu stranu chceme, aby hráli mladí, na tu druhou zase výsledky. V úvodu dostávali dost příležitostí, ale ne vždy a ne pravidelně se dost prali o to, že na to mají. To je pro mě jedno ze zklamáních sezony.

Získali jste nahrávače Nováka a blokaře Kotrcha do základní sestavy. Povedly se tyto transfery?
Tvrdím, že ano. I příchod trenéra Nekoly. S nahrávačem se tým sehrává dva tři roky. A třebaže to v úvodu trošku skřípalo, tak ten herní projev, i když jsme finále ligy nezvládli, měl neustále stoupající tendenci.

Už máte představu, jak bude vypadat kádr pro příští sezonu?
Udělám všechno pro to, abych v Liberci tu základní sedmičku udržel. Kluci tady mají smlouvy a zatím i zájem zůstat. Máme dobrý tým, a když zůstane tohle jádro pohromadě, věřím, že budeme ještě silnější a na titul dosáhneme. Jediný otazník je u Kotrcha. Trochu ho trápí zdravotní problémy, navíc má nabídky z ciziny i na civilní povolání. Budeme jednat, snad to vyjde. Pokud jde o hráče z lavičky, s těmi budu muset pohovořit, jestli mají nadále zabojovat o místo v kádru.

Počítáte tedy i se smečaři Pešlem a Jeslínkem, kterým bude už sedmatřicet?
Samozřejmě. Nejsou staří, ale zkušení. A podle mě jsou čím dál lepší. Volejbalový trend je teď takový, že kdo dělá méně chyb, je úspěšný. A tohle oni přesně splňují. Právě oni by si titul letos zasloužili obzvlášť. Dali do toho úplně všechno. A třeba na Final Four Challenge Cupu, kde jsme nakonec skončili čtvrtí a podle mě byl tenhle náš úspěch hrubě nedoceněný, nastoupilo v předčasném finále Berlín – Perugia čtrnáct hráčů nad třicet let, z nich pět nad pětatřicet. Věk nehraje roli.Najdete na iDNES.czmobilní verze