Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká Tour zlákala elitní stáj Etixx. A ve hře je i Sky s Königem

Týmová časovka loňského ročníku Czech Cycling Tour. | foto: Jan Brychta / TTV Sport Group

31 2015
Světová esa z týmu Etixx - Quick-Step a k tomu čeští profesionálové Jan Bárta, Josef Černý či Jan Hirt. Tak se rýsuje letošní ročník Czech Cycling Tour, který 13. až 16. srpna projede přes Hanou a Jeseníky.

Ve hře je navíc i účast hvězdného týmu Sky, v němž od letoška jezdí Čech Leopold König. Ten největšímu českému etapovému závodu kraloval v letech 2010 a 2013.

Dveře nejkvalitnějším stájím World Tour otevřelo podzimní povýšení české tour. Mezinárodní cyklistická unie ji zařadila do kategorie 2.1 a pořadatelé začali o startu nejsilnějších cyklistických týmů jednat. Výsledkem je, že na silnicích v Olomouckém kraji pojedou závodníci Etixx - Quick-Step a v jednání je i Sky, tedy ty nejsilnější stáje, které v současném profesionálním pelotonu jsou.

„Už nyní se začíná rýsovat sestava, jaká by se v Česku mohla objevit. Domluvena je účast elitní formace z World Tour Etixx - Quick-Step, na dobré cestě je i jednání se Sky, kde od letošního roku působí dvojnásobný vítěz CCT Leopold König,“ uvedl Jaroslav Vašíček z pořádající společnosti TTV Sport Group. V rozhovoru pro profipeloton.cz později uvedl, že i v případě absence Sky přislíbil König, že přijede a bude závodit v dresu reprezentace.

Dál se fanoušci mohou těšit na německou stáj Bora-Argon s Janem Bártou, polský CCC Sprandi Polkowice s Josefem Černým a Janem Hirtem či špičkový tým s excelentními vrchaři Columbia. Z domácích celků přijede Author Whirlpool, AWT-GreenWay, silniční reprezentace a národní tým cyklokrosařů. Pořadatelé závodu v čele s ředitelem Jánem Svoradou mají od vedení stáje Etixx - Quick-Step, jejíž jezdci v loňské sezoně vybojovali 65 vítězství, slíbenou účast esa světové velikosti.

„Jednání s Etixx - Quick-Step je dotaženo do konce. Přijedou k nám hned po závodu Kolem Polska, který končí v sobotu, a do čtvrtečního startu Czech Cycling Tour už budou bydlet u nás. Jsme domluveni i na financích. Navíc máme v jejich sestavě přislíbenu jednu hvězdu,“ řekl Vašíček.

V sestavě týmu Etixx - Quick-Step jsou například Tom Boonen, Tony Martin, král sprinterů Mark Cavendish či současný mistr světa Michal Kwiatkowski. Kromě nich i Češi Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

Podle regulí UCI může na Czech Cycling Tour startovat až polovina týmů z World Tour, to ale není reálné. Závodů ve stejném termínu je totiž několik, ale důvody jsou především finanční, jelikož stájím z World Tour se musí platit startovné.

„O ty nejlepší týmy musí člověk dva roky bojovat, než se přesvědčí, že je to opravdu kvalitní a dobrý závod. Konkrétní částky na startovné pochopitelně říci nemůžeme, ale řádově je to v desítkách tisíc eur,“ prozradil Vašíček tím, že důležité jsou i osobní kontakty, a v tom má CCT výhodu díky řediteli Jánu Svoradovi, bývalému vynikajícímu profesionálovi. Organizátoři mají z čeho vybírat. V současné době se hlásí kolem sedmdesátky týmů.

„Koho vezmeme, se teprve rozhodneme. Týmy budeme vybírat na přelomu ledna a února a dvě místa si vždycky necháváme volná na poslední chvíli,“ dodal Vašíček.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze