Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak se na Dakaru vyhnout koloně? Prosekat se křovím

6 2016
Kolony a zácpy spíš patří k velkoměstům a dálnicím. Jenže zašpuntovat se může i trať při dakarské rallye, zvlášť když závodíte s kamionem a nestartujete z čela. Při úterním etapě to poznal Jaroslav Valtr, jenž kvůli pondělním potížím mohl o den později vyjet do erzety až jako 36. Sice soupeře předjížděl jak o život, ale v závěru ho přibrzdila právě ucpaná cesta. Jak se z kolony dostal?

Není to úplně návod pro české šoféry, jak vyřešit čekání v kolonách. Jste-li ale na závodě a každá vteřina je pro vás ztráta, pak se často nedá nic jiného dělat.

Jaroslav Valtr měl za sebou už téměř celou etapu, která... „byla pro nás trochu složitější, protože jsme útočili z 36. pozice a předjeli asi 12 aut, což je zdržení. Navíc na závěr jsme ztratili trošku v zácpě, kdy jsme se museli probíjet přes les,“ vyprávěl Valtr.

Probíjet přes les a křoví? Jak to v praxi vypadá? Valtrův mechanik Jiří Štross rychle seskočil z kabiny a skrz porost - téměř jak princ ze Šípkové Růženky - šel prozkoumat, zda lze ucpanou cestu projet. Pak jen dal pokyn Valtrovi, ať sešlápne plyn a jelo se.

I díky tomuto rychlému rozhodnutí nakonec skončil Valtr v etapě třináctý, necelých 10 minut za vítězným Martinem Kolomým, svým týmovým kolegou, a v celkovém pořadí se posunul na 27. místo.

Že při jízdě kamionu občas něco padne k zemi, není nic neobvyklého. Karel Loprais, šestinásobný vítěz Dakaru, o svých startech v Africe vyprávěl: „Když má ve vesnici ulička tři metry, kamion dva a půl a k tomu přijde zatáčka, tak nějaký plot padne. Navíc se mezitím vyhýbáte lidem, zvířatům a občas o něco škrtnete, ať je to plot nebo kus střechy. Takže ploty občas létaly.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze