Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistický závod na 24 hodin se stěhuje pod Trosky

ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

10 2015
Cyklistický závod na 24 hodin už není „liberecký“. Účastníci si odteď na náročné trase budou užívat idylické výhledy na Český ráj.

Po devíti letech v libereckém sportovním areálu Vesec se vyhlášená cyklistická čtyřiadvacetihodinovka Rohozec 24 Těžká pohoda stěhuje. Nová destinace: Český ráj. „Dovršili jsme dvacet let existence závodu, a tak už si to říkalo o změnu. I sami závodníci ji chtěli,“ říká organizátor tradiční akce Jan Hataš.

21. ročník čtyřiadvacetihodinovky je na programu už o tomto víkendu. Novým centrem extrémního závodu bikerů se stane rekreační areál Troskovice-Semín uprostřed nádherné přírody Českého ráje s výhledem na zříceninu hradu Trosky.

„Zatímco v Liberci jsme měli zázemí ve stanech, tady máme k dispozici i restauraci,“ pochvaluje si Hataš. Kromě toho nabízí nový prostor dost parkovacích místo pro auta, stany i karavany, ale také možnost ubytování v apartmánech nebo na pokojích. Nový okruh vinoucí se kolem Trosek měří zhruba 12 kilometrů. Trať je těžší než v Liberci, jsou na ní kratší kopce a jede se po pěkných cestách.

Jak na nové místo organizátoři přišli? Dva roky objížděli okolí asi 100 kilometrů od Liberce, v hledáčku byla dokonce i Praha. „Prozkoumali jsme všechny kempy i hospody. Hlavním kritériem byla trať, ale důležité je samozřejmě také zázemí, i kdyby šlo jen o louku. Dali jsme si záležet, protože v Českém ráji chceme zakotvit na delší dobu,“ vysvětlil Jan Hataš.

Čtyřiadvacetihodinovka se vlastně vrací na místo svého někdejšího zrodu. V roce 1995 ji založila parta nadšenců právě na Turnovsku - v Žehrovských lesích. Tenkrát si vlastní akci vymysleli v podstatě z nutnosti.

„Když jsme začínali, žádné závody nebyly, tak jsme se toho ujali sami. Dnes je každý víkend spousta akcí, ale nás čtyřiadvacetihodinovka pořád naplňuje,“ tvrdí Hataš.

Cyklistickou „Těžkou pohodu“ každoročně jezdí bezmála tři stovky jezdců, kteří se vesměs navzájem znají. Na výběr mají závod jednotlivců, dvojic či čtyřčlenných týmů. Pokud by si na celých 24 hodin netroufli, můžou si vyzkoušet i poloviční variantu. Start je v sobotu 13. června v pravé poledne, cíl o 24/12 hodin později.

Letos poprvé se oficiálně pojede i závod elektrokol a na své si přijdou i děti. Program začne už v pátek večer koncertem.

Rohozec 24 hodin Těžká pohoda je posledním závodem čtyřdílné česko-slovenské série čtyřiadvacetihodinovek, takže v ní půjde i o vítězství v celkovém pořadí.Najdete na iDNES.czmobilní verze