Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokros se o budoucnost bát nemusí

10 2003
Tábor - Jedna zlatá a dvě stříbrné medaile udělaly Česko nejúspěšnější zemí na mistrovství Evropy cyklokrosařů v Táboře. Mladí domácí jezdci předložili příznivcům tohoto odvětví nejlepší vizitku o světlé budoucnosti. "Kluci potvrdili, že patří k světové špičce," řekl reprezentační trenér František Klouček.

"Na domácí trati se kluci vytáhli stejně jako před dvěma lety při šampionátu světovém. Všichni medailisté, ale i další, přinejmenším odvedli to, co jsem od nich očekával. Někteří to ještě předčili," prohlásil spokojený reprezentační trenér Klouček.
 
Suverénně si počínala dvojice Martin Zlámalík, Martin Bína. V závodu jezdců do 23 let si se soupeři doslova pohráli a rozdělili si nejcennější medaile. Stupně vítězů dokonce na chvíli patřily výlučně domácím závodníkům, ale Vladimíra Kyziváta z nich stáhla vyšší moc: francouzský hlavní rozhodčí jej diskvalifikoval pro údajné zkrácení trati, a tak si pro bronz nakonec došel jeho krajan Chainel.
 
"Za celá dlouhá léta, co se v cyklokrosu pohybuji, jsem nic podobného nezažil," kabonil se Klouček. Kyzivátův výkon ho ale nadchl. "Odjel skvělý závod. Nejdříve chytře s Radomírem Šimůnkem dlouho brzdili skupinu pronásledovatelů, poté se lehce soupeřům vzdálil a nikým neohrožován skončil třetí. Medaile by mu slušela," řekl trenér.
 
Úspěch českých barev mohl ještě zvýraznit Radomír Šimůnek, ale přetržený řetěz pro něj znamenal konec slibně rozjetého závodu.

"Byla zde konkurence téměř totožná s tou, která se sejde na mistrovství světa posledního ledna ve francouzském Pontchateau. Možná přibude jeden Američan, ale nikdo další není," zdůraznil Klouček, že v Táboře jeli ti nejlepší.
 
Jen o málo za svými staršími kolegy zaostali junioři. Roman Kreuziger před pěti týdny skončil na silničním mistrovství světa v Hamiltonu šestý v časovce, v Táboře se radoval z cyklokrosového stříbra. Potvrdil tím, že je všestranným cyklistou a velkou českou nadějí.
 
"Moc času na cyklokrosovou přípravu neměl, ale přesto se dokázal prosadit. Je technicky zdatný, fyzicky výborně připravený a je velkou nadějí i pro mistrovství světa," liboval si Klouček.

Kreuziger přitom ještě v Kanadě tvrdil, že cyklokros jezdit nebude a zaměří se jen na silnici.

Jen chyba v úvodu juniorského klání zřejmě stála medaili Petra Novotného. Mocně dotahoval, ale nakonec to stačilo jen na čtvrté místo. "I mezi juniory máme dost jezdců schopných útočit na medaili. Kromě Kreuzigera a Novotného skončili ještě v elitní osmičce Jan Škarnitzl a Martin Němeček," připomněl Klouček.

Bez medaile skončily jen ženy, ale při své premiéře nezklamaly ani ony. "Bohatá předvedla velice slušný výkon, a když bude mít příležitost jezdit s nejlepšími, tak jim může brzo šlapat na paty," dodal Klouček.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze