Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dálkoví plavci raději nechtějí vědět, co ve vodě žije

Libor Smolka (v popředí) v souboji se světovou elitou. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

8 2010
Viedma, Santa Fe (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Až dvoumetrové ryby surubi a manguruy. Ale i malé dravé palometas, což je druh piraní. A také jedovatí hadi. S rozličnou havětí se mohli dálkoví plavci potkat při závodech Světového poháru v argentinských řekách Parana a Rio Negro. Leč nástrahy přečkali bez úhony.

"Kdybychom měli přemýšlet nad tím, co v řece žije, tak bychom nemohli závodit," prohlásil krnovský Libor Smolka. "Když odstartujete, tak se soustředíte na závod," potvrdil jeho kolega Michael Mrůzek.
Jak vypadá a chutná surubi, jedna z velkých ryb, plavci viděli v restauraci na břehu Parana, kam je pozvali čeští krajané žijící v Santa Fe.

"Když jsem tu surubi viděl, tak jsem ji raději ani nechtěl jíst," usmál se Rostislav Vítek z Komety Brno. "Surubi bych potkat nechtěl," přiznal Libor Smolka. "Utěšuji se ale, že se ryba lekne nás. Navíc, když s námi jede spousta lodí a lidi dělají pořádný rámus." Ještě větší než surubi je manguruy.

"To v řeči místních indiánů znamená ryba, co jí lidi," řekl Petr Dalibor Kurgansky, jehož rodiče se z Československa odstěhovali do Argentiny po druhé světové válce. "Takové jméno si vysloužila, protože indiáni v jejím těle občas našli lidskou ruku nebo nohu. Jenže to mohla spolykat nějakého utopence." Petr Kurgansky dodal, že manguruy je už hodně vzácná.

"Toho se nebojím, ani žraloků v moři, snad jen kdyby mě nějaký napadl," podotkl Rostislav Vítek. "Opravdu nepřemýšlím o tom, co ve vodě může plavat, ale když si jdu zaplavat na prýgl (přehradu), tak se leknu kapra, když se o mě otře."

Se žraloky Vítek plaval. "V Egyptě byli malí, koráloví, ale v Hongkongu to bylo nebezpečnější, tam mají proti nim sítě. Celkem jsem se bál." Nejhorší jsou medúzy. V Austrálii Vítek proplaval jejich hejnem a byl pořádně popálený. V Argentině, kde už závodil sedmkrát, měl problém jednou.

"S palometas, ale nebál jsem se, protože jsem vůbec nevěděl, že ve vodě jsou." Jejich kousnutí připomíná píchnutí špendlíkem. "Loni pokousaly argentinskou plavkyni, která si před startem poranila koleno," připomněl Vítek. "Letos bylo vidět, jaké má jizvy."

Nyní byly pro plavce kvůli velké vodě nebezpečnější ostrůvky trávy, které se valily řekou, a oni se jim vyhýbali. "Na nich mohli být jedovatí hadi," řekl Petr Kurgansky. "Ale kousnout vás mohou jen na ostrůvku. Ve vodě se nemají o co zapřít."

Podle českých plavců jsou v Argentině spíše potíže s hygienou. "Víc se bojím, že dostanu průjem nebo nějakou nemoc do střev," řekl Vítek.

Města a vesnice na břehu řeky Parana totiž nemají čističky odpadních vod a všechny splašky končí v řece.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze