Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je kapitánem, šerpou, či žolíkem? Valverde zatím na Vueltě vládne

Alejandro Valverde | foto: AP

30 2014
„Právě teď je z nás nejsilnější,“ tvrdí Alberto Contador o Alejandru Valverdem, který obléká červený dres lídra Vuelty. Jenže jaká je vlastně Valverdeho role? Jeden ze dvou kapitánů stáje Movistar? Pouhý „šerpa“ pro Naira Quintanu, kometu posledních dvou let? Nebo záložní plán týmu? Žolík? Vyberte si.

Při čtvrtečním horském dojezdu v La Zubii zjevně Valverde tahal tempo pro Quintanu. „Jel jsem takové, jaké si Nairo přál,“ vykládal. „Ale když Rodríguez zaútočil, šel jsem po něm. Nemohli jsme ho nechat ujet, je nebezpečný.“

Etapu pak sám vyhrál, naopak Quintana o 12 vteřin zaostal. „Ale naše strategie fungovala, ne? Někteří naši rivalové ztratili mnohem víc,“ říkal Valverde. Třeba Uran, lídr Omegy, zchlazující sluncem vysušené tělo ve vaně s kusy ledu.

Pro Valverdeho je Vuelta srdcovou záležitostí. Na Giru mu kdysi italští funkcionáři kvůli nevyjasněné dopingové minulosti zakázali startovat. Na Tour, ač se snažil sebevíc, nikdy na stupně vítězů nevystoupal. Letos jej z nich srazilo francouzské duo Peraud–Pinot.

Zato Vuelta... Od roku 2003 tady nikdy neskončil hůře než pátý. Ročník 2009 ovládl. A už 25 dní kariéry tu strávil v trikotu lídra závodu.

Trasa španělské Grand Tour se včera otočila k severu. Za Italem De Marchim, vítězem dne z úniku, se favorité hlídali. Jen Chris Froome opět ukazoval: Hej, já jsem při chuti. Brit sice znovu upadl (nic nového...), přesto v koncovce poodjel o tři vteřiny největším sokům.

„Ale cyklisté Movistaru jsou nyní hlavní hrozbou,“ usoudil i Froome. Jen kdyby věděl, který z těch dvou...

Kolumbijec Quintana říká: „Ještě nejsem v top formě.“ Španěl Valverde ujišťuje: „Budu dál celým srdcem pracovat pro Naira.“ Jenže potom, jako by šlo o dodatek miniaturním písmem pod textem smlouvy, přidá: „Když se budu dál cítit tak dobře, nepopírám ani vlastní ambice. Důležité je, aby jeden z nás dvou celý závod vyhrál.“ Quintana – jen naoko? – přikyvuje: „Hlavně aby titul zůstal v týmu.“

Oba jsou nejspíš schopni o titul bojovat.

Což dává Movistaru určitou taktickou výhodu.

Miguela Induraina, dětský idol jezdce v červeném, Vuelta na sklonku kariéry zničila, byla posledním závodem jeho kariéry. Valverdeho však může nyní, ve 34 letech navrátit na piedestal vítězů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze