Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat cyklistického krále. Užij si to, říká šéf týmu Froomovi. A vyhraj...

28 2014
Při Tour padl, musel složit zbraně a byl sesazen z francouzského trůnu. Místo něj se Chris Froome uchází o ten španělský, na nejlépe obsazené Grand Tour sezony. Ztrácí jen 38 vteřin. A hory přicházejí.

Padl při generálce na Tour, na závodě Critérium Dauphiné, a bolestivě si poranil levý bok.

Pak padl třikrát ve 4. a 5. etapě Tour, zlomil si kosti v obou zápěstích a musel vzdát.

A padl i minulý čtvrtek. Na olejové skvrně podklouzlo Chrisi Froomovi kolo, když s kolegy projížděl trať pro úvodní časovku Vuelty. „Okamžitě mi blesklo hlavou: Už zase já? To snad není možné!“

Psychický blok a strach z pádů na loňském Giru zcela „vykolejily“ Froomova kolegu Wigginse. Nehrozí podobný scénář i jemu? „Ne,“ namítá. „Na té skvrně by padl každý. Pády jsou součástí naší práce.“

Přesto, zahajovací týmovou časovku s množstvím zrádných zatáček pojali jezdci Sky v opatrnějším duchu a dokončili ji až jedenáctí. Vuelta trvá tři týdny. Proč riskovat hned zkraje?

Pro nejbohatší stáj pelotonu je Vuelta restartem. Předloni i loni dominoval tým Sky na Tour, ovládl ji s Wigginsem a Froomem. Zato letos? Obhájce titulu skončil už po pěti dnech, náhradní kapitán Porte se v horách propadl z 2. na 16. místo. Tým nevyhrál ani etapu. „Možná to byl pro nás vzkaz, abychom nepropadali pocitu sebeuspokojení,“ povídá Froome.

Uzdravoval se bez komplikací. Čistil si hlavu v antigravitační komoře, brzy začal trénovat. „Dostal se tak na 80 procent výkonnosti, jakou měl před Tour,“ tvrdí Dave Brailsford, šéf týmu. Stáj přehodnotila nominaci na Vueltu a vybavila ho partou silných pomocníků.

„Mé nohy se cítí dobře,“ těší Brita. „Ale nestihl jsem tentokrát vysokohorský kemp ani žádný přípravný závod. Nejdřív musím zase vstřebat závodní rytmus.“

V kopcích jej chrání před větrem, pády i soupeři vlak v sestavě Kiryjenka, Sivcov, Deignan, Kennaugh, Nieve. „Nikdo z nás nechce udělat chybu, která by ohrozila Chrisovy ambice,“ říká Philip Deignan.

Zároveň však Brailsford vyhlásil pro Vueltu heslo „Žádný tlak“. K Froomovi promlouval: „Zapomeň na minulost. Teď jsi tady. Máš nejlepší kondici, jakou jsi stihl nabrat. Máš závodnické srdce. Jdi za svým cílem, ale taky si to užij.“

Zatím se zdá, že Brailsfordova strategie funguje. Froome vychází po etapě z autobusu, zapózuje fanouškům, poklábosí, vyjíždí se na kole a usmívá se. „Necítím takový tlak jako při obhajobě na Tour,“ ujišťuje.

Contador jej označil za největšího favorita Vuelty. On sám to odmítá: „Tím je Quintana.“

Pondělní kratší stoupání dokončil bez ztráty v Top 10. „Myslím, že ho to tady vážně baví,“ usoudil Brailsford. Včera podal Froome další důkaz: dojel si pro dvě bonusové vteřiny na rychlostní prémii!

Dnes přijde první ostrý horský test.

A na konci Vuelty? Chce ji vyhrát. Kdo by nechtěl?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze