Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosař Zlámalík přestoupil do belgického týmu. A pochvaluje si

Martin Zlámalík při závodě Českého poháru v Hlinsku. | foto: Michal Klíma, MAFRA

25 2010
Volno skončilo, trénink začal. To byl tento týden v případě Martina Zlámalíka. Musí trénovat poctivě už proto, že ho čeká první sezona v zahraničním profesionálním klubu. Od začátku března je členem belgického Sunweb-Revor. Je to jeden ze tří nejsilnějších profitýmů zaměřených na cyklokros v Belgii.

V týmu Fidea byl v poslední době mistr světa Štybar a také další Čech Dlask. Patří sem i silný Belgičan Wellens.

V Power Plus je mimo jiné Šimůnek a exmistr světa Albert z Belgie.
Zlámalík je jedním ze tří profijezdců elite. Další dva jsou Belgičané Klaas Vantornout a Sven Vanthourenhout.

Oba dobře znají v Táboře. Klaas Vantornout tam byl letos v závodě mistrovství světa druhý za Štybarem.

Sven Vanthourenhout v Táboře v roce 2001 vyhrál závod mistrovství světa do 23 let.

"Ještě jeden nebo dva jezdci kategorie Elite k nám mají přijít," uvedl Martin Zlámalík. Má hodně spolujezdců z kategorie juniorů a do 23 let. Odhaduje, že tak 15.

Zlámalík jezdil v Budvaru Tábor. Potom mu hodně pomohl Radek Dolejší. "Tým Prodoli založil vlastně jen proto, abych měl kde jezdit," je si vědom Zlámalík. "On mě vrátil do cyklistiky." Naposledy startoval za Volvo Auto Hase. "To je tým, který se specializuje na biky," připomněl.

Měl jezdit hlavně závody, které sponzora zajímaly. A horská kola nejsou pro cyklokrosaře úplně nejlepší disciplínou. To ale neznamená, že by nebyl jinak spokojený.

Nyní dostává životní šanci. Bude mít skladbu přípravy takovou, aby byl v cyklokrosu dobře připravený.
Rychlý, silný. "Ještě přesně nevím, co mě čeká," vysvětloval, jaká příprava vlastně bude. "Pojedem na soustředění do Španělska a tam si sedneme a rozebereme to." Soustředění začne v půlce dubna.

První sraz je 10. příštího měsíce. Následovat budou dva tři společné tréninky a pak Španělsko. Tam bude tým 10 dní a bude dost času všechno probrat. Ale Zlámalík už ví, že bude jezdit silniční závody, aby měl potřebnou rychlost. Možná i Kolem Belgie se při etapovém závodě sveze.

Hlavním cílem však bude cyklokrosová sezona. Už si pochvaluje, jaké je u takového týmu zázemí. Materiál, vybavení, pro každou činnost specialista. Ani ještě nedostal nějaké cíle. Jdou na něj pomalu, aby si zvykl.

"Mám se seznámit s prostředím," vysvětloval. Dorozumívá se anglicky, tak mluví celý tým. Ale už se poptávali, jak by se mu líbila vlámština.

"Mají několik verzí a je těžké se ji učit," připomněl. Bránit se nechce. Dobře zná i heslo o jazyku a člověku.Najdete na iDNES.czmobilní verze