Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosař Bambula ukončil kariéru. U kol chce zůstat

26 2015
Před rokem přišel kvůli operaci o mistrovství světa v Táboře. Teď vzdal další cíl, který si vysnil. Táborské mistrovství Evropy 2017. Přitom nemusel. Osmadvacetiletý cyklokrosař Ondřej Bambula se tak přesto rozhodl - ukončil kariéru.

„Zvažoval jsem to a rozebíral s lékaři. V podstatě se dá říct, že jsem se vzdal dvou let závodění, protože po ME v Táboře bych stejně chtěl končit. Ale zdraví je přednější,“ vysvětloval. Rozhodnutí stálého člena reprezentace bylo překvapivé. Obzvláště v tom, když vlastně nemá ani viditelné potíže.

Po lednové operaci zúžené tepny, kdy mu do ní lékaři vpravili speciální sten na rozšíření, přišel o minulou sezonu. Na tu letošní se poctivě připravoval. Chtěl na přední místa v českých závodech a zajezdit si i na těch světových. Stihl jen jeden pohár v Nizozemsku. Teď v Belgii už nestartoval. Jeho posledním závodem byl český pohár 28. října v Táboře. „Když jsem objížděl poslední kola, měl jsem slzy v očích,“ popsal Bambula. V tu dobu měl jasno už on i jeho nejbližší.

O konci kariéry rozhodlo běžné vyšetření v Praze. „V té době bylo reprezentační soustředění v Táboře. Říkal jsem jen trenérovi Dlaskovi, že si odskočím a odpoledne budu na tréninku zpátky,“ dodal.

Od lékařů se však dozvěděl, že speciální sten se v tepně propadl. A nikdo neví, co udělá při zvýšené zátěži profesionálního sportovce, kterým Bambula od 17 let byl. „Ten sten je bohužel v oblasti třísla, a jak jezdím na kole a šlapu, tak se hodně prohýbá. Nemuselo by se stát nic, ale kdyby se tepna ucpala, nikdo nedokáže říct, co bych musel všechno absolvovat. Končit by to mohlo třeba i bypassem,“ vypočítal důvody, proč se rozloučil s kariérou profesionála.

V běžném životě ho problém neomezuje. Ani dosud nic zvláštního nezaregistroval. O to je rozhodnutí končit těžší. Nicméně, u kol se Ondřej Bambula, který byl jednou i na pódiu při závodě světového poháru v Roubaix, bude pohybovat dál. Vedle práce v rodinné firmě se snaží pomáhat s tréninkem nejmladších závodníků v táborském klubu.

„Nedá se říct, že bych byl trenér. Spíš jsem k ruce trenérovi Bednářovi, radím mladým s technikou jízdy a podobně,“ doplnil.

Znovu tak nechybí při závodech v Česku. Jen kolo na trati vyměnil za místo za hrazením.Najdete na iDNES.czmobilní verze