Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špoták v premiéře uštědřil k.o. Ségra se na můj box netváří, přiznal

BRATR OŠTĚPAŘKY V RINGU. Boxerský novic Dalibor Špoták (vlevo) si s profesionálem Davidem Lískou hravě poradil. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2014
Dělá sportovní masáže, ale tu sobotní po něm nikdo žádat nebude. Dalibor Špoták, bratr dvojnásobné olympijské vítězky v hodu oštěpem, při své premiéře v profesionálním ringu knockautoval Davida Lísku v bitvě těžkých vah. Za 2:30 minuty.

Když ji Lískovi lísknul, složil se jako šraňky. "Parádní! Čekal jsem, že to bude delší, ale jsem rád, jak to dopadlo," užíval si Špoták na galavečeru v ústecké Hospůdce Eden. Jeho zápas byl exhibiční, ještě nemá boxerskou licenci.

Ten vítězný direkt vám sednul.
Od trenéra jsem měl pokyn dávat jen direkty, jednoduchý box. Ale ani nevím, jestli ta poslední rána byl direkt nebo hák. Trochu se v tom vyznám, ale fakt nevím.

Budete boxovat dál?
Ségra se na to moc netváří. Už před tímhle duelem protáčela oči a říkala, ty jsi přece atlet. Já si to chtěl zkusit. Kdybych chtěl další zápas, musel bych víc natrénovat. Fyzičku nějakou mám, ale opravdu to nestačí, což jsem na tréninku u Lukáše Konečného poznal.

Přitom jste chlap jako hora.
Dva roky chodím na tréninky ke svému trenérovi. Pak jsem byl jednou u Lukáše a on říkal, že to se mnou bude těžký, že na to moc nemám. Technicky ani fyzicky. Na debut mi tak vybral někoho, koho bych mohl třeba skolit. Ale myslím, že i soupeř si to užil. Já vážím 113 kilo, ale proti němu jsem docela drobeček, on má 138.

Ani z atmosféry kolem ringu jste nebyl nesvůj?
Mám za sebou 20 let atletické kariéry, takže mi to neubralo na síle, byl jsem v klidu. Jsem naučený.

Závodíte za AC Ústí. Jaké disciplíny jsou ty vaše?
Disk, ale už je to trápení. Házím i oštěp a takové disciplíny, kde se člověk moc nezadýchá. Tenhle rok hodlám jít naposledy ligu, už na to fakt nemám čas ani energii. Letos je mi čtyřicet, to je nejlepší věk na profesionální box (úsměv).

Neplánovala sestra Bára, že vaši premiéru uvidí naživo?
Její přítel Lukáš byl v práci a ona se starala o malého. Myslím, že by to ani vidět nechtěla. Ale možná po tomhle výsledku příště přijede, snad jí nezklamu.

A nebude vás spíš přemlouvat, ať toho necháte?
Ona se na to tváří opravdu hodně skepticky. Ale já jí taky do atletiky nekecám (úsměv). Jsem chlap, box jsem si chtěl někdy v životě zkusit. Bára toho taky dost vyzkouší.

Jak jste se vůbec dostal do Ústí nad Labem?
Se ségrou jsme se z Jablonce rozprchli. Ona zůstala v Praze, já jsem se do Ústí přiženil. A už bych odsud nešel, hrozně se mi tady líbí. Podívejte se, vždyť je to nádherný (ukazuje na labské údolí)!

Teď máte boxerské trenky, ale jinak chodíte v kravatě. Co je náplní vaší práce na krajském úřadě?
"Manažuju" evropské projekty, dotace z evropského fondu. Ne z toho zprofanovaného, ale z operačního programu Central Europe, docela smysluplné projekty, které mají výsledky. A na Severní Terase dělám v sauně léta maséra.

Jak na vás působí Lukáš Konečný?
Obdivuju, jak zvládá ty svoje holky, jak dokáže být takový agilní do boxu. Dává do toho maximum. On je prostě geniální.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze