Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklokrosař Štybar předčil všechny bikery. Vyhrál Pražské schody

Zdeněk Štybar, vítěz exhibice Pražské schody 2009 | foto:  Michal Sváček, MAFRA

3 2009
Žádný z kovaných bikerů, ani favorizovaný aktuální mistr světa Christoper Sauser. Ale trochu nečekaně cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál letošní Pražské schody. V 16. ročníku exhibičního podniku v okolí Hradčanského náměstí dojel s desetisekundovou ztrátou druhý Rakušan Christoph Soukup, bronz bral další Čech Jiří Friedl.

Třiadvacetiletý cyklokrosař Štybar si tak na horském kole připsal svůj první velký triumf.

"Nečekal jsem, že to bude tak těžké. Možná vypadá, že jsem v pohodě, ale nohy mi říkají něco jiného," řekl v cíli vítěz, který zde před třemi lety při své premiérové účasti kvůli defektu nedojel. "Ale užil jsem si to, hodně mě motivovali čeští diváci."

O svém vítězství rozhodl letošní cyklokrosový vicemistr světa až v předposledním z devatenácti okruhů, v němž jako jezdec vedoucí dvojice setřásl v prudkém stoupání na Jánský vršek Rakušana Soukupa.

Svůj náskok pak jezdec belgické stáje Fidea v posledním okruhu ještě navýšil a do cíle na Hradčanské náměstí přijel s desetisekundovým náskokem.

Zdeněk Štybar (vpravo) a Christophe Soukup na Pražských schodech

"Pořád jsem po něm koukal a nechal jsem ho jezdit na všechny ty prémie. Věděl jsem, že to stojí hrozně sil. A pak jsem risknul jsem závěr. Takže jsem jenom čekal, kdy mu ty síly dojdou. A došly mu v posledním kole," popsal Štybar závod.

Pro Štybara jsou závody cross country stále jen doplňkovou disciplínou k cyklokrosu. Nicméně jeho cílem je nominovat se na letošní mistrovství Evropy. 

Hned po startu závodu se držel ve vedoucí skupině. Tu kromě něj a Soukupa tvořili ještě mistr světa Sauser ze Švýcarska a Václav Ježek.

čeští vítězové

2003 - Stanislav Hejduk
1999 - Radim Kořínek
1998 - Radim Kořínek
1997 - Jan Kotal
1995 - Radovan Fořt

Skupina si postupně vypracovala slušný náskok, zezadu se však na ni mocně dotahoval Friedl.

Jenže Sauser začal překvapivě ztrácet a po dvanáctém kole odpadl definitivně. Naopak trojice Štybar, Soukup a Ježek svůj náskok zvyšovala.

Závěrečná část závodu, z něhož postupně odstoupili i nejlepší čeští bikeři Jaroslav Kulhavý s Milanem Spěšným, už byla v režii česko-rakouské dvojice.

"Byl to jeden sjezd, jeden výjezd, takže si člověk mohl trošku orazit. Ale ty schody na oražení moc nejsou. Špíš musíte dát jazyk dozadu, abyste si ho neukousl," uvedl Štybar na adresu 189 zámeckých schodů.

Přiznal, že k náročnému sjezdu po schodech měl zpočátku respekt.

"Ale po několika kolech člověk tu sebezáchovu odbourá, takže se to pak sjíždí trošku rychleji než ze začátku," dodal možná překvapivý vítěz

Mistr světa Sauser dojel se ztrátou jedné a půl minuty nakonec na šestém místě.

pražské schody 2009 - výsledky

1. Štybar (ČR) 59:35, 2. Soukup (Rak.) -10, 3. Friedl -48, 4. Ježek -1:17, 5. Boudný (všichni ČR) -1:24, 6. Sauser (Švýc.) -1:29.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze