Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosaře Paprstku žene za úspěchy fanklub Štybara

8 2010
Přípitek slivovicí, přesně jak se sluší a patří. Vždyť mladý šampion Tomáš Paprstka přijel z Valašska. Juniorský mistr světa v cyklokrosu v sobotu oslavil svůj čerstvý titul. Ve společnosti fanoušků a sponzorů se podíval na promítání "zlatého" závodu, fotil se s novým kolem za devadesát tisíc korun, usmíval se, vtipkoval.

"Teď mám chvilku volno na podobné akce, ale za týden se začnu připravovat na letní sezonu horských kol," říkal mistr světa z Tábora v Kutné Hoře, kde se nedaleko Chrámu svaté Barbory banket konal.
Na stole ležela mezi talířky zlatá medaile, Paprstka ji v duhovém trikotu šampiona přítomným ochotně ukazoval.

A vyprávěl: "Týden po mistrovství byl celkem hektický. Dvě oslavy hned v Táboře, účinkování v televizní snídani s Novou, přijetí u starosty v Kolíně i na obci u nás doma v Jablůnce." Za kolínskou stáj Scott Scania team závodí, ve dvoutisícové obci na Vsetínsku žije. A ještě to tak pár let zůstane.

"Doma mám skvělé zázemí, rodina mě podporuje, nechci nikam odcházet," tvrdí Tomáš Paprstka. "Musím dokončit školu a ve sportu se dál zlepšovat."

Takže přesný opak svých předchůdců v kolínském klubu. Milan Vočadlo a Jaroslav Kulhavý pospíchali po juniorských úspěších do ciziny za lepšími smlouvami, jenže to znamenalo ukončení, respektive přibrzdění jejich kariér. "U mě peníze nerozhodují. V Kolíně mám kvalitní materiál i výborné tréninkové podmínky. Na přestup do zahraničí je dost času," míní Paprstka.

Možná i touhle skromností si získal sympatie fanoušků nejlepšího světového cyklokrosaře současnosti.

Ano, podporuje ho fanklub Zdeňka Štybara. "V Hlinsku jsem jednou přetrhl řetěz a propadl se na úplně poslední místo. Jak jsem se pak prokousával zpátky dopředu, začali mi fandit," líčí Paprstka. "Od té doby mě ženou v každém závodě."

Fanklub Zdeňka Štybara dokonce mladíka pozval na oficiální oslavy zlaté medaile své hlavní hvězdy. "Bylo by to prima, jenže nemůžu. Termín koliduje s mým soustředěním na Kanárských ostrovech," lituje Paprstka. Tam už bude trénovat na sezonu cross country horských kol, která má letos vrchol při mistrovství světa v Kanadě.

"Ještě zůstávám v juniorské kategorii a mám jasný cíl. I v Kanadě bych chtěl vyhrát," neostýchá se talent, jehož osobním koučem je trenér české bikové reprezentace Jan Slavíček.

Loni byl Paprstka na mistrovství světa horských kol v Austrálii devátý. Sluší se však dodat, že byl mezi juniory prvoročákem. V první desítce jedním ze dvou. "V tomhle věku je každý rok znát, takže mezi staršími kluky bylo i to deváté místo velkým úspěchem."Najdete na iDNES.czmobilní verze