Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosaři sbírali medaile

8 2003
Tábor - Ve festival českých barev se změnil evropský šampionát cyklů, který se konal v Táboře. Úspěšnou sérii začal stříbrem v závodě juniorů Roman Kreuziger. Kategorii do 23 let pak Češi opanovali úplně. Zlatou vybojoval Martin Zlámalík, pro stříbro si dojel Martin Bína a bronz putoval zásluhou Stevena Chainela do Francie.

Chainela přitom na třetí místo posunuli rozhodčí, kteří v cíli diskvalifikovali třetího Vladimíra Kyziváta. Domácím reprezentantům tak překazili radost z dokonalého triumfu, kterým by Češi navázali na stejný trojnásobný medailový úspěch juniorů ze světového šampionátu před dvěma lety.

Podle vyjádření francouzského hlavního rozhodčího bylo důvodem diskvalifikace to, že si český závodník zkrátil trať, což ovšem televizní záznam nepotvrdil.

Na startu závodu se sešla opravdu vynikající konkurence: z letošního světového šampionátu, který se jel v únoru v italském Monopoli, na něm bylo sedm jezdců z elitní desítky včetně mistra světa Enrika Franzoie z Itálie.

Byl to právě on, kdo hned v prvním okruhu nasadil ostré tempo, kterému odolali jen dva nejlepší čeští jezdci a trio mělo po 2850 metrech náskok osmi sekund.

V druhém kole však překvapivě italský závodník odpadl a zařadil se do sedmičlenné skupiny pronásledovatelů, v níž byli i další dva domácí krosaři Radomír Šimůnek a ve velké pohodě jedoucí Kyzivát.

Snahu zlikvidovat náskok vedoucí dvojice měli především Franzoi a Švýcar Zahner, naopak české duo, které se častokrát objevovalo v čele skupiny, tempo takticky brzdilo a svým spolujezdcům krylo záda.

V polovině závodu vzrostl náskok vzorně spolupracujících Bíny a Zlámalíka na 44 sekund, dvě kola před koncem už měli k dobru 55 sekund a otázkou zůstávalo jen to, kdo z nich bude mít v závěru více sil a zvítězí.

Krátce předtím vyrazil mezi pronásledovateli kupředu Chainel, získal náskok asi padesáti metrů, ale v jedné zatáčce přepálil rychlost a po pádu se zařadil zpět do skupiny. To však již s kolem na zádech po defektu jen přihlížel Šimůnek, na MS 2001 na stejné trati stříbrný junior.

Vzápětí nastoupil Kyzivát, velice lehce ukázal skupině bojující o třetí místo záda a zcela přesvědčivě dojel do cíle jako třetí.

V souboji spurtující skupiny byl nejrychlejší Chainel, a jak se později ukázalo, přineslo mu to nečekané medailové potěšení.

"Záměr odjet tak brzo jsme neměli, rozhodl to vlastně za nás Franzoi," prohlásil mistr Evropy Zlámalák. "Myslím, že s Martinem jsme se vyrovnaně střídali a rozdali si to v samotném závěru. Zkusil jsem mu odjet, ale nepustil mě, když zaútočil on, tak to dopadlo stejně. Rozhodlo to, že jsem se před něj protlačil těsně před vjezdem do cílové rovinky," svěřoval se šťastný šampion, který vybojoval svou první velkou medaili.

"Pochopitelně je to můj největší úspěch a nečekal jsem, že to bude tak snadné. Hodně nám ale pomohli kluci vzadu ve druhé skupině, kteří soupeře přibrzdili," pochválil spolujezdce Zlámalík, kterému prý medaile jistě zvedne sebevědomí před mistrovstvím světa.

"Myslím, že v Pontchateau ve Francii bychom si to mohli zopakovat," dodal odhodlaně jedenadvacetiletý jezdec. Bínovi, který před dvěma lety na téže trati při MS získal juniorské zlato, prohra se Zlámalíkem vůbec nevadila.

"Nejelo se mi dnes příliš dobře. Zlámalda zajel výborný závod a já měl několikrát problémy se za ním udržet. Vyhrál naprosto zaslouženě," vysekl stříbrný medailista poklonu svému bývalému spolujezdci z celku Budvar Tábor.

Vítězem závodu juniorů se stal belgický závodník Albert Niels, bronz vybojoval Clément L'Hotellerte z Francie. Dařilo se i dalším českým reprezentantům - Petr Novotný skončil čtvrtý. Sedmý dojel do cíle Jan Škarnitzl a hned za ním projel cílovou páskou Martin Němeček.

Kreuziger, šestý junior z časovky ze silničního světového šampionátu před měsícem v kanadském Hamiltonu, vyrazil hned po startu do terénu na první pozici. V těsném závěsu za ním jel Niels, který však již v cíli prvního ze šesti okruhů měl před českým reprezentantem asi stometrový náskok.

Spolu s Kreuzigerem jeli L'Hotellerte, Amerongen z Nizozemska a lucemburský krosař Drucker.

V třetím kole již za Nielsem zůstali pouze Francouz a Kreuziger, v druhé skupině jel domácí Novotný a zezadu se na ni dotáhli ještě Škarnitzl a Němeček.

Po polovině závodu se Kreuziger odpoutal od francouzského jezdce a vydal se stíhat vedoucího Nielse, který v té době měl náskok 15 sekund.

Odstup se mu skutečně podařilo snížit a do závěrečných 2650 metrů vjížděl už jen se ztrátou šesti vteřin. Belgický závodník však měl dost sil, snahu domácího jezdce odrazil a s jistotou si dojel pro zlato.

Stejně tak bezpečně vybojoval stříbro Kreuziger, který téměř napodobil dvacet let starý úspěch svého otce, který na světovém šampionátu v roce 1983 vybojoval pro ČSSR juniorské zlato.

"Přepálil jsem asi trochu začátek. Moc jsem chtěl doma vyhrát, ale zklamán nejsem ani ze stříbra," řekl český medailista. "Na silnici jsem na Belgičana ztrácel, naopak v technických úsecích na trati získával. Dnes však byl o něco lepší," přiznal Kreuziger.

Slzy se draly do očí Petru Novotnému. "Zklamán nejsem, ale myslím, že ke třetímu místu a tím i medaili daleko nebylo. Udělal jsem však ve druhém kole chybu. Ve sjezdu jsem vyjel z trati a ztratil kontakt s první trojicí. Ztrátu jsem sice snížil, ale nezlikvidoval," litoval Novotný.

Zkušená německá závodnice Hanka Kupfernagelová vybojovala zlatou medaili v závodě žen . Na jihočeském okruhu triumfovala již podruhé, před dvěma lety zde totiž nenašla přemožitelku ani při mistrovství světa.

Pro stříbro si dojela nizozemská cyklistka Marianne Vosová a třetí skončila Maryline Salvetatová z Francie, které stříbro uniklo o pouhou sekundu.

Na startu se prezentovalo jen čtrnáct závodnic a mezi nimi trojice českých reprezentantek. Nejlépe si z nich vedla Barbora Bohatá, který vybojovala sedmé místo. Hned v prvním z pěti okruhů odjely Kupfernagelová a Vosová všem soupeřkám.

Od druhého kola však už vepředu jela osamocená německá závodnice a každým šlápnutím svůj náskok zvyšovala. O jejím prvenství nebylo při neúčasti nejlepších nizozemských závodnic prakticky ani na moment pochyb.

Vosová zřejmě přepálila začátek a v závěru jen s největším úsilím odrazila útok Salvetatové. Na jednu z největších favoritek Laurence Leboucherovou z Francie zbylo jen čtvrté místo.

Bohatá začala opatrněji, ale stále se zlepšovala a nakonec dosáhla výsledku, s nímž byla velmi spokojená.

"Sedmá jsem skončila i na letošním evropském šampionátu v cross country na horských kolech. Dnešní výsledek však stavím ještě výše. Jen je mi trochu líto, že ženský cyklokros u nás nemá prakticky žádnou podporu, a to se v pelotonu musí projevit," řekl Bohatá, která má prý cyklokros raději než biky, protože se hodně bojí ve sjezdech.

Výsledky:
Junioři:
1. Niels (Belg.) 40:06, 2. Kreuziger (ČR) -11, 3. L'Hotellerte (Fr.) -44, 4. Novotný (ČR) -1:12, 5. Debusschere (Belg.) -1:16, 6. Drucker (Luc.) -1:17, 7. Škarnitzl -1:20, 8. Němeček -1:31, ...14. Brož -2:08, 15. L. Klouček -2:09, 18. Bambula -2:31, 28. Elsnic (všichni ČR) -3:27.
Ženy: 1. Kupfernagelová (Něm.) 37:37, 2. Vosová (Niz.) -52, 2. Salvetatová -53, 4. Leboucherová (obě Fr.) -1:02, 5. Quintensová (Něm.) -1:05, 6. Triquetová (Fr.) -1:10, 7. Bohatá - 1:37, ...12. Chmurová -2:48, 13. Nepustilová (všechny ČR) -3:03.
Do 23 let: 1. Zlámalík 52:15, 2. Bína (oba ČR) -3, 3. Chainel (Fr.) -29, 4. Zahner (Švýc.) -30, 5. Franzoi (It.) -31, 6. Fondard (Fr.) -32, 7. Vantornhout (Belg.) -35, 8. Kuzniak (Pol.) -39, 9. Kášek (ČR) -43, 10. Belgy (Fr.) -47, ...12. Štybar -1:24, 14. Adel -1:47, 21. F. Klouček -2:42, Šimůnek nedokončil, Kyzivát (všichni ČR) diskvalifikován.

Sedmnáctiletý Roman Kreuziger vybojoval na evropském šampionátu cyklokrosařů v Táboře stříbrnou medaili v závodě juniorů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze