Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokros na olympiádu? Patří tam, říkají jedni. Utopie, tvrdí odpůrci

MS v cyklokrosu v Táboře | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2010
Zlatá medaile Zdeňka Štybara z mistrovství světa je silný argument. Proč by k té s nápisem cyklokros nemohl přidat i stejně barevnou s vyrytými pěti kruhy. Dostane se někdy cyklokros na zimní olympiádu vedle hokeje nebo běhu na lyžích?

Když spolu před rokem debatovali šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge a Pat McQuaid, prezident cyklistické federace UCI, shodli se: Ano, cyklokros by se mohl do rodiny olympijských sportů zařadit.

Z jednání dokonce vzešel návrh, aby se cyklokros ve Vancouveru představil jako ukázkový sport. "Byla by to skvělá příležitost ukázat světu nejrychleji se rozvíjející cyklistickou disciplínu," předvídal šéf UCI.

V neděli v Táboře při světovém šampionátu už ale mluvil jinak. "Abych byl zcela upřímný, nemyslím si, že se to kdy podaří," kroutil hlavou. "Přirozeně bych to sám rád viděl, ale takové rozhodnutí nezáleží jen na mně. Až atletická federace IAAF prosadí na olympiádu přespolní běh, my budeme moct uvažovat o cyklistice."

"Je to utopie," souhlasil Petr Klouček, dnes už bývalý reprezentační trenér. "Pro mnohé závodníky je mistrovství světa daleko důležitější, říkala to i Katka Nash. Olympiáda není o sportu, je to manifestace."

Aby cyklokros získal statut olympijského sportu, bylo by nutné splnit dvě podmínky.

Za prvé: sporty a hry zimní olympiády se musejí provozovat na ledu nebo sněhu. "Myslím, že předseda MOV bude v tomto ohledu ctít olympijskou chartu," říkal McQuaid.

Zasněžený Táborský šampionát sice prvnímu kritériu vyhověl. Ale představte si třeba Světový pohár v Igorre. V této sezoně se ve Španělsku jelo sice až na začátku prosince, ale pro vítězství si Štybar přijel na blátě.

Za druhé: "bahenní" cyklistickou disciplínu by muselo provozovat třicet států.

"V Táboře startovali reprezentanti čtyřiadvaceti zemí," počítal mezinárodní rozhodčí Miroslav Janout. "Ano, někteří tu byli jen do počtu, třeba závodník z Kazachstánu. Jenže v momentu, kdy se o cyklokrosu začne mluvit jako o olympijském sportu, v tu ránu ho začne jezdit čtyřicet států."

Prvním krůčkem globalizace by mohl být šampionát v USA v roce 2013. Dosud se mimo kontinentální Evropu jelo jen ve Velké Británii.

"Všichni ale víme, odkud předseda olympijského výboru pochází. Je Belgičan," připomíná Janout cyklokrosovou velmoc. "Takhle by tři závodníci měli šanci na olympijské zlato. Myslím si, že cyklokros na hry patří. Když může být v programu řada méně populárních sportů, tak proč ne cyklistika..."

Patří cyklokros na olympiádu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:00 15. února 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 4419
Ne 1131
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze