Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Czech Open začne za dva dny. Někdo ještě nemá hole

Úterní trénink na Czech Open 2010 v Čeladné. | foto: Martin Kabát

17 2010
Ondřej Lieser musí počkat na středu. Teprve den před Czech Open dostane do ruky hole, schválené pro hru na mezinárodním profesionálním turnaji. Český amatér, který se v sobotu jako poslední z domácích golfistů dostal do startovního pole velkého turnaje, se přímo radoval ze starostí, jaké z toho faktu vyvstaly.

"Vyprat, vyžehlit, sehnat na poslední chvíli ubytování," vypočítal ještě v dějišti mezinárodního mistrovství republiky ve hře na rány. Při amatérských soutěžích si nosí hole sám, pro turnaj v Čeladné bude muset mít caddieho. "Mám pár lidí, kteří by určitě chtěli," uvedl Lieser na téma, které mu dělá nejméně starostí.

Filip Mrůzek si účast na Czech Open zajistil nejlepším brutto výsledkem na domácím šampionátu juniorů v červenci. Na možnost startovat mezi špičkovými profesionály se ale připravoval už dřív: "Moje hole jsou povolené, hraju s nimi od začátku sezony. Celý rok se divím, proč to tak nespinuje, ale zvykl jsem si a už vím, jak se taková hůl chová."

Filip Mrůzek

Filip Mrůzek

Na mezinárodních turnajích platí od letoška jiná pravidla o tvaru a velikosti drážek, což změnilo zejména hru wedgemi. "Krátká hra, tak do deseti metrů kolem greenu, a patování, to bude rozhodovat," podtrhl důležitost změny Mrůzek.

Ten nepatří do výkonnostní skupiny České golfové federace, připravuje se pod otcovým vedením. Společně s ním už si zahrál několik turnajů domácí profesionální série PGAC Tour, takže určitý druh přípravy to pro něj byl. "Teď ale uvidím golf, jaký jsem v životě vidět nemohl," dodal Mrůzek mladší.

Cut je snem

Na loňském turnaji European Tour v Čeladné byli čeští amatéři lepší než jejich krajané z řad profesionálů. Výsledek +4 zahráli Jiří Korda a Stanislav Matuš, který se letos v Čeladné představí už jako profesionál. Jejich výsledek ale na cut nestačil.

Přípravy hráčského tréninku na Czech Open 2010.

Přípravy hráčského tréninku na Czech Open 2010.

"Můj cíl byl zahrát si tady, a už jen to, že tady jsem, je pro mě úspěch, uvedl Mrůzek. Je ale jasné, že jen prostá účast neznamená stoprocentní spokojenost. "Chci udělat cut," dodal a vyjádřil tím přání a cíl asi všech šestnácti Čechů, kteří zasáhnou do hry.

Amatérů je z toho jen šest. V kvalifikaci, kterou hráli v Čeladné souběžně s profesionály, dosáhli lepších výsledků. Dvě účastnická místa si v ní zajistili Slovák Peter Švajlen a Čech Jan Ryba, jenž hrál turnaj i loni.

Mistrovskou Čeladnou před rokem okusil i David Procházka. Ta zkušenost mu stačila. "Nezúčastním se. Nepočítal jsem s tím a přijde mi nefér vůči klukům z kvalifikace, abych kartu dostal já, když se mi to zrovna nehodí," vysvětlil svůj postoj hráč, jemuž by právo startu připadlo jako nejlepšímu Čechovi z mezinárodního mistrovství na rány.

Ondřej Lieser

Ondřej Lieser

Místo něj tedy vyvstaly ony "milé starosti" Lieserovi. "Já jsem měl v době kvalifikace zdravotní komplikace. Snažil jsem se celou sezonu a jsem rád, že na úkor Davida to vyšlo," poděkoval kolegovi.Najdete na iDNES.czmobilní verze