Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosař Boroš se vrátil do Tábora a znovu byl nejlepší z Čechů

Michael Boroš na trati táborského závodu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

29 2015
Když na začátku února protínal v táborském areálu Komora cíl při mistrovství světa, zvedal ruce se zdviženými palci. A to i přesto, že byl v cíli až třináctý. Pro cyklokrosaře Michaela Boroše to byl životní výsledek. Vždyť po celý závod jel o účast v elitní desítce, o kterou ho připravil až defekt v posledním kole. I tak dorazil do cíle jako první z českých jezdců a to se nečekalo.

Ve středu se v Táboře na závodě Českého poháru představil v jiné roli. Jako jeden z favoritů. Trikot táborského ČEZ Cyklo Teamu vyměnil za belgický BKCP, ve kterém vjel poprvé do téhle sezony. A české závody pak za ty belgické. Těžší, a lépe honorované.

„Právě to, že absolvuji víc těžkých závodů, je asi největší změna, kterou jsem při přesunu do Belgie zaznamenal,“ vyprávěl ještě před startem táborského závodu. Na českém území se v letošní sezoně představil teprve podruhé. Po úvodním závodě Toi Toi Cupu ve Slaném, kde dojel na čtvrtém místě, pro něj byla výzva představit se na domácí trati v Táboře v dobrém světle.

Vždyť, kde jinde dobře zajet než tam, kde je doma. „Bedna by byla hezká a vítězství ještě hezčí,“ usmíval se před startem. A od úvodních minut bylo jasné, že si za dobrým umístěním jde. Neustále se držel na špici a staral se o tempo závodu až do závěrečných okruhů. To ho možná nakonec stálo šanci na vítězství.

Michael Boroš (vpravo) na trati táborského závodu.
Michael Boroš na trati táborského závodu.

Když ve třetím kole z devíti nasadil k trháku a zachytil ho jen kolega Radomír Šimůnek, zdálo se, že si pojedou pro vítězství tihle dva. Ale o jeden okruh dál už je dojeli další závodníci a při nájezdu do toho posledního se pak na čele utvořila skupina osmi jezdců. Tam už půl kola před koncem nebyl Boroš v nejlepší pozici. „Takhle vyrovnaný závěr závodu jsem asi nezažil. Nejelo se úplně ostré tempo. Pro ostatní bylo jednodušší se držet a pak dotáhnout,“ vyprávěl v cíli Boroš. „Ale jsem spokojený. Konečně jsem se postavil na bednu. V Belgii není úplně jednoduchý se prosadit,“ dodal.

V samém závěru závodu mu pomohla chyba Radomíra Šimůnka. V místech, kde přišla o medaili v únoru na mistrovství světa Kateřina Nash, upadl. A na jeho třetí místo se dostal právě Boroš a uhájil ho před čtvrtým kolínským Tomášem Paprstkou – lídrem průběžného bodování českého poháru. Dojel tak třetí za svými stájovými kolegy Davidem van der Poelem a Vincentem Baestaensem.

„Sebral jsem v závodě pár UCI bodů a snad mě to posune trochu výš,“ pochvaloval si Boroš v cíli závodu, před kterým byl třiadvacátým cyklokrosařem na světě. O víkendu pojede závody belgické série. V neděli 7. listopadu pak mistrovství Evropy v Nizozemí, kde by chtěl dojet do desátého místa.

Za sebou nechal všechny bývalé táborské kolegy. Ale ani ti si nevedli zle. Jakub Skála byl na začátku posledního kola chvíli dokonce na druhé pozici, ale dojel šestý. Ondřej Bambula byl 13. a Adam Ťoupalík, který jezdí za stejnou stáj jako Boroš, dokončil na 15. pozici.Najdete na iDNES.czmobilní verze