Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Czech Open mužů zmizí z tenisové mapy

2 2000
P r a h a / L o n d ý n - Problémy v českém tenisu se promítly do ztráty turnaje Czech Open zařazeného do okruhu ATP. Tenisový svaz (ČTS)totiž nesehnal částku přesahující 400.000 dolarů, kterou měl do pátku 30. června složit jako garanci za uspořádání akce a vedení ATP Tour na zasedání v Londýně prezidentovi svazu Ivo Kaderkovi striktně oznámilo, že zamítá možnost prodeje turnaje jinému zájemci. Nástupce Jana Kodeše ve funkci tak velice brzy připravil domácí tenis o akci, která byla právě se jménem wimbledonského vítěze z roku 1973 nejvíce spojena.

Kaderka letěl v pátek do Wimbledonu s nadějí, že se členy vedení ATP Tour dohodne případný prodej Czech Open, jenže v sobotu mu zástupci mužské tenisové asociace oznámili, že prodej pražského turnaje neschválili. "To nechápu, nerozumím tomu. Jsem šokovaný," reagoval Kaderka. Podle něj bylo několik vážných zájemců o termín Czech Open. Koupit turnaj za 300.000 dolarů například chtěli v německém Lipsku či italské Neapoli. Podle pravidel je ovšem nutné nabídnout prodej turnaje šest měsíců před jeho termínem.

"ATP se snaží zredukovat počet turnajů, a proto prodej nepovolí. Zamítli by ho, i kdyby svaz přišel s nabídkou včas," konstatoval český davicupový kapitán Jan Kukal, jenž pomáhal svazu zachránit turnaj od konce května. Kaderka se na něj obrátil po zasedání tenisové rady ČTS, která odvolala výkonný výbor svazu a po níž z funkce ředitele České tenisové obchodní společnosti odstoupil Tomáš Petera.

O pomocnou ruku Kukal požádal Ivana Brixiho, ředitele manažerské společnosti Octagon, která například zastupuje Rusku Annu Kurnikovovou. "Intenzivně se snažili pomoci, aby se turnaj uspořádal v Čechách, ale měli příliš krátkou dobu na shánění sponzorů," řekl Kukal. Firma vyčíslila minimální náklady Czech Open přibližně na 30 miliónů korun, zajistit se podařilo třetinu. Podle Kukala se svaz všemožně snažil udržet turnaj na českém území do poslední chvíle. "Existovaly veškeré snahy turnaj zachránit. Český tenis ho potřeboval, a zvláště pro české hráče to bude ztráta. Prodej akce už byl zoufalý čin," řekl Kukal.

Prezident svazu uvažoval i o finanční půjčce, ze které by zaplatil požadovanou garanci, v přepočtu přibližně 16 miliónů korun, ale od této možnosti upustil. "Do tohoto rizika zadlužení svazu nelze jít, protože turnaj není ziskový," vysvětlil Kaderka. Finanční garanci požadovalo vedení ATP Tour po ČTS proto, že českým organizátorům nedůvěřovalo. Loni vznikly problémy kolem placení odměn za turnaj Czech Open a navíc na podzim společnost Teleaxis odvolala na poslední chvíli Czech Indoor v Ostravě.

Částku přesahující 400.000 dolarů měl tenisový svaz původně složit do 8. března, ATP však lhůtu prodloužila do 30. června. Kvůli nedostatku peněz a absenci silného partnera totiž ČTS vyměnil termín Czech Open s Mallorkou a místo v květnu se mělo hrát až od 11. do 17. září. Ivo Kaderka už před časem prohlásil, že udržení turnaje pro něj není prioritou. Svá slova se sice později snažil poněkud zmírnit, ale když se od něj odvrátili ve vedení ČTS takřka všichni vlivní, dostal se do izolace a jejím výsledkem je ztráta turnaje. Nejen proto se množí volání po odstoupení Kaderky z funkce prezidenta Českého tenisového svazu.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze