Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při cyklokrosu v Holých Vrších šlo o život. Pomoc poskytla i soupeřka

Momentka z cyklokrosového poháru v Holých Vrších. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

30 2017
Při závodě Českého poháru cyklokrosařek v Holých Vrších u Mladé Boleslavi šel sport stranou. Kolínská závodnice Lenka Janovská pomohla přímo na trati soupeřce Janě Tesařové, která dostala epileptický záchvat.

Není to ani týden, co brněnský fotbalista Francis Koné obdržel významnou cenu fair play od mezinárodní federace FIFA. Ještě jako hráč Slovácka zachránil v minulé ligové sezoně přímo na hřišti život protihráči Martinu Berkovcovi z Bohemians 1905, jemuž po srážce zapadl jazyk a zůstal bezvládně ležet na trávníku.

Podobně charakterně se v sobotu zachovala cyklistka Lenka Janovská. Během závodu neváhala rezignovat na svůj výsledek a okamžitě na trati pomohla soupeřce Janě Tesařové.

„Bylo to automatické. Sportovní cíle jdou v takové chvíli stranou,“ uvedla pro Českou televizi závodnice kolínské stáje Expres CZ Scott team.

Fotogalerie

Co přesně se v Holých Vrších u Mladé Boleslavi přihodilo?

Ženy se po poledni vydaly na trať čtvrtého závodu Českého poháru. Hned v prvním okruhu stoupaly na nepříjemný kopec, když Jana Tesařová bez zjevného důvodu upadla ze svého bicyklu.

Bylo jasné, že je zle.

Epileptický záchvat. Tady mohlo klidně jít o život!

„Věděla jsem, že těmito záchvaty trpí. Navíc druhým rokem studuju zdrávku, takže bylo jasné, že jsem pomohla,“ líčila Lenka Janovská, jak ani vteřinu nezaváhala a bleskově poskytla soupeřce první pomoc. Přidal se k ní také Jaromír Friede, bývalý reprezentant.

„Měla zapadlý jazyk, byla v křeči a chroptěla. Vytáhl jsem jí jazyk a držel otevřená ústa. Jak jsem ji držel otevřenou pusu prsty, poznal jsem na vlastní kůži, jaký má člověk neskutečně silný stisk. Málem mi prsty překousla,“ popsal pro cyklokros. cz dramatickou situaci Jaromír Friede.

„Za chvilku byli na místě i doktoři a já mohla pokračovat v závodě,“ uvedla Lenka Janovská.

Do cíle však ani ona nedorazila, během poskytování první pomoci nabrala velké manko a budoucí vítězka Pavla Havlíková ji tak brzy předjela o celé kolo. To podle pravidel znamená konec. „Tady už to nebyla sranda, šlo víceméně o život. Je dobře, že si holky umějí pomoct,“ pochválila Janovské příkladné jednání Havlíková.

Tesařová byla převezena ve stabilizovaném stavu do nemocnice.

Paprstka potvrdil suverenitu

Tomáš Paprstka si na trati v Holých Vrších připsal třetí pohárové vítězství za sebou. Kolega Lenky Janovské z kolínské stáje tak s náskokem vede průběžné pořadí Toi Toi Cupu.

Týden před mistrovstvím Evropy v Táboře zaznamenal Paprstka suverénní vítězství. Z vedoucí skupiny se odpoutal ve třetím z osmi okruhů a jel si pro obhajobu loňského vítězství na této trati. Druhého v pořadí, Marka Konwu, porazil jezdec týmu Expres CZ-Scott Kolín o 46 sekund, třetího stájového kolegu Jana Nesvadbu o víc než minutu a půl.

„Výjimečně se mi nepovedl start, vytrhnul se mi pedál. Navíc jsem hned ze začátku chyboval. Naštěstí kluci přepálili první dvě kola. Sice jsem ještě čekal na Honzu Nesvadbu, ale marně. Jel jsem si svoje tempo, a to už odpadl i Konwa. Bylo to dneska strašně těžké, výběhy mi dávaly hodně zabrat. Vůbec jsem si neodpočinul. I když čím déle jsem jel, tím se mi lépe běhalo,“ uvedl Paprstka.

Havlíková si v ženském závodě dojela pro čtvrté v řadě vítězství před Karlou Štěpánovou.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze